Recenze - Smolná sezóna | O životě plném nehod, náhod a kostlivců skrývajících se ve skříních

30. května 2016 v 18:18 | Snow Fairy |  Recenze

Smolná sezóna

Autorka: Miora Fowley-Doyle
Žánr: YA, Mystery, Contemporary, Fantasy, Magický realismus
Díl: -
Originální název: The Accident Season
Počet stran: 280
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: CooBoo
***


Představte si, že byste ve svém životě, každý rok ve stejnou dobu, zažívali sérii náhodných a velmi nešťastných příhod. Často byste padali, lámali si více kosti, jenom kvůli náhodě byste mohli skončit pod koly aut. Cokoli nešťastného by se vám mohlo stát. V podstatě cokoli od pořezání se papírem až po něco o hodně vážnějšího.
Cara a její rodina je takovou smolnou sezónou, jak jí říkají, zasažena. Je to temné a nepředvidatelné období na konci října. Jsou tady ale i tajemství, která, kdyby byla vyřčena, by mohla bolet ještě více než kdyby zůstaly pohřbené hluboko v minulosti.
Co když je ale smolná sezona jenom něco jako další tajemství? Nevyřčená pravda nebo až příliš skutečná série nešťastných příhod?


Stejně jako se pravda střídá s iluzí, se střídá realita s představami. Cara sní o něčem, co její zapovězeno a snaží se zjistit, kdo doopravdy je dívka s myšími vlasy z jejich forografií, na níž si nikdo nevzpomíná, a proč se jich vlastně smolná sezóna tak vehementně drží.

Smolná sezóna byla jednou z mých velkých očekávání. O kvalitě příběhu mě přesvědčovaly velmi kladné recenze a ohlasy v zahraničí, stejně jako nadšení český čtenářů v období publikování knihy.
Netrvalo dlouho a námětu Smolné sezóny jsem neodolala. Nicméně mě čekala studená sprcha. Ambice má kniha vysoké. Námět je nesmírně originální a zajímavý. První, obálkový, dojem je velice uchvacující. Kniha slibuje, že si čtenáře podmaní. Očekávala jsem, že budu i já jednou z těch, které, jak se do čtení jednou dají, nepřestanou, dokud se nedostanou až k poslední stránce.
Naneštěstí mě Cara a její smolná sezóna příliš nepřesvědčily.

Aspekty magického realismu jsou patrné, i když ne vždy jsou naprosto jasné. Normálně mi tohle žánrové zařazení nevadí, ráda si něco podobného přečtu. Ale ve Smolné sezóně je to něco přes co mi nejde se dostat. Čtení mi trvalo dlouho a neužívala jsem si ho tolik, kolik bych chtěla. Celkově se jedná o opravdu zajímavý příběh a některé pasáže jsou více než šokující a překvapivé. Ale na druhou stranu je zde něco až tolik bizarního a prapodivného takovým podstrčeným způsobem, že se mi ani moc pokračovat nechtělo.

Autorčin styl psaní je plynulý a poetický, velmi povedený. Ale myslím, že ho plně nevyužila pro potřeby Smolné sezóny. Navzdory dobrým ohlasům mě Smolná sezóna spíše zklamala. Není to sice kniha, kterou byste odložili po první kapitole, protože se prostě nedá číst. Naopak je zajímavá a někdo by v ní mohl najít mnohem více. Pro mě bylo ale těžké se začíst a najít nějaký bod, který by mě udržel ve čtecím módu, kdy bych chtěla jenom číst a číst až bych se dobrala konce.
Bohužel je Smolná sezóna jedna z těch knih, které když si nepřečtete, tak se opravdu nic nestane.Moje Hodnocení
5/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!