Recenze - George | Všichni vidí chlapce, ale on ví, že je dívka

12. dubna 2016 v 18:23 | Snow Fairy |  Recenze

George

Autor: Alex Gino
Žánr: Middle Grade, Transgender, LGBT, Contemporary, Children, Realistic
Díl: -
Originální název: George
Počet stran (EN): 224
Rok vydání (EN): 2015
Nakladatelství: Scholastic Children's Books

***


Kdybyste se na George podívali, nepřipadalo by vám na něm nic divného nebo neobvyklého. George je v podstatě obyčejný chlapec, který má své sny a doufá v různé věci. A hlavně doufá, že jeho okolí jednou opravdu pochopí, kdo doopravdy je. Že hlavně rodina pochopí, že George není chlapec, ale dívka.
Na pozadí nádherného příběhu o moudré pavoučici Charlotte, která Georgovi ukázala, že být beze skrývání tím, kým jsme, není něco, za co bychom se měli stydět, se George vydává na cestu, která by jí mohla pomoci přesvědčit lidi o pravdě, která je hluboko v ní tím, co by jí mohlo dát svobodu a ukázat společnosti, že cítit se jinak není žádný zločin a už vůbec to není něco nepřirozeného.


Nádherný příběh o tom, že ne vždy se člověk cítí tak, jak vypadá. Kromě toho je to také příběh o lásce a přijetí sama sebe se všemi přednostmi i chybami.

Ale to není všechno, George je taky příběh o rodině a přátelství, které se nerozpadne jenom proto, že se přiznáte, že se cítíte jako dívka, i přesto, že jste chlapec nebo naopak.
Alex Gino vypráví trasgenderové téma z pohledu dětské nevinnosti a stále ještě dětského přístupu k životu, který ale působí nesmírně vyspěle, rozumně a solidárně. Hnací silou je pro George role Charlotte ve školné hře podle knižní předlohy o Šarlotině pavučince. Spojení této transgender tématiky a podmanivého příběhu od E.B. White je nesmírně nádherný. Alex Gino od počátku vypráví příběh v er-formě a nechávám čtenářům nahlédnout, jak se George cítí a jak je způsob, kterým o sobě přemýšlí jako o dívce, naprosto otevřený a upřímný.

George se řadí do middle grade literatury, což je čtení pro mladší čtenáře. Já se ale přikláním k tomu, že tato kniha je perfektní pro všechny věkové kategorie. Poukazuje na téma, které je i v dnešní moderní době částečně nepochopené. Ukazuje člověka v jiné situaci než třeba klasicky lidi zasažené láskou. Jde o téma, které potřebuje vynést nějakým způsobem na světlo, aby mohlo být přijato.

Transgender tématika v této knize je velkým tahounem a pomocníkem při pochopení a pojetí lidské mentality a psychologie a brilantním způsobem naznačuje, že i když je člověk nějakým způsobem jiný, tak je jeho život stejně cenný, drahý a hoden lásky, rodiny, porozumění, přátelství, stejně jako životy ostatních.
George je nádherná kniha s velkým posláním, která v sobě nese neskutečnou sílu. Alex Gino si mě tímto příběhem naprosto získal. Čtení jsem si od začátku do konce užívala a z toho důvodu, že je George řazen do literaturu pro mladší čtenáře, tak je i angličtina nádherně jednoduchá, povznesená, lehce zapamatovatelná a pochopitelná.
Tuto knihu vřele doporučuji všem přečíst. Najdete v ní opět kousek něčeho nového a možná se spolu s Georgem vrátíte zpět do dětských let a sladkého dětského vnímání světa.Moje Hodnocení
10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Myanmar Myanmar | Web | 13. dubna 2016 v 17:21 | Reagovat

Hodně zajímavá kniha, a slyším o ní prvně! Díky za doporučení :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!