Recenze - Dánská dívka | Když v sobě najdeš odvahu být sám sebou

20. ledna 2016 v 17:19 | Snow Fairy |  Recenze

Dánská dívka


Autor: David Ebershoff
Žánr: Fiction, Real event, Historical fiction, Realistic
Díl: -
Originální název: The Danish Girl
Počet stran: 376
Rok vydání: 2011 / 2016
Nakladatelství: Domino

***Jeho život se doposud skládal z krajinek rodné vesnice, barev z palety, krásné Grety, se kterou se i po šesti letech manželství cítí jako poprvé zamilovaný chlapec. Ale i přesto všechno dobré, co se v jeho životě děje, bez ohledu na to, jak moc úspěšných a oblíbený je malíř, je Einar Wegener uvnitř napůl prázdný. Cítí, že je tu nějaká jeho část, které úplně nerozumí, která ještě nebyla ani probuzena, ale onu přítomnost lze jenom velmi těžce ignorovat.
Dokud se Gretě jednoho dne nedostaví modelka na dokončení obrazu, který musí být nutně dokončen včas.
Seznamte se s Lili, dívkou, která se zrodila z malířského plátna a do světa poslala barvy odvahy, respektu a loajality.


I přesto, že slova Davida Ebershoffa v této knize jsou převážně vymyšlené, život mezi řádky dánské dívky, Lily, je tak pravdivý, jako sám život. Je stejně tak opravdový, jako každý jeden přítel, který vás zradí.

Dánská dívka je nesmírně upřímný příběh muže, který se nadále necítí býti mužem. Je to pochopitelné z našeho úhlu pohledu a pohledu dnešní doby, ale v době Einara Wegenera je všechno od homosexuality k trans gender problematice jedna velká nestoudnost, kterou každý člověk, včetně lékařů, považoval za ohavnou. V této knize nejenže nahlédnete do života prvního muže, který se nebál najít odvahu ve světě plném křivd, ale také příběh rozkvětu jedné umělkyně, která se do příchodu Lili neúmyslně skrývala ve stínu slavného manžela.
Neskutečným způsobem Ebershoff popisuje rozkvět jak samotného Einara, tak i jeho manželky Grety. Jejich životy jsou plné nejistot a bojů, které se navzdory názorům společnosti mohou uskutečnit, když v sobě najdou dost sil.

Hledání štěstí je běh na dlouhou trať, ale věřím, že Einar/Lili je jednou z velkým světových inspirací. To, co se na první pohled zdá nenápadné pro jednoho člověka, je velkou věcí pro jiného a já jsem si opravdu užívala upřímnost každého autorova slova, užívala jsem si a obdivovala každý krok Lili Elbové za svým vlastním snem i svou identitou. Dánská dívka je brilantní, silný příběh o lidské odvaze a vůli jít za tím, co nás dělá tím, kým jsme bez ohledu na to, jak moc lidí to na nás nemá rádo. V knize se mimo jiné jmenované aspekty setkáte také s obrovskou podporou, bezmeznou láskou a povznášející loajalitou a respektem. Odvaha v tak upřímné a otevřené podobě je velice přímočarou součástí knihy, která čtenáře dokáže ohromně inspirovat, otevřít oči a najít respekt nejen k lidem okolo, ale hlavně k sobě samému.

Dánská dívka se čte doslova sama, i přesto, že jsem původně spíše očekávala, že se setkám se stylem psaní, který mému čtenářskému apetitu nebude úplně vyhovovat. O to víc mě celá kniha bavila, o to více jsem cítila úžasné spojení a sounáležitost s postavami bojujícími za význam vlastní existence. Postava Einara Wegenera/Lili Elbe ukazuje, že někdy dát světu něco jiného neznamená předem prohrát. Ukazuje, jak neobyčejným způsobem může jeden člověk změnit svět.
David Ebershoff tímto dílem pojednávajícím o velkém a současném tématu obohatil svět literatury, ale i svět jako takový. Věřím, že mnoho lidí najde v příběhu Lili pochopení i vlastní hodnotu. Výsledek je velkolepý, zůstane vám v srdci dlouho, dlouho po dočtení poslední strany.Moje Hodnocení
10/10
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 sakay sakay | Web | 20. ledna 2016 v 17:23 | Reagovat

nikdy jsem neslyšela o knížce s podobnou tématikou :) tak až dočtu povinnou četbu, vrhnu se na to :D

2 Sima Sima | E-mail | Web | 20. ledna 2016 v 20:34 | Reagovat

Pôvodne som si túto knihu nechcela prečítať aj keď som z každej strany počula nadšene ohlasy,po pozretí traileru som zmenila názor :) Teším sa na knihu

3 Nikol Nikol | E-mail | Web | 24. ledna 2016 v 18:43 | Reagovat

Na Dánskou dívku se chystám už dlouho, zatím mám doma haldu knih, které musím přečíst, ale jakmile se seznam zmenší, chystám se na to. Tvá recenze mě navnadila o to víc :-)

4 Lucy Lillianne Lucy Lillianne | E-mail | Web | 31. ledna 2016 v 10:57 | Reagovat

Koukám na to už nějakou dobu, ale zatím nevím, jestli se mi to bude chtít číst. je velká pravděpodobnost, že to jen zkouknu jako film...

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!