Duben 2015

Inspiration (113) - Šepotání

26. dubna 2015 v 20:52 | Snow Fairy |  Inspiration
-Meme od Nikki Finn.


Ahoj,

dneska ten úvod bude krátší. Je to pár dní, co jsem Šepotání od A. G. Howard začala číst. Dneska jsem ho dočetla. Musím říct, že originální příběh o Alence v Říši divů od Lewise Carrolla mám moc ráda i přesto, že ke knížce jsem se dosud nedostala. (Mám to ale rozhodně v plánu :)) Neustále vzpomínám na kreslenou Alenku od Disney a na to, jak se mi líbila poprvé a jak mi se mi líbí i když ji vidím třeba po sté. Říše divů je zvláštní svět, který jsem si zamilovala. Novější Alenku zbožňuju stejně jako tu z roku 1951. A šíleného Kloboučníka v podání Johnyho Deppa nemůžu po zhlédnutí dlouho pustit z hlavy.
Proto jsem byla na Šepotání velmi, velmi zvědavá. A teď, když už vím, jak to všechno je, tak jsem nadšená. Je to vážně skvělý příběh, i když pravda, maličko morbidní. :D

Reviews - Esej o tragédii

25. dubna 2015 v 18:23 | Snow Fairy |  Reviews

Esej o tragédii

Autorka: Elizabeth LaBan
Žánr: YA, Realistický, Moderní, Romance
Díl: -
Originální název: The Tragedy Paper
Počet stran: 320
Rok vydání: 2014
Nakladatelství: Host
Anotace:
Tim Macbeth, sedmnáctiletý albín, nedávno přestoupil na prestižní Irvingovu školu, jejíž motto zní: "Vejdi, přítele najdi a přítelem se staň." Ale přítel je to poslední, co Tim hledá - doufá jen, že absolvuje poslední ročník, aniž by vzbudil příliš pozornosti. Ale navzdory své snaze zůstat nenápadný se zamiluje do hvězdy ročníku Vanessy, přítelkyně nejoblíbenějšího studenta na škole. K Timovu překvapení Vanessa jeho lásku opětuje, ale pokud by to někdo zjistil, mohlo by to otřást jejím společenským postavením. Tim a Vanessa navážou utajovaný vztah, ale navíc se musí vypořádat s esejem o tragédii, závěrečnou prací posledního ročníku, kterou zadává nejpřísnější učitel na škole.

Kniha je psána střídavě z pohledu zamilovaného Tima a také Duncana, studenta posledního ročníku, který odhaluje celou pravdu o Timovi a Vanesse. Esej o tragédii je působivý příběh o zapovězené lásce a o tom, kam až jsou lidé schopni zajít, aby si uchovali svá tajemství.

***


Znamená být odlišný totéž co prokletý? Či snad odpudivý? Nebo nebezpečný? V Timovi Macbethovi, kterého čekají ještě opravdu hodně těžké časy, lidé vidí nevítanou odlišnost. Někteří na něj civí s odporem a neúctou. Najde se ale pár takových, kteří jen nepokrytě nezírají a nebojí se s Timem promluvit. Jednou z takových je lidí je i Vanessa. Jejich náhodné a osudové setkání na palubě letadla směřující do Timovy nové školy, kde si měl odchodit poslední ročník střední školy, odstartuje řadu příhod pro Tima i Vanessu poměrně nezapomenutelných. V dobrém i ve špatném.
Všudypřítomná esej o tragédii, na které studenti na Irvingově škole pracují, je vrcholem roku. Tim naneštěstí místo, aby o pojmu tragédie jenom pilně přemýšlel, jednu zažije na vlastní kůži.

Duncan je na Timově místě, v jeho bývalém pokoji, s dárkem, jenž mu Tim zanechal. Teď je jenom na Duncanovi, aby zjistil pravdu, jak to s Timem a Vanessou doopravdy bylo. Teď je jenom na něm, jak se popere se svou vlastní esejí o tragédii i zodpovědností, která v Timově tragédii hraje určitou roli.


Každý se něčím lišíme, to není nic nového. Někteří se ale liší tolik, že je to i na náš současný moderní svět trochu moc. Nebo alespoň pro někoho je takový albinismus, kterým je vyjímečný i Tim Macbeth, něco, co nedokáže přenést přes duši. Obzvlášť, když to vypadá, že holka jednoho z nejvýraznějších osobností školy chová větší náklonnost právě Timovi.

Eseji o tragédii bych rozhodně přiřadila slovo nespravedlivý. Ocitáme se světě teenagerů v posledním ročníku střední školy. Ačkoli každá škola usiluje o řád mezi studenti navzájem a učiteli, ne vždy je možné tuto křehkou rovnováhu jakkoli udržet. Dochází k šikaně, utlačování, občas také pěstním soubojům. Tim Macbeth je díky svému vzhledu jednoduchým terčem šikany. Jeho případ je ale o něco horší v tom, že nic šikaně vlastně nenasvědčuje. Ne tak okatě, jak by to mohlo probíhat. Všechno se děje pomalu, v tichosti. Až je toho jednou prostě až příliš.

"Vejdi, přítele najdi a přítelem se staň."


Timova tragédie otřásla celou školou. Zapsala se na seznam věcí, které asi nikdo jen tak nezapomene. Duncan si moc dobře pamatuje co se tehdy stalo. Ale ani zdaleka nevěděl, co všechno tomu předcházelo a co všechno vedlo k nehodě.
Esej o tragédii je silný příběh z prostředí mladých lidí. Elizabeth LaBanová ho vypráví s nenuceností a sugestivitou, ze které máte pocit, jakobyste všechno prožívali na vlastní kůži. Timovo vyprávění střídavě proložené kapitoly Duncana je dojemné, má formu zpovědi a cítíte pocity, se kterými musí Tim i Duncan bojovat.
Co víc, je to také příběh o zodpovědnosti, naději a hlavně o lásce, hledání sebe sama a uvědomování si hodnot, vlastního místa ve světě i ve vlastním životě.


Elizabeth LaBanová svou knihu napsala jednoduše a přitom trochu záhadně. Od začátku čekáte, k čemu vlastně celý příběh směřuje. Čekáte, co strašného se mohlo stát. Nutno podotknout, že Tim je úžasný vypravěč a člověk i přes jeho nešťastný osud. Autorka mu přiřkla upřímnost a otevřenost, což jde každopádně z jeho vyprávění vypozorovat. Je to také moc sympatický člověk. Myslím, že Esej o tragédii také krásně podává téma, že vzhled není všechno. Velmi se mi líbí, a myslím, že tohle nejde neocenit, jak se příběh Tima prolíná s příběhem Duncana, který současně prožívá svůj vlastní souboj o prioritách.
Ke konci jsem čekala sice něco maličko víc, něco tak strašného, co mě dožene k slzám. To se nestalo, ale vzhledem k tomu, že od začátku mě Esej o tragédii velmi bavila, nemám víc, co bych nějak vytýkala. Esej o tragédii stojí za přečtení. Rozhodně! Možná si díky ní uvědomíte, co je v životě důležitější a co pro vás znamená pojem tragédie. A možná také zjistíte, že relevance je tak důležitá a všudypřítomná, že se jí prostě nevyhneme.

Mnohokrát děkuji nakladatelství Host za poskytnutní recenzního e-booku!


Reviews - Jen jeden rok

24. dubna 2015 v 17:44 | Snow Fairy |  Reviews

Jen jeden rok

Autorka: Gayle Forman
Žánr: YA, Romance, Cestování, Moderní, New Adult, Realistic fiction
Díl: 2.
Originální název: Just One Year
Rok vydání: 2015
Počet stran: 344
Nakladatelství: YOLI
Anotace:
Když se Willem probere z bezvědomí, vůbec netuší, kde je. V Praze? V Dubrovníku? Anebo snad doma v Amsterodamu? Francouzský lékař mu ošetřil ránu na hlavě, ta ale Willema bolí o dost méně než vzpomínka na krásnou Američanku, které říkal Lulu. Proč se jen nezeptal na její pravé jméno? Strávil s ní pouhý jeden den v Paříži a něco na tom dni - anebo na té dívce - ho nutí položit si otázku, zda mu není souzeno zůstat s Lulu už navždy. Jenomže jak ji najít?
Willem se znovu vydává na cesty, bloudí od Mexika až po Indii a doufá, že to děvče nějakým zázrakem znovu potká. Jak ale měsíce plynou, začíná Willem pochybovat, zda je ruka osudu opravdu tak silná, jak si myslel…
Pokračování románu Jen jeden den z pera bestselleristky Gayle Formanové je romantickým příběhem volby a náhody, ale i štěstí, které je možno najít, když se právě volba s náhodou potkají.

***


Jeden den může změnit celý život. Co všechno ale může změnit jeden rok? Wilem se po probuzení z bezvědomí chvíli ztrácí ve svém vlastním životě. Co se stalo? Proč se to stalo? Kde je? Všechno má jako v mlze, nicméně to, že na něj čeká někdo velmi důležitý cítí naprosto jasně.
Wilem si uvědomuje, že kus jeho samého nějak chybí. Snaží se Lulu najít všude po světě, jde po stopách všecho, co si řekli během jejich společného dne v Paříži. Ale takhle někoho hledat, když neznáte ani pravé jméno, je poněkud složitější než si Wilem zpočátku myslel. Nicméně se nevzdává. Překvapivě ale nachází v životě něco maličko jiného než (jenom) vysněnou dívku. Nachází sám sebe v životě druhých i v celém širém světě.


Příběh o dlouhém, mezinárodním hledání pokračuje a také končí.
Wilem má plné ruce sám se sebou a s hledáním Lulu. Každý v jeho kolí mu radí žít, dělat, co ho baví a jednoduše se neomezovat. O to se Wilem taky snaží, ale svou Lulu z hlavy nikdy úplně nevypustí. Jakmile se jednou rozhodl, že najde smysl života, není už cesty zpět. Najde Lulu, ať to stojí, co to stojí.

Gayle Formanová své čtenáře, samozřjemě ve společnosti charismatického Wilema, nechává cestovat po celičkém světě. Nejenže čtenář může prožívat Wilemův příběh lásky a hledání, ale také může cítit vůně cestování a svobody. Nejdříve se vám póry naplní kapkou Francie, následně se podíváte do Wilemovy domoviny, do Holandska, do Amsterodamu. Podíváte se také do vřelého Mexika a zažijete krásů, svůdnost a bohatost Indie a Bolywoodu. Co víc si může čtenář milující cestování přát? Gayle je fenomelnální, když popsiuje krásy světa. Dokážete si je krásně představit, dokonce tak, že máte pocit, že jste přímo na konkrétním místě.

Wilemova pouť napříč jedním rokem, kdy se pokouší nají Lulu se mi navzdory libozvučnosti vyprávění zdála trochu zbytečně dlouhá. Nečekala jsem, že se s Lulu setká hned v druhé kapitole, ale ani jsem si nemyslela, že to bude trvat tak strašlivě dlouho. Protože i přesto, že se v knize míhá postupně celý rok, přijde mi, že je to mnohem déle. Mám prostě trochu problém s délkou knížky, vůbec nic by se nestalo, kdyby ji autorka maličko zkrátila a to, na co každý čtenář čeká trochu urychlila.
Je to milé čtení, i když předvídatelné. Myslím si, že jinak by to ani nešlo. I když neřeknu, jak to dopadne, každému to stejně dojde. Nechci tím naznačovat, že je to chyba, to vůbec ne. Jenom předem tušíte, že to dopadne, jak to dopadne.

Jen jeden rok je příjemná kniha, ze které mám trošku smíšený pocit. Prvek cestování je pro hodně čtenářů jistě krásným obohacením. Sama se řadím k takovým čtenářům, cestování je v této knize jednoduše perfektní a bezchybné. Abych se přiznala, tak jsem to cestování, změnu přostředí, atmosféry a kultury vnímala mnohem více než nejpodstatnější věc, o které knížka pojednává. Wilemovo hledání Lulu je opravdu zdlouhavý proces, který nakonec završí jedna jediná kapitolka. Velká škoda a musím říct, že mě to i trochu zklamalo. Na setkání Lulu a Wilema jsem se těšila a ono toho bylo nakonec náprstkově maličko. Jako kompenzaci ale autorka napsala novelu Jen jedna noc, která je také součástí knihy. Musím říct, že jsem za ni velice ráda. Chvilinka strávená s Lulu a Wilemem dohromady je příjemná a alespoň trochu vás nechává nahlédnout do jejich vztahu, který překonává čas i kontinenty.

Mnohokrát děkuji nakladatelství YOLI za poskytnutí knihy z recenzi!

Inspiration (112) - Since You've Been Gone

19. dubna 2015 v 20:27 | Snow Fairy |  Inspiration
-Meme od Nikki Finn.


Ahoj,

neděle, víc jak polovina dubna za námi a já se neustále potácím v oparu klidu, který myslím brzy vystřídá vyděšený výraz a nervozita neberoucí konce.
Mezi čtením Ostrova lhářů a Jen jednoho roku jsem si procházela knížky v knohovničce (a všech dalších poličkách) a uvažovala, co vybrat za knížku. S oblečením je to se mnou tak, že navzdory tomu, že bych si vystačila s několika málo slušnými kousky a jejich případnými dalšími kombinacemi, mám plnou skříň oblečení, z čehož skoro polovinu nenosím. S knížkami je to ale jinak. Výběr je vždy složitý, ale většinou dojdu k závěru, že po vybrání několika titulů, už pravděpodobně nemám knížku, které bych se chtěla zbavit.
To už jsem ale odbočila jsem o toho podstatného. Vybrala jsem nádhernou knihu od Morgan Matson (Léto na druhý pokus, Amy a Rogder: Na Cestě, mimochodem doporučju) s názvem Since You've Been Gone. A vybrala jsem ji proto, že je to asi nejunikátnější a nejkrásněji upravená kniha v mé sbírce, je vážně krásná a speciální. Je letní, slunečná a prostě skvělá. Až ji přečtu/dočtu, něco víc o ní na blogu určitě najdete. :))Recenze - Ještě jsem to já

18. dubna 2015 v 21:13 | Snow Fairy |  Recenze

Ještě jsem to já

Autorka: Lisa Genova
Žánr: Realistický, Moderní, Psychologický román, Adult, Drama
Díl: -
Originální název: Still Alice
Počet stran: 243
Rok vydání: 2009
Nakladatelství: Práh
Anotace:
Alice Howlandová je hrdá na to, co v životě dokázala. Ačkoli jí bude teprve padesát, je uznávanou profesorkou kognitivní psychologie na Harvardu a světově proslulou odbornicí v oboru psycholingvistiky, má tři dospělé děti a úspěšného manžela, také známého vědce. Zničehonic se však u ní začne projevovat nezvyklá zapomnětlivost a chvilkové ztráty orientace a do jejího života vstoupí tragická diagnóza časné formy Alzheimerovy choroby. Nevyhnutelné příznaky počínající demence ji pomalu připravují o osobnost a dříve tak nezávislá a ambiciózní Alice se učí žít pro přítomnou chvíli. Zatímco dřív stavěla na první místo akademickou kariéru, je najednou nucena přehodnotit nejen svůj vztah s manželem a očekávání týkající se budoucnosti jejích dětí, ale i své představy o tom, kdo je a jaké je její místo v tomhle světě.

***Když máte život dokonale uspořádaný, podobně jako Alice Howlandová, hrdinka knihy Ještě jsem to já, jenom s občasnými mráčky a neshodami s dětmi, může být vůbec něco, co by vám mohlo nějak ublížit? Něco, co by vám mohlo vzít všechno, na co jste se dosud vždy mohli spolehnout? Alice měla takový život. Perfektní, ambiciózní.
Velký zlom v Alicině životě, zakódovaný v její DNA, se ale brzy dostavil neohlášený. Nechal Alice nepřipravenou doslova uprostřed věty či uprostřed ulice, kde to zná jako své boty, s vědomím, že nemá nejmenší tušení, kde je. Diagnóza časné formy Alzheimerovy choroby ji doslova připravuje o slova. Postupně zapomíná i ty nejjednodušší úkony, zapomína, jak pojmenovat nejznámější věci. Postupně však také zapomíná, kdo je a kdo bývala ona sama.


Jak by bylo vám, kdybyste věděli, že jednou zapomenete téměř všechno? Že jednou zapomenete jména svých dětí, jméno své manžela? Že jednou zapomenete, kdo jste a co jste pro lidi kolem znamenali?

Jak už bylo řečeno, Ještě jsem to já je kniha o velmi zákeřné nemoci. Která zpravidla přichází jako duch, naprosto neohlášená a často i nepostřehnutá. Alzheimerova choroba je dle mého názoru jednou z nejhorších nemocí právě proto, jak se zpočátku nenápadně projevuje a jak krutě následně postupuje. Bere lidem jejich životy a nechává je všechno zapomínat. Lisa Genova vypráví příběh vitální, talentované, nadprůměrně inteligentní padesátileté Alice Howlandové, které Alzheimer postupně bere vše. I přesto, že v komplexním pojetí se kniha zdá poněkud melancholická a depresivní, opak je pravdou.

Samozřejmě, trochu melancholie pocítíte. Genova píše nesmírně sugestivně, nevtíravě vás nutí přemýšlet o situaci, ve které byste vy byli na místě Alice Howlandové. Je to děsivá představa. Příběh Alice je ale přes všechno neštěstí neskutečně inspirativní, otevře vám oči. Je to příběh emotivní a imponující. Inteligentní a strhující. Genova se totiž nezaměřuje cíleně jenom na Alice a její diagnózu, nýbrž také na dopad, který má nemoc na její rodinu, její děti a manžela. Stejně jako na její profesionální kariéru profesorky psycholingvistiky. Při čtení vnímáte každým pórem postup progresivní Alzheimerovy choroby i s jakou intenzitou a nezastavitelností postupuje. Genova mistrně popisuje pocity ženy, která musí denně bojovat o slova i o vlastní vzpomínky. A stejně jako je výraznou složkou příběhu boj s nemocí, je výrazná také moudrost a nečekané pocity radosti, přítomnost silné lásky a podpory.

Ještě jsem to já je impozantní příběh. Je to příběh, který má hloubku, je plný emocí a plný života. Naděje. Příběh Alice Howlandové je jedním z těch, se kterými se setkáváme denně. Možná ne osobně, ale v dnešní době je Alzheimerova choroba tolik rozšířená, že je nemožné se jí vyhnout. Co víc, je to jedna z takových nemocí, které se v podstatě týká každého z nás. Přichází ruku v ruce se stářím a někdy je prostě nemožné ji jakkoli zpozorovat nebo jí třeba úplně vyvrátit. Tím, že moje mamka už téměř 30 let pracuje s lidmi s Alzheimerem v domově pro seniory, mám k této chorobě určitý vztah. Svým způsobem jsem si zvykla vídat lidi s demencí. Nejdůležitější je s nimi jednat s trpělivostí a laskavostí. A bez ohledu na to, jak moc práce s takovými lidmi mnohdy je, každý z nich je nezaměnitelnou osobností.

Kniha Ještě jsem to já mě vzala za srdce. Autorka opravdu úžasným způsobem popisuje postupující Alzheimerovu chorobu. Ukazuje další rozměr této demence se všemi aspekty, těmi lepšími i těmi horšími. Bylo pro mě prakticky nemožné knihu odložit. Měla jsem občas slzy v očích. Brilantní příběh, rozhodně by nikomu neměl uniknout.


Inspiration (111) - Příliš mnoho Kateřin

12. dubna 2015 v 18:49 | Snow Fairy |  Inspiration
-Meme od Nikki Finn.

Ahoj,
i přesto, že je dnes neděle, tak mi udělalo neskutečně dobře počasí. Od rána je slunečno, příjemně teplo, nic z čeho bych se vařila ve vlastní šťávě. O to se myslím později postará léto. A i když jsem spíše zimní typ, co miluje snížek, tak letošek je v něčem jiný. Zamilovala jsem se do jara a do sluníčka opírajícího se mi do tváře. Kromě blížících se maturit je konečně krásně jarně a prostě oddechově.
A knihou, která bude hostovat v tomto článku, je Příliš mnoho Kateřin od Johna Greena.
A důvod?
John Green. :3


Recenze - Kaleidoscope Hearts

11. dubna 2015 v 20:57 | Snow Fairy |  Recenze

Kaleidoscope Hearts

Autorka: Claire Contreras
Žánr: New Adult, Romance, Moderní
Díl: -
Originální název: Kaleidoscope Hearts
Počet stran (EN): 300
Rok vydání (EN): 2015
Nakladatelství: Claire Contreras
Anotace:
Nikdy jsem nepředpokládala, že by mohl být můj.
Byl nejlepší kamarád mého bratra.

Myslela jsem, že to nějak vymažeme a pohneme se dál.
Jeden z nás to udělal.
Jeden z nás odešel.

Teď je zpátky, dívá se na mě jako by mě chtěl pohltit. Všechny ty pocity, které jsem přeměnila ve vztek se ale mísí v něco jiného. V něco, co mě děsí.

Naposledy mi zlomil srdce.
Tentokrát ho složí zpátky.


***


Estelle, které už skoro nikdo neříká jinak než Elle, je velmi talentovaná umělkyně. Její ruce vytvářejí krásná díla, která mají svoji hodnotu. Jenom její život je poněkud roztříštěný a když už to vypadalo, že našla muže, kterého by upřímně milovala a byla připravená s ním strávit zbytek života, tak o něj přišla. O muže, kterého miluje už od svého dětství, také přišla. A ne jednou. Opakovaně.
Elle je zdrcená odchodem svého snoubence Wyatta, snaží se poslepovat zbytky společného života, které jí byly vzaty. Postupně se vyrovnává s tím, co všechno se stalo. Zůstává na nějaký čas u svého bratra a naplno se věnuje práci, která ji baví. Potom se ale vrací zpět Oliver, muž, který jí celé roky leží v hlavě a není schopná ho nechat jen tak odejít. Tentokrát je ale všechno jinak. A Estelle ví, že odolat bude to nejtěžší.
Stejně jako se říká, že čas léčí všechny rány, Estelle musí vzít svůj život do vlastních rukou. A tak, jako symbol minulosti i nového začátku, vytváří kalidoskopická srdce.


Estelle má na muže na jednu stranu velké štěstí a na stranu druhou obrovskou smůlu. O toho, o kterého by nejvíce stála je ve vztazích všechno jenom ne stálý. Má rád svou volnost a žena u něj dlouho nevydrží. A o toho, se kterým se naučila spokojeně žít, přišla dřív než jejich společný život pořádně začal.

