Recenze - Krycí jméno Verity

27. září 2015 v 17:20 | Snow Fairy |  Recenze

Krycí jméno Verity

Autorka: Elizabeth Wein
Žánr: Historický román, YA, War, Thriller,
Díl: 1.
Originální název: Code Name Verity
Počet stran: 312
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: CooBoo
Anotace:
11. října 1943 se nedaleko Paříže, v okupované Francii, zřítilo britské špionážní letadlo. Jeho pilotka a pasažérka byly nejlepší přítelkyně. Jedna z dívek má naději, že přežije. Druhá hru o život prohrála dříve, než začala.
Když Verity chytne Gestapo, myslí si, že nemá žádnou šanci na přežití. Jako tajný agent chycený na nepřátelském území zažívá nejhorší noční můru jakéhokoliv špióna. Nacisté ji ale ihned nezabijí, dají jí na výběr: Buď jim odhalí svou misi, anebo ji strašlivým způsobem popraví.
A ona se rozhodne říct jim pravdu. Avšak ne takovou, jakou očekávají.
Na každém kousku papíru bojuje Verity o svůj život. Odhaluje svou minulost, vypráví, jak se skamarádila s pilotkou Maddie. Lituje svého selhání a ukazuje svou kuráž a zoufalou touhu dostat se domů. Ale budou její odhalení stačit SS? Pomohou jí její tajemství přežít?
Krycí jméno Verity vypráví trýznivý a zároveň nádherný příběh o silném přátelství, které je zkoušeno děsivým nepřítelem.

***


Ať už si dva lidé jsou jakkoli blízcí, jejich osudy už nemohou být rozdílnější. Nejlepší přítelkyně rozděleny nebezpečným a všudypřítomným nepřítelem, který si nedá pokoj, dokud nebude po všem.
Hrůzy druhé světové války nešetřily rodiny, ani dospělé, ani děti. Ani nejlepší přátele. Jak je přátelství vzácné, válka je i proti takové vzácnosti příliš silným protivníkem. Bombardéry ničí všechno ze země i ze vzduchu a není nikdo, kdo by dokázal uniknout. Ne úplně.
Když se Verity a Maddie snaží zachránit si život, okolnosti je bohužel rozdělí. Maddie jako pilotka letadla má šanci si život zachránit. Těsně, ale šanci má.
Verity se dostane do rukou nepřítele, který s jejím životem nemá velké plány. Ať už udělá, co se po ní chce nebo ne, její osud je téměř zpečetěn.


Někdy přátelství překoná všechny překážky. Ale někdy je předem už všechno ztraceno. Někdy ani přátelství nestačí, když stojí tváří tvář válce.

Období Druhé světové války je plné nevyřčených příběhů, které před vším ostatním lámou srdce. Krycí jméno Verity je příběh založen na několika skutečnostech, které autorka svým čtenářům sama vysvětlí. Ale i přesto je to příběh smyšlený. Ale netváří se tak. Působí opravdově, autenticky, až děsivě reálně. Svou podstatou je stejně tak krutý, nemilosrdný a brutální jako by byla i pravda. Ve druhé světové válce nikdo nebyl ušetřen. Nikdo nedělal rozdíly ve věku, postavení. Více nebo méně, válka ovlivnila všechny a taky všechno.
Elizabeth Weinová ukazuje, že velké přátelství, kvůli kterému obě strany obětují skoro všechno, stojí za to, bez ohledu na to, jak velké jsou šance, že skutečně přežije. Autorka ukazuje, že i v té době šlo být přáteli. Bylo možné poznat člověka, kterému můžete ve všem věřit. Stejně tak ukazuje, že vnitřní nepřítel dokáže být o dost silnější.


"Najít nejlepšího přítele je jako zamilovat se."Jestliže se vám líbí knihy Ruty Sepetys (které vám mimochodem vřele, vřele doporučuji !), Krycí jméno Verity je kniha, kterou rozhodně do poslední stránky neodložíte. Autorka sice vypráví o přátelství, ale to nic nemění na tom, že je to stále příběh z druhé světové války. Všechny válečné hrůzy jsou v příběhu znát. Autorka je podává jasně a čistě, nesnaží se je nijak eufemizovat. O válce je třeba mluvit, je třeba nezapomínat na to, co se stalo, aby se alespoň trochu zabránilo tomu, aby se odehrávalo znovu. Důležité téma pojala Elizabet Weinová naprosto brilantním a srdcervoucím způsobem. Takovým způsobem, který nejednoho člověka hluboce dojme a rozbrečí. Krycí jméno Verity není plochý příběh. Je to důležitý, hluboký, brutálně krutý a upřímný příběh plný emocí. Krycí jméno Verity je příběh, který zůstává.Moje Hodnocení
10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!