Recenze - Vražedná léčba

19. října 2015 v 20:44 | Snow Fairy |  Recenze

Vražebná léčba

Autor: James Dashner
Žánr: Dystopie, Fantasy, Sci-fi, Postapokalyptický
Díl: 3.
Originální název: The Death Cure
Počet stran: 312
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Yoli
Anotace:
Thomas a hrstka jeho přátel unikli z nástrah Labyrintu. Přežili náročnou pouť Spáleništěm. Mnohokrát si mysleli, že už je konec, že to nemůže být horší. Přesto mají ty nejtěžší chvíle a nejbolestivější rozhodnutí teprve před sebou.

Ve světě, který se pod tíhou zákeřné nemoci hroutí před očima, mezi šílenci na straně jedné a nevyzpytatelným ZLOSINem na straně druhé, se musejí poprat o naději.

Ale mohou vůbec ještě někomu věřit?


***Obsahuje lehké spoilery na předchozí díly!
Thomas už se svými přáteli přežil hrůzy Labyrintu i Spáleniště. Jeho život byl v ohrožení, na pokraji smrti tolikrát, že už to sám nedokáže spočítat. Na své cestě ztratil tolik přátel, viděl umírat tolik lidí. Už se zdá, že by se mohlo všechno v lepší obrátit. Je možné najít lék. Zabránit zlověstné erupci, aby zabíjela další lidi, další Thomasovy přátele. Ale jakákoli, i minimální, spojitost se ZLOSINEM, nikdy nic dobrého představovat nemůže.

Postupně se veškeré vyhlídky na lék vzdalují a vracejí se opět jen noční můry. Všem hrozí ohromné nebezpečí. A Thomas je zároveň ten, který může všechny zachránit, ale který může taky všechno ztratit.


Dashnerovo dobrodružství napříč záludným a nebezpečným Labyintem, krutým a nepředvídatelným Spáleništěm a celkově světem, který nezná nic jiného než zkázu, se přiblížil svému konci. Nebo snad tímto všechno teprve začíná?

James Dashner začal s prvním dílem opravdu obdivuhodně. Celá koncepce Labyrintu je nadmíru dobře popsaná, geniálně vymyšlená a co víc, Dashner se nebojí jít i do morbidních scén, ze kterých vás mrazí po zádech. Toho všeho se držel po celou série, a stejně tak i při jejím konci. Když nad tím tak přemýšlím, zaplavují mě vlny nostalgie. Labyrint je moje velmi oblíbená série a ani se mi nechce věřit, že je konce. Ještě nedávno jsem četla teprve první díl a dva díly byly ještě na dlouhé cestě z vydavatelství.
Dashner to ale ukončil, no jednoduše dashnerovsky. Tak, jak je to pro něj typické. Přesně tak, že to jako konec nevypadá a místo, aby na konec udělal pár vyjímek v případě některých postav, tak byl ještě méně milosrdný než obvykle. Čímž se dostávám k faktu, že už dlouhou dobu mě žádná kniha nerozbrečela takovým způsobem jako Vražedná léčba. Dočítala jsem v autě při cestě na týdenní nákup a nemohla jsem ovládnou slzy. Brečela jsem jako želva a nešlo to zastavit.

Vražedná léčba dosahuje kvalit celé série. Dashner si celou dobu krásně drží úroveň, nikam nepadá a svůj nápad rozvíjí stále produktivněji, akčněji, nepředvídatelně, čtenáře nechává zmatené a nejisté, v neustálém napětí. U Jamese Dashnera a Labyrintu platí jedno pravidlo; to, co se na první pohled zdá jako pravda, je ve většině případů právě naopak. Nic není tak, jak se na první pohled zdá. Vražedná léčba je neskutečná jízda. Odehrává se tolik věcí, u kterých se celou dobu modlíte, aby se nestaly.
Jakožto pokračování Labyrintu i Spáleniště je Vražedná léčba další skvělý dashnerovský počin. Autor má svou vlastní taktiku, jak příběhy popisovat se naprostou otevřeností, upřímností bez ohledu na to, jak moc kruté to, co se děje vlastně je. Dashner je originální a všechno, co píše má velmi dopodrobna promyšlené.
A Vražedná léčba vás prostě dostane.Moje Hodnocení
10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 angorkaa angorkaa | Web | 20. října 2015 v 18:34 | Reagovat

Super filmek. Napínavej.

2 Giggy Giggy | E-mail | 23. května 2016 v 11:06 | Reagovat

Film je nesrovnatelny s knizkama...knížky jsou daleko daleko lepší, nejlepší knižní série co jsem kdy četla :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!