Co se týká mužů mezi Oliverem a Wyattem, velkými vztahovými extrémy a opačnými póly světa, o těch se dá říct jenom jediné. Nikdy by nemohli být láskami Estellina života. Nemastní, neslaní suchaři, kteří se k Elle stejně nikdy neměli moc čanci dostat díky jejímu bodyguardnímu bratrovi. (Excuse me, Estelle). Muž, který celé knize dominuje, je ale Oliver. Estellina láska už od dětství a odjakživa nejlepší kamarád jejího ochranitelského bratra. Oliver se ed ní měl vždycky držet co nejdál. Jeho sukničkářská pověst svůdníka ho totiž předcházela. Nicméně ženy se od něj nikdy nechtěly držet dál. A ani Estelle není a nikdy nebyla vyjímka.

Kaleidoscope Hearts je poněkud zvláštní kniha. Mám z ní takový pocit jako na horské dráze. Jednu chvíli se to čte lehce a příjemně a najednou se mi nechce číst vůbec. Claire Contreras je talentovaná autorka a nemůžu říct, že Kaleidoscope Hearts je propadák. Je to spíše taková ooddechovka, když nemáte, co jiného na čtení. Ale já osobně jsem čekala něco víc. Anotace se mi před rozečtením velmi líbila. Nakonec jsem se musela chvílemi do čtení nutit.

Kniha je psána z pohledu převážně Estelle, kde se zaměřuje na přítomnost. Tuhle monotónní strukturu ale doplňují kapitoly Olivera, ve kterých vzpomíná na minulost, na první setkání s Estelle a všechny své pocity z té doby. Nemůžu si pomoct, ale Oliverovy kapitoly mě bavily o hodně víc. Jsou poměrně krátké a okořeněné o ten pověstný mužský pohled na věc.

Kaleidoscope Hearts je kniha poskládaná ne úplně originálním způsobem, u něhož máte pocit, že jste s podobným konceptem už setkali. Musím říct, že mi právě tím sestavením hodně připomínala uspořádání Ugly Love od Colleen Hoover. Ale bez ohledu na to, úrovně Ugly Love Kaleidoscope Hearts v žádném případě nedosahuje.
Nicméně to nebylo špatné čtení. Čekala jsem víc, to je pravda. Autorka by to určitě zvládla lépe. Moc se mi ale líbí, že je jde o samostatně stojící knihu, což si myslím, že je dobře. V tomto případě není nutné pokračování, bylo by to víceméně zbytečné. Kaleidospcope Hearts je kniha příjemná, opravdu hodně příjemná, na čtení. Angličtina je jednodušší, pochopitelná, rychle jí porozumíte. I když je to příběh poměrně vážný, mimo to je ale také oddechový, příjemně romantický a moudrý.


Reviews - Já nejsem neviditelná

7. dubna 2015 v 21:11 | Snow Fairy |  Reviews

Já nejsem neviditelná

Autor: Marcus Sedgwick
Žánr: YA, Realistický, Mystery, Moderní, Thriller
Díl: -
Originální název: She Is Not Invisible
Počet stran: 272
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: CooBoo
Anotace:
Otec Laureth Peakové ji naučil sledovat opakující se události,
vzory a čísla - což je něco, pro co má jeho dcera očividně
mimořádné nadání.
Její tajemství? Je slepá.

Pak se ovšem táta ztratí, Laureth popadne svého sedmiletého
brášku a vydají se vstříc záhadě, která je dovede až do New
Yorku. V tomhle velkoměstě je její dovednost vysledovat šokující
a občas nebezpečné spojitosti dovede do světa plného temnoty.
Zachrání tátu i sebe?

Já nejsem neviditelná je spletitá skládačka o tom, že nic se
neděje jen tak pro nic za nic a náhoda neexistuje. Třináctý román
(že by přece jen náhoda? :) proslulého Marcuse Sedgwicka, který
nedáte z ruky ani po poslední stránce.

***


Laureth je působivé děvče. Její táta je úspěšný spisovatel, jehož čtenáři opravdu mají rádi jeho knihy. Teda ty starší, ty veselé. Jenomže teď se tatínek Laureth pustil do průzkumu něčeho jiného. Velice složitého, zapeklitého, a jak se ukáže, také nebezpečného.
I přesto, že Laureth chybí jeden z hlavních smyslů, kterým by mohla vnímat nejvíce podnětů ze svého okolí, ostatní smysly má vyvinuté až nadprůměrně. Ale smysl, který má nastavený na 150%, je intuice. Že se jejímu tátovi něco stalo si uvědomí v okamžiku, kdy si přečte e-mail, v němž najde velice šokující věc. Věc, která více než souvisí s jejím tátou. A ta věc by na tom místě vůbec neměla být. Jak moc velká je pravděpodobnost, že se jí povede zachránit tátu a nezničit přitom svého bratra i sebe samu?


To, že je na zadní straně knihy napsáno, že ji nedáte z ruky ani po poslední stránce opravdu není náhoda. Náhoda? Nic není náhoda a Já nejsem neviditelná je toho jasným důkazem.

Zpočátku jsem nemohla pořádně uvěřit, že hlavní hrdinka, Laureth, kterou jsem si postupně upřímně zamilovala, je slepá. V anotaci je to sice jasně napsané a i když jsem si ji přečetla víc než třikrát, nemohla jsem se nějak zbavit pocitu, že tato kniha nebude podobná žádné, kterou jsem doposud četla. Myslím, že přesně to se taky stalo. Četlo se to úplně samo, jedna stránka za druhou naprosto bez námahy. Tohle sice ne každá kniha umí, navzdory tomu, že čtivých knih je vlastně docela hodně. Přese všechno je Já nejsem neviditelná něco, co je v mé knihovničce jedinečné.

Od Marcuse Sedgwicka jsem dosud nečetla jedinou knížku, nicméně moje setkání s jeho stylem psaní v Já nejsem neviditelná si mě získalo od první stránky. Velice oceňuji a moc se mi líbí, jak od začátku splétá tajemnou síť různých událostí, retrospektivních pohledů a bezpočtu různých teorií, proč se nic neděje jen tak a všechno má svůj důvod.
Já nejsem neviditelná je nevtíravé čtení, které je opravdu těžké odložit. Jelikož autor píše jednoduchým, sugestivním stylem, běží jedna stránka za druhou, aniž byste si to příliš uvědomovali. Co se mi na knize hodně líbí, je ta minimalistická detektivní zápletka. Stejně jako celá kniha je tato zápletka tak trochu záhada, neustále se točíte v začarovaných kruzích a ne a ne se dobrat pravdě. Všechno to vypadá složitě, ale na konci vás překvapí, jak je řešení vlastně triviální. Nečekané, ale jednoduché a tak trochu úsměvné.

Každopádně tahle kniha má neskutečný potenciál. Je chytlavá, opravdu extrémně čtivá, sympatická, záludná a mile vás překvapí. Co bych pravděpodobně nečekala, je, že je to také kniha moudrá, plná maličkostí, které si neuvědomujeme, když o nich příliš neuvažujeme. Já jsem si zkrátka užívala každou stránku. Laureth mi okamžitě padla noty a její malý bráška také. Jsou to postavy realistické a Laureth je velká bojovnice a inteligentní osoba, která je zároveň skvělou průvodkyní. I přes to, že nikdy neviděla barvy celého světa.

Nikdy jsem si vlastně neuvědomila, jak moc velká je pravda, že nic se neděje jenom tak. Já nejsem neviditelná mě přesvědčila, že všechno, co se děje, se děje z nějakého důvodu a všechno má svůj význam, i když se někdy zdá, že se to děje naschvál.
A ta náhoda? Neexistuje.

Mnohokrát děkuji databázi knih za poskytnutí knihy k recenzi!

Monthly Kindle #1

6. dubna 2015 v 18:50 | Snow Fairy |  My Books

Ahoj,

s tímto druhem článku se vyskytuju na blogu dneska poprvé. Ale nelekejte se. Není to nic nového ani nic převratného. Jedná se v podstatě o knižní zúčtování, ale s elektronickými Kindle knížkami, které kupuju a stahuju z Amazonu. Poslední dobou se mi ve čtečce nakupilo tolik knížek a když dám dohromady knižní zúčtování i se všemi kindle knížkami, tak je toho občas tolik, že to vůabec nevypadá hezky.
A tak jsem se rozhodla, že vám Kindle knížky budu ukazovat takhle. Nebude to úplně pravidelná rubrika. Někdy je možné, že se neobjeví vůbec nic. To se uvidí podle toho, kolik se mi podaří ulovit na Amazonu knížek zadarmo nebo za nějaké super ceny. Nebo se to bude odvíjet také od toho, jak moc po nějaké knížce půjdu. :D :D

Tak jdu rovnou na to.

The Legacy Human (Singularity #1) - Susan Kaye Quinn

Tak tady tuhle knížku jsem na Amazonu koupila asi za 30 Kč. Co jsem se dívala teď, tak už je zase dražší, ale narazila jsem na ni, když byla v akci a když jsem si přečetla, co o této knížce říkají některé recenze, tak jsem ji tam prostě nemohla nechat.
"Tato kniha je jako když se setká Hunger Games (bez násilí a kontroverze) s Divergencí."
Nešlo ji tam nechat. Prostě nešlo!!


V is for Virgin - Kelly Oram

V is for Virgin bylo nedávno na Amazonu úplně zadarmo a díky Vendee jsem o tom věděla, když na to upozornila na facebooku. Takže moc děluju! :)
Já jsem kdysi už dřív tuhle knížku sháněla a nějak jsem se nepochodila podle svých představ. Tohle mi ale udělalo obrovskou radost a za 0 Kč jsem už vůbec neváhala.


Through Infinity - Libby Austin

O koupi této knihy rozhodla nejprve její novela, kterou vám také ukážu a která byla zdarma, a potom anotace, která si mě hned získala. Jsem na ni neskutečně natěšená a za necelých 30 Kč, to je v podstatě zadarmo.


Thanks For Memories - Libby Austin

A tohle je novela, o které jsem mluvila u knihy Through Infinity. Byla a ještě stále je na na Amazonu úplně zadarmo. A když jsem zjistila, že jí předchází právě Through Infinity, tak jsem na ni ještě zvědavější. No, pravděpodobně bych si ji stáhla tak jako tak. Za těch 0 Kč tam málokterou knihu jen tak nechám. :D


Beloved - Corinne Michaels

Na Beloved mě v podstatě nálaka opět cena. Našla jsem si ji ještě, když byla v akci za 0 Kč. Nevím, co od této knihy čekat a ještě tak brzy se k ní nedostanu, ale každopádně jsem zvědavá. Anotace se mi docela líbi. Tak uvidíme. Na Corinne Michaels jsem narazila také po dočtení knihy Kaleidoscope Hearts s trochu jinou knihou, která se mi ale líbí fakt hodně a jednou ji tady pravděpodobně i uvidíte. :D


Born - Ae Watson

U Born rozhodla jednoznačně anotace. Víte, že já mám dystopie ráda a tohle mi zní prostě skvěle. Velice se na ni těším a jsem zvědavá, co se může na stránkách skrývat. Na Amazonu jsem ji koupila cca (opět) za 30 Kč.


The Lake - Annalisa Grant

Tady u této knihy se přiznám, že rozhodla zpočátku obálka. Ale jenom do té doby, než jsem si přečetla anotaci. Zní to jako ten druh knih, které ráda čtu, když teda nečtu dystopie a takové podobné. Je to spíš román, romantika a trochu psychologie, realistický. No taková kombinace, ale jenom podle přečtení anotace se mi to fakt líbí.
A cena? 0 Kč.


Silence - Natasha Preston

U Silence je to podobně, teda v podstatě stejně jako s předchozí The Lake. Zní to přesně jako něco, co by se mi mohlo líbit. A snad se mi to líbit i bude.
Cena: 0 Kč.


Where There's Smoke - Jodi Picoult

Na tuto knížku jsem narazila úplnou náhodou, a protože byla (a stále je) za 0 Kč a protože bych si moc ráda někdy přečetla Vypravěčku, tak jsem ji hned brala.

A co vy a váš Kindle? Taky občas narazíte na nějakou skvělou akci a prostě neodoláte? A jaká byla kniha, které jste naposledy na Amazonu neodolaly?

Snow Fairy

Inspiration (110) - Ještě jsem to já

5. dubna 2015 v 20:44 | Snow Fairy |  Inspiration
-Meme od Nikki Finn.


Ahoj,

opět neděle. A i dnes jsem vybrala knížku. Vybrala jsem knížku, kterou jsem tento týden rozečetla a vzápětí přečetla. A jelikož se chystáme s mamkou na film, tak jsem se na čtení těšila ještě víc. Ještě jsem to já je kniha, kterou napsala Lisa Genova. Nebudu vám tady k této knize moc vypisovat, všechno vám řeknu v samostatné recenzi. Řeknu vám ale tak nějak letem světem, že se jedná o příběh univerzitní profesorky psychologie přednášející na Harvardu, která je ale bohužel postižená Alzheimerovou chorobou. Tohle téma je samo o sobě velmi vážné, Lisa Genova ho navíc popisuje velice působivě a jakmile si přečtete knihu, bude vám hned jasné, proč se film podle této knihy dostal do nominace na Oscara. A nezůstalo to jenom u nominace. Julianne Moore toho Oscara za ztvárnění Alice Howlandové dostala. Sice film teprve uvidím, a neskutečně se na něj těším, ale už teď tomuto zpracování neskutečně fandím a myslím, že Juliane si svou sošku vážně zasloužila.


Get your own free Blogoversary button!