Filmová recenze - Me Before You / Než jsem tě poznala

15. července 2016 v 17:17 | Snow Fairy |  Film Reviews

Me Before You/Než jsem tě poznala

Režie: Thea Sharrock
Žánr: Romantický, Realistický, Drama
Délka filmu: 120 minut
Datum české premiéry: 1.7.2016
Název knižní předlohy: Než jsem tě poznala (Me Before You)
Autorka knižní předlohy: Jojo Moyes
Scénář: Jojo MoyesHrají:
Sam Claflin, Emilia Clarke, Matthwe Lewis, Brandan Coyle, Charlse Dance, Vanessa Kirby, Jenna Coleman, Janet McTeer, Muzz Khan, Amer Elizabeth, Chuku Modu, Stephen Peacocke a dalšíTrailer:

Will Traynor měl vždycky všechno, co v životě potřeboval. Byl úspěšný, plný ambicí a chuti do života. Potom se ale stala nehoda a nic z toho, co cítil předtím, už necítí. Teď už cítí jenom bolest, život je pro něj břemeno, které je těžší než by mělo a celá jeho existence postrádá smysl. Od té doby, co je na vozíčku a může hýbat jenom hlavou se změnilo úplně všechno.
Zároveň se upovídaná, extravagantní Louisa snaží najít novou práci. Uvědomuje si, že má vztah s klukem, kterého už možná ani nemá ráda, právě ztratila práci a její rodina je na příjmu jejích peněz vyloženě závislá. Sama Louisa hledá vyšší smysl v životě. Nicméně takový je hodně těžké najít v tak malém anglickém městečku a v tak malém domě plném lidí.
Ale potom se objeví na prahu domu Willa Traynora a celý svět se jí obrátí vzhůru nohama.

Dva diametrálně odlišní lidí se potkají v tom nejneočekávanějším stadiu života. Jeden druhému změní pohled na celý svět, na každou maličkost. Ale Willa, i přes všechno dobré, je téměř nemožné přesvědčit...

Knižní předloha nemá nejmenší chybu. Od první stránky vás strhne a unáší až do stránky poslední. Donutí vás vyplakat tolik slz, co je vody v Atlantiku a jeden balíček kapesníčků vám opravdu stačit nebude.
Musím ale říct, že nesmírně intenzivní a reálné emoce se odrazily i ve filmu. Takže počítejte s tím, že kapesníčky jsou nutností i při filmové verzi tohoto bestsellerového díla od bestsellerové autorky Jojo Moyes.

Filmová adaptace Me Before You byla dlouho a netrpělivě očekávána, a to i mnou. Knížku jsem slupla za pár dnů. Na film jsem potom čekala s tím, že to bude vyloženě emocionální jízda plná slz a smutku. Už při prvním oficiálním traileru jsem věděla, že v tom jsem se nemýlila.
A při samotném filmu na začátku měsíce nebylo pochyb o tom, že Me Before You je jeden z nejemotivnějších a nejsilnějších a nejdojemnějších filmů. I přesto jsou emoce realistické. Není to film, ze kterého by na první pohled tryskal takový ten naaranžovaný pocit. Není to film, který by spouštěl slzy na povel. Je to film poskládaný příjemným způsobem, u kