Halloween Bookish Pumpkin

31. října 2015 v 18:15 | Snow Fairy |  S hlavou v oblacích

Halloween Bookish PumpkinAhoj,


možná si říkáte, co to tady pro vás mám. Ale není to nic extra vyjímečného nebo originálního. Jelikož jsem teď poslední dobou absolutně bez nápadů, věčně totálně odrovnaná z práce a jednání s (halloweenskéými) monstry převtělenými do obyčejných lidí a když mám volno, cítím se asi nějak takto (gif níže), rozhodla jsem se sepsat článek o deseti knihách, které se dle mého názoru nádhnerně hodí na čtení o Halloweenu a našich dušičkách.
Halloween rozhodnění není šálek čaje každého. Já osobně tento svátek mám velmi ráda. Sice nechodím na party ani koledovat, neoblékám se do crazy kostýmů, ale líbí se mi ta atmosféra, vyřezané dýně, kterými prosvítají svíčky. Navíc to znamená, že se jsou i Dušičky, která já osobně zbožňuju. Tradice uctívání lidí, kteří již nejsou mezi námi. Zní to možná trochu děsivě, ale taková tradice je krásná a důstojná.


Takže dnes to budou knihy, které bych vám doporučila číst v těchto dnech, tedy, o tomto víkendu. Vyloženě hororové knížky doma nemám nebo takové, které by se k Halloweenu hodily ještě třeba o něco víc. Ale snažila jsem se vybrat tituly, u kterých mi běhal mráz po zádech a u kterých se jsem měla husí kůži hrůzou.
Takže bez dalšího protahování jdu na to.Anna krví oděná - Kendare Blake


Anotace:
Cas Lowood zdědil vzácné poslání: zabíjí mrtvé. Před ním to dělal jeho otec, dokud nebyl hrůzně zavražděn duchem, kterého měl zabít.
Vyzbrojen otcovým tajemným a smrtícím athame, Cas cestuje po zemi se svou čarodějnickou matkou a kocourem, který větří duchy. Společně se vydávají po stopách legend a místního folklóru a snaží se držet krok s mrtvými zabijáky. Otravné věci jako budoucnost neřeší a přátele si drží od těla.
Když přijedou do nového města, aby našli ducha, jemuž místní říkají Anna krví oděná, nečeká Cas nic než obvyklou rutinu: nastěhovat se, vypátrat a zabít. Místo toho ale najde běsnící prokletou dívku, přízrak, s jakým se dosud nesetkal. Stále nosí šaty, které měla na sobě v den své brutální vraždy roku 1958. Tehdy byly bílé, ale teď jsou rudě potřísněné a kape z nich krev.
Od své smrti Anna zabíjí každého, kdo se opováží vstoupit do jejího opuštěného viktoriánského domu, kterému kdysi říkala domov.
Avšak z nějakého důvodu Casův život ušetří.

***


Anna krví oděná je jako první na mém seznamu. Ještě než kniha vyšla v Česku, neskutečně jsem se na ti těšila. Je to příběh duchařský, temný a autorka se nepáře, píše otevřeně a absolutně nebere ohledy. Na nikoho. Morbidní scény, kam se podívám a krve až za ušima. Anna krví oděná je pravé halloweenské čtení.
Čistý (trilogie) - Julianna Baggott


Anotace:
Pressia si toho z Explozí ani ze života Předtím moc nepamatuje. Přespává ukrytá ve skříňce v ruinách starého holičství, kde žije se svým dědečkem, a myslí na to všechno, co je pro ni nenávratně ztraceno - jak ze světa zábavních parků, kin, narozeninových oslav, tatínků a maminek zbyl jen popel a prach, jizvy, trvalé popáleniny a zdeformovaná lidská těla. Jenže teď, když dospěla do věku, kdy se musí všichni hlásit k milici, kde z nich buď vycvičí vojáky, nebo je, jsou-li příliš postižení a slabí, využijí jako živé cíle, už Pressia nemůže dál předstírat, že je malé dítě. A rozhodne se pro útěk.
Existují ovšem i takoví, kteří apokalypsu přečkali bez postižení. Čistí. Přežívají v bezpečném úkrytu za zdmi Dómu, který chrání jejich zdravá, uměle zdokonalovaná těla. Jenže Partridge, jehož otec je jedním z nejvlivnějších lidí v Dómu, si připadá izolovaný a osamělý. Jiný. I jeho trápí pocit ztráty - možná proto, že se jeho rodina rozpadla, otec je emocionálně odtažitý, bratr spáchal sebevraždu a matce se do tohoto útočiště vůbec dostat nepodařilo. Nebo za to snad může jeho klaustrofobie: pocit, že tenhle Dóm se stává kolébkou mimořádně bezohledného režimu. Takže když z jedné nechtěně prohozené poznámky vyvodí, že jeho matka možná stále ještě žije, rozhodne se Partridge dát svůj život v sázku a uprchnout z Dómu, aby ji našel.

***


Co se knihy Čistý týká, tak stejně jako u Anny krví oděné, si autorka opravdu dává záležet na tom, aby atmosféra byla pořádně prokvetlá žilkami krve. A vlastně nejen krve, ale také různých strašných znetvoření a zrůd, které byste rozhodně nechtěli potkat na ulici ve dne, natožpak v noci. Upřímně říkám, že u této knihy mi žaludek dělal docela kotrmelce, ale zážitek je to pořádný.
Městečko Pines - Blake Crough


Anotace: Wayward Pines je poklidné malé americké město, jakých najdete v Idahu desítky. Ale jen na první pohled.....
Agent tajné služby Ethan Burke do něj přijíždí hledat dva pohřešované federální agenty. Úkol je jasný a zcela odpovídá práci, na jakou je Burke zvyklý. Netuší však, že ho ve zdánlivě idylickém městečku čeká řada nepříjemných překvapení. Po vážné automobilové nehodě skončí v nemocnici. Od místního psychiatra se dozví, že utrpěl poranění mozku a že rozhodně nemůže opustit nemocnici.
Ethan ho neuposlechne a bez peněz a bez dokladů vyráží do města, aby se pustil do vyšetřování. Naráží na neochotu místního šerifa a řadu podivných osob, z nichž žádná není tím, kým se zdá. Nemůže se spojit se svými nadřízenými ani s manželkou a stále jasněji si uvědomuje, že se ocitl ve světě, jemuž nerozumí a v němž se necítí ani trochu bezpečně.
Vše se ještě víc zkomplikuje, když konečně nalezne znetvořené tělo jednoho z agentů. Burke ví, že je načase zmizet, ale současně tuší, že na útěk je už pozdě. Nezbývá než bojovat a snažit se zachránit alespoň holý život.

***


Městečko Pines bych tady snad ani nemohla nezmínit. Toto je kniha, u které jsem při čtení nepřestávala vycházet z údivu. Tohle je titul, který je neskutečně dobře promyšlený a hlavně šokující a děsivý. Protože, když si v konečném závěru uvědomíte, že by se to doopravdy mohlo stát...
Labyrint: Útěk - James Dashner


Anotace:
Všechno se změní...
Když se Thomas probudí ve výtahu, nepamatuje si nic než své křestní jméno. Nemá žádné vzpomínky na rodiče ani na domov a netuší, jak se dostal tam, kde je. Jeho paměť je prázdná.
Není však sám. Když se výtah otevře, Thomas zjistí, že má kolem sebe chlapce, kteří ho uvítají na Place, širokém prostranství uzavřeném vysokými kamennými zdmi.
Placeři, jak si jeho obyvatelé říkají, nevědí, proč nebo jak se tam ocitli. Kam jejich paměť sahá, vědí jen to, že každý den se otevřou kamenné brány do labyrintu, jenž je obklopuje. A stejně tak se každou noc pevně zavřou. Jednou za měsíc přiveze výtah nového chlapce. A nikdo nechce zůstat v labyrintu po setmění.
Thomasův příchod Placeři očekávali. Ale další den se objeví dívka - vůbec první, která na Plac dorazila. A ještě překvapivější je zpráva, kterou jim doručí. Placeři byli vždy přesvědčení, že když se jim podaří labyrint kolem Placu vyřešit, najdou cestu domů... ať je to kdekoli. Ale čím dál víc se zdá, že Labyrint řešení nemá.
Dívčin příchod nevysvětlitelně způsobí, že si Thomas začně připadat jiný. Něco mu říká, že by mohl znát některé odpovědi - kdyby našel způsob, jak se dostat k temným tajemstvím uzamčeným v jeho mysli.

***


Dashnerův Labyrint sice není až tolik strašidelný jako spíš napínavý. Zařazuji ho sem, protože nápad, jak mnozí z vás jistě ví, je sám o sobě dost nepředstavitelný, ale zároveň až příliš možný jako případná budoucí realita. Někdy si říkám, jak člověk dokázal přijít na něco takhle zvláštního a přitom se z toho sám nezbláznit.Vampýrská akademie - Richelle Mead


Anotace:
Morojská princezna Lissa a její nejlepší kamarádka Rose uprchly ve smrtelném strachu z vampýrské akademie, ale po dvou letech byly vypátrány tajemnými strážci a odvlečeny zpět. Znovu se tak ocitají v obrovském nebezpečí, protože na akademii se mohou pohybovat nebezpeční Strigojové.Ti chtějí Lissu zničit, protože jako jediná dcera urozeného morojského rodu je překážkou jejich plánu na ovládnutí světa vampýrů.
Naštěstí je tady ale dhampýrka Rose, v jejichž žilách se smísila krev vampýrů a lidí, takže dokáže zlým Strigojům lépe čelit. V tajemném a ponurém světě akademie ale nebude snadné odolat všem nástrahám a zradám: Lissa bude muset opatrněji využívat svých nadpřirozených schopností, aby nepadla do strigojské pasti, a Rose se musí vzdát velké lásky, aby mohla kamarádku ochránit a za žádných okolností ji nezklamat. Jediné, nač se totiž mohou obě spolehnout, je jejich vzájemné pouto, jejich přátelství…

***


K Vampýrské akademii vám toho příliš neřeknu. Protože takový titul i autorka mluví sami za sebe a jelikož už to většina lidí v celé republice a na celém světě četla, tak ani není nutní cokoli dodávat. Vampýrská akademie je povinná četba a rozhodně ne jenom na Halloween!
Šepotání - A. G. Howard


Anotace:
Alyssa slyší šepotání květin a hmyzu, je to dar, který připravil o rozum už její matku. Pocházejí totiž z rodiny Alice Liddelové, lépe známé coby Alenky z Říše divů, skutečné inspirace Lewise Carrolla, podle níž stvořil svůj proslulý fantaskní svět. Když se matčin stav zhorší, nemůže Alyssa už svoje dědictví dál popírat a zjistí, že na těch fascinujících pohádkách, které zná z dětství, je pravdy víc, než by se mohlo zdát. Vydá se na útěk, který zavinila už kdysi dávno právě Alice. Trhlinou v zrcadle se dostane do Říše divů, jež je mnohem ponuřejší, než jak ji zná z knížek, a stáhne s sebou i svého nejlepšího kamaráda a tajnou lásku Zacha. Na druhé straně už na ně čeká podezřelý, ale svůdný Morpheus a provází je při jejich hledání. Ale dá se mu opravdu věřit? Připravte se na příběh ze skutečné Říše divů!

***


Šepotání je taky svým způsobem už specifická kniha. Jako převyprávění klasiky od Lewise Carrola je Šepotání velice imponující kniha. Nicméně Říše divů je v Šepotání naprosto odlišná. Absolutně halloweenská, temná, nebezpečná a tak akorát pro halloweenský večer s teplým čajem.Ostrov lhářů - E. Lockhart


Anotace:
Přečtěte si to. A jestli se vás někdo zeptá, jak to skončí, prostě LŽETE!
Báječná rodina Sinclairových.
Soukromý ostrov.
Velice bystrá dívka, se kterou je něco v nepořádku.
Skupina čtyř přátel - Lhářů -, jejichž přátelství začne být destruktivní.
Revoluce. Nehoda. Tajemství.
Lži a další lži.
Pravá láska.
Pravda.

***


Možná se divíte, proč sem zařazuji Ostrov lhářů. Vůbec to není strašidelná kniha a celkově se k Halloweenu až tolik nehodí. Nicméně maličko si myslím, že i ano. Protože i přesto, že se vám nebude chtít schovávat pod peřinu po přečtení každé jedné kapitoly, je Ostrov lhářů stále kniha, kterou čtete se zatajeným dechem a vykulenýma očima. Všehno, co se na první pohled zdá jasné, je v končném závěru úplně, ale opravdu úplně jinak...
Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti - Ransom Riggs


Anotace:
Tajemný ostrov. Opuštěný sirotčinec. Zvláštní sbírka velice podivných fotografií.
To vše čeká na odhalení v knize Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, nezapomenutelném románu, kde děj a děsivé fotografie přináší jedinečný čtenářský zážitek. Náš příběh začíná strašnou rodinnou tragédií, která přivede šestnáctiletého Jacoba k cestě na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objevuje rozpadající se trosky sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. Když Jacob bloumá jeho opuštěnými ložnicemi a chodbami, ukazuje se postupně, že děti slečny Peregrinové byly víc než podivné. Byly možná nebezpečné. Možná byly na opuštěném ostrově drženy v jakési karanténě z velmi dobrých důvodů. A nějak - i když to zní jako něco nemožného - jsou možná stále naživu.

***


Na začátek vám musím říct, že tuto knihu jsem ještě nečetla. Jsem ostuda, já vím, ale i když jsem Sirotčinec nečetla, nemyslím si, že by se k Halloweenu nehodil. Mě osobně například stačí, když si jen tak procházím doplňující fotky v knížce. Jenom z toho mi běhá mráz po zádech.
Reset - Amy Tintera


Anotace:Před pěti lety byla dvanáctiletá Wren Connollyová třikrát střelena do prsou. Po 178 minutách vstala z mrtvých jako resetka: silnější, rychlejší, odolnější a bez emocí. Čím déle jsou totiž reseti mrtví, tím méně v nich zůstává po oživení lidského. Wren 178 je nejnebezpečnější reset v Texaské republice. Nyní ve svých sedmnácti letech slouží v polovojenské jednotce společnosti KLEZ(Korporace pro lidskou evoluci a zalidnění).
Wren je jako zkušená bojovnice pověřena výcvikem nových resetů, ale její poslední nováček - Callum Reyes - je nejhorší, jakého kdy viděla. Callum byl oživen 22 minut po své smrti, a tak prakticky zůstal člověkem. Má příliš pomalé reflexy a nepatřičné otázky a jeho nikdy neuvadající úsměv vyvádí Wren z miry. Pořád však odpovídá za jeho výcvik. Když Callum odmítne splnit rozkaz, dostane Wren poslední šanci ho srovnat - jinak ho bude muset zlikvidovat. Wren dosud vždy uposlechla každý rozkaz a ví, že když se vzepře, bude také zlikvidována. Ale zároveň se nikdy necítila tak živá jako s Callumem…

***


Reset je Reset. Taková velmi zajímavá kniha s velmi zajímavým námět, který je ale ve své podstatě docela dost strašlivý a schopný nahnat vám hrůzu. Já jsem si knihu užívala, protože mi nějaké trochu ošklivější věci, popisy a takové věci nevadí, ale rozhodně si myslím, že Reset je .... jak to říct... creepy. Crazy.


Doufám, že se vám takový malý seznam kniha na tento víkend líbí. Určitě mi napište, jaké knihy byste na Halloween doporučili vy. Já znám v ještě v angličtně několik knih, které by se k Halloweenu hodily, taže kdybyste chtěli článek o takových knihách, určitě mi i to dejte vědět.

Mějte se krásně a běžte se trochu bát.


Snow Fairy
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Maggie Maggie | Web | 3. listopadu 2015 v 20:19 | Reagovat

Annu jsem četla a líbila se mi. Atmosféra knihy byla vážně děsivá a u druhého dílu byla jedna scéna, která mi připadala nechutná. Čistého bych si chtěla přečíst. Stačilo, abych viděla trailer a už jsem byla mírně vyjukaná :D
Na Labyrint se těším. Hlavně mě zaujal ten nápad, ale mrzí mě, že jsou poslední dva díly údajně slabší.
Vampýrskou akademii zbožňuji. Už bych si konečně mohla dát ten re-reading, který plánuji už asi rok :D
Na Šepotání se ohromně těším. Reset jsem četla a bohužel se mi absolutně nelíbil :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!