Reviews - Everything, Everything

26. srpna 2015 v 19:19 | Snow Fairy |  Reviews

Everything, Everything

Autorka: Nicola Yoon
Žánr: YA, Contemporary, Romance, Realistický, Fiction
Díl: -
Originální název: Everything, Everything
Počet stran (EN): 320
Rok vydání (EN): 1. září 2015
Nakladatelství: Delacorte Books for Young Readers
Anotace:
This innovative, heartfelt debut novel tells the story of a girl who's literally allergic to the outside world. When a new family moves in next door, she begins a complicated romance that challenges everything she's ever known. The narrative unfolds via vignettes, diary entries, texts, charts, lists, illustrations, and more.

My disease is as rare as it is famous. Basically, I'm allergic to the world. I don't leave my house, have not left my house in seventeen years. The only people I ever see are my mom and my nurse, Carla.

But then one day, a moving truck arrives next door. I look out my window, and I see him. He's tall, lean and wearing all black-black T-shirt, black jeans, black sneakers, and a black knit cap that covers his hair completely. He catches me looking and stares at me. I stare right back. His name is Olly.

Maybe we can't predict the future, but we can predict some things. For example, I am certainly going to fall in love with Olly. It's almost certainly going to be a disaster.

***


Madeline je velmi zvláštní dívka. Vážně nemocná. Prakticky alergická na celý svět. Jakýkoli kontakt se světem venku by jí mohl ublížit. A proto celý svůj život žije za zdmi sterilně bílého domu a pokoje, ve které má všechno, co potřebuje, především čerstvý vzduch, bezpečí a domácí výuku.
Ale Madeline je velmi mladá. Jako normální člověk by měla celý svět jako na dlani, jenom se rozletět. To si ale Madeline dovolit nemůže. Může si dovolit jenom to, co vidí z okna svého pokoje. A jednou ji ten výhled změní natolik, že veškerý zajetý stereotyp, na který si už za všechny ty roky zvykla, ji začne být příliš těsný. Madeline zatouží otevřít dveře a otevřít své srdce světu a hlavně Ollymu, klukovi od vedle, díky němuž začíná všechno získávat barvy duhy. Ale je jenom otázkou času, kdy konverzace přes skla oken a e-maily přestanou být dostačující...


Everything, Everything je velmi intenzivní kombinace lásky, života, tužeb, neobyčejného vztahu a přítomnosti velmi vzácné nemoci.

Kompozičně je Everything, Everything postaveno na velmi jednoduché bázi. Jednoduché, krátké kapitoly, doplněné o ukázky chatu, mailů, různé obrázky a další doplňky vztahující se k ději. Nádherná jednoduchá obálka.
Příběh je ale krásně rozvětvený. Avšak nijak přehnaně, tudíž se čtenář neztrácí mezi řádky. Autorka poukazuje nejen na svým způsobem zakázanou lásku a nádech young adult moderního čtení, ale také se dotýká rodinných tajemství a zápletek. Autorka ukazuje, jak jsou pro rodiče děti a jejich zdraví a bezpečí důležité. Stejně tak ale autorka ukazuje, že ne vždy je všechna ochrana potřeba. Madeline je krásným příkladem toho, že i dokud to nejde úplně nejjednodušeji, měli byste si jít vlastní cestou, okusit svět a poznat ho na vlastní kůži.
Myslím, že Nicola Yoon odvedla na Everything, Everything skvělou práci. Ne vždycky se prvotiny vydaří, ale Yoon se to podařilo neskutečným způsobem. Everything, Everything je spojením palčivosti života jako z knih podle Johna Greena a lásky, které osud na jednu stranu příliš nepřeje, ale na druhou stranu ji nechává nádherně kvést, něco jako láska v knihách Rainbow Rowell.

Madeline's Dictionary

Ocean - The endless part of yourself you never knew but always suspected was there.


Osobně jsem si celou knihu nesmírně užívala. Přečetla jsem ji během jednoho dne. A zamilovala jsem se do postav, do příběhu, který měl nečekaný spád a ještě nečekanější rozuzlení. Zamilovala jsem se do prostředí, které knize panovalo, zamilovala jsem do té "zaklíckované" svobody a lásky, která postupně roztahuje křídla. Zamilovala a užívala jsem si styl psaní autorky pro jeho citlivost, volnost a schopnost i přese všechno stát nohama na zemi. Téměř jako bych cítila přečištěný vzduch v nosních dírkách a okolní svět a vesmír na kůži.
Možná ne každý čtenář se do Everything, Everything zamiluje tak, jak se to povedlo mě, přece jenom znáte to, sto lidí, sto chutí. Ale Nicola Yoon svůj knižní záměr vybarvila jako profesionálka. Napsala to originální a nápadité. Nečekané, ale i očekávané. V závěru servíruje věc, kterou možná čekáte, možná ne, ale která má své důležité místo v příběhu. A možná taky v životě.


Mnohokrát děkuji internetovému portálu NetGalley, který mi poskytkl knihu k recenzi!

Moje Hodnocení
10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!