Recenze - Proč jsme se rozešli | Tady jsou, Ede, ty důvody, proč jsme se vlastně rozešli.

8. června 2016 v 21:10 | Snow Fairy |  Recenze

Proč jsme se rozešli

Autor: Daniel Handler
Ilustrátorka: Moira Kalman
Žánr: YA, Romance, Contemporary, Realistic,
Díl: -
Originální název: Why We Broke Up
Počet stran: 360
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: CooBoo***


Různé páry se rozcházejí různým způsobem. Někdy si to lidé řeknou z očí do očí, někdy si (bohužel) napíší sms zprávu. Někdy vztah prostě vyšumí a už dále není. Min to ale vzala z trochu jiného konce a všechny důvody svému ex přáteli vysvětlila pomocí věcí a maličkostí, které se k jejich vztahu váží.
Někdy je bolest tak přítomná, že jedině psaným slovem dokážete vysvětlit, proč se cítíte, jak se cítíte. A proč jste se rozhodli, jak jste se rozhodli. Min nastřádala celkem 43 jednotlivých artefaktů, které dohromady skládají mozaiku důvodů, proč se s Edem rozchází.
Každá věc něco symbolizuje. Každá věc má svůj význam. I ten, který vedl ke konci, který většina lidí kolem viděla dříve než se mu čelem postavila Min.


Světoznámý Lemony Snicket, Daniel Handler, se představuje s young adult příběhem o rozchodu a důvodech, proč se tak děje. Někdy jsou důvody pošetilé a povrchní. Jindy mají hluboký základ a bolest z nich je o to přítomnější.

Proč jsme se rozešli je kniha, kterou jsem dlouho očekávala a kterou jsem si hodně dlouho chtěla přečíst. Jsem moc ráda, že jsem se k ní dostala v českém překladu. Nicméně to, co jsem původně očekávala, všechno to nadšení protékající žílami, se nějak postupně vytratilo. Nemůžu říct, že je to knížka, která absolutně nemá hlavu a patu a ztratit se v ní je až příliš jednoduché. Spíše je to kniha, která má zajímavý námět a příběh je také celkem povedený, realistický a emotivní, ale když to vezmu kolem a kolem, ve své podstatě mě nechal chladnou.
Každý jeden důvod sice poutal mou pozornost dost na to, abych se chtěla dozvědět příběh mezi řádky. Což by se na jednu stranu mohlo brát jako dostatečný důvod k tomu knihu hodnotit lépe, ale pravdou je, že konkrétně Ed, jakožto jedna z hlavních postav, mi byl velmi nesympatický.

Abych pravdu řekla, spíše mě otravoval. Od začátku mi přišllo, že vztah s Min je poněkud nepřirozený a hodně jednostranný. Tím spíš je mi líto, že kvůli takovému člověku si musela Min projít tím, čím si prošla.
Před čtením jsem opravdu hodně očekávala, jak od příběhu, tak od atmosféry a emocí. Nicméně na mě v podstatě nic z toho nepůsobilo. Co se mi líbí, je naléhavost, které jsou Minimi slova plná. Jsem si jistá, že kdyby jakýkoli kluk dostal takové důvody k rozchodu, určitě by nad sebou začal trochu přemýšlet.
Styl psaní Daniela Handlera mé očekávání nijak nezklamal, čtení je poměrně plynulé a příběh čtivý. Nádherné jsou ilustrace, které jsou součástí. Ty musím opravdu pochválit. Na ty je radost pohledět.
Ale i přesto, že Min i její nejlepší kamarád mi byly oba velmi sympatičtí, nevytvořila jsem si k nim v podstatě žádný vztah.
Proč jsme se rozešli je kniha, která na jednu stranu stojí za přečtení, nese s sebou něco zajímavého a neokoukaného, ale na stranu druhou je to pravděpodobně kniha, která se nebude líbit úplně každému.Moje hodnocení
6/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 for for | E-mail | Web | 11. června 2016 v 19:01 | Reagovat

Hello!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!