Recenze - Aspoň trochu normální

14. září 2015 v 19:04 | Snow Fairy |  Recenze

Aspoň trochu normální

Autorka: Trish Doller
Žánr: YA, New Adult, Romance, Contemporary, Realistický
Díl: -
Originální název: Something Like Normal
Počet stran: 200
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: CooBoo
Anotace:
Když se Travis vrátí domu z mise v Afghánistánu, zjistí, že jeho rodiče se rozvedli, bratr mu přebral přítelkyni a ukradl auto. A navíc ho pronásledují noční můry, v nichž stále dokola vidí smrt svého nejlepšího přítele. Zdá se, že jeho život je úplně v troskách. Pak ovšem potká Harper, svou dávnou kamarádku ze střední školy, s kterou se začne prodírat minovým polem rodinných problémů i posttraumatické poruchy. A konečně se zdá, že život by mohl být aspoň trochu normální. Travis suchý humor, smysl pro čest a povinnost i schopnost věřit v životě v to dobré, z něj dělají neobyčejného a neodolatelného hrdinu.

Trish Dollerová, autorka knihy Kde hvězdy stále září, se tentokrát pustila do neobyčejně aktuálního tématu. Ale z pozice mužského vypravěče se jí ho podařilo uchopit poutavě, zajímavě, ale ne pateticky. Příběh o tom, že i v sebehorší situaci nesmíme ztrácet naději a že život je vlastně krásný.

***


Devatenáctiletý Travis se vrací z mise v Afghánistánu. Zničený, traumatizovaný a nesmírně krutým způsobem okradený o velmi dobrého a blízkého přítele. Nelituje však jediného důvodu, který ho do Afghánistánu dostal. Travis nečekal, že by se jeho život měl narukováním zlepšit. Nečekal, že se po příjezdu stane hrdinou. A nečekal ani, že na něj jeho holka počká. Protože někdo jako ona nečeká nikdy a na nikoho. Co by Travis ale opravdu nečekal, je, že jeho už ex-přítelkyně najde útěchu v objetí jeho bratra, kterého v podstatě nic nezajímá.
Travis, poznanenaný válkou a ztrátou blízkého člověka se však z mise nevrátil sám. Duch kamaráda Charlieho ho provází denně. Duchové minulosti ho však provázejí i s Harper Greyovou, dívkou, jejíž dlouhodobou přítomnost by ve svém životě čekal asi úplně nejméně.Říká se, že ve válce a v lásce je povoleno téměř vše. Na první pohled skoro nevinná věta, za níž se ale skrývá tolik hrůzy a neštěstí, že někdy ani láska nestačí na zahojení ran.

Co knižní počin Trish Dolller, to velký příběh. I přesto, že Aspoň trochu normální je poměrně tenoučká knížečka, na 200 stranách najdete hluboký realistický příběh.
Co se týká první knihy, Kde hvězdy stále září, je Dollerová o maličký chloupek lepší. Dala příběhu větší prostor, celkově co se týká vrcholu i vyústění příběhu.
Nicméně stejně jako Kde hvězdy stále stále září, Aspoň trochu normální dosahuje vysoké úrovně. Obě knihy Dollerové není možné jakkoli porovnávat v oblasti tématu, jelikož každá pojednává o něčem jiném, jinak koncipovaném i jinak ovlivňujícím.

Aspoň trochu normální je ale díky úhlu pohledu muže o něco víc autentická. Travis se vrací z války, která ho poznamenala, jak fyzicky, tak především psychicky. Celou dobu sledujeme jeho emoce, pocity i chování. Velmi se mi líbí, jak autorka s jeho mužskými pocity pracuje. Stylem psaní a vyprávění je dělá reálné a zcela uvěřitelné. Dále oceňuji, že se autorka i tentokrát nebála jadrnějších slov. Muži z války se opravdu nevrací s perfektní, slušnou slovní zásobou. Dollerová na to poukazuje, ale neapeluje, nestrká to čtenáři přímo pod nos, jednoduše nechává všechna slova krásně plynout.
Láska je v Aspoň trochu normální také poněkud střízlivá, žádná velká růžovoučká zamilovanost, ze které by odkapával med. Jedná se o reálnou lásku, komplikovanou, emotivní, opravdovou, ale střízlivou. A o naději, která umírá až jako úplně poslední.

Aspoň trochu normální mě v žádném případě nezklamala. Ačkoli by se dalo říci, že Kde hvězdy stále září je kniha trochu složitěji a lépe propracovaná, nemůžu říct, že Aspoň trochu normální ztrácí úroveň, to v žádném případě. Dollerové se povedlo do dvou set stran vložit všechno potřebné k tomu, aby si čtenáři mohli přečíst kvalitní příběh, který má hloubku, aniž by to s čímkoli přehnala. Aspoň trochu normální je skvělé realistické čtení, které rozhodně doporučuji dál.Moje Hodnocení
9/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sabča Sabča | Web | 16. září 2015 v 7:55 | Reagovat

Krásná recenze :-) Na knihu jsem koukala už v knihkupectví a zaujala mě. Kde hvězdy stále září jsem ještě nečetla, ale mám ji doma a anotace vypadá moc dobře.

2 Gabux Gabux | Web | 18. září 2015 v 10:18 | Reagovat

Nádherná recenze, která mě na tu knihu doopravdy navnadila :)

3 Maggie Maggie | Web | 18. září 2015 v 15:56 | Reagovat

Moc pěkná recenze! Já se moc těším až si Aspoň trochu normální přečtu. A těším se i na Kde hvězdy stále září :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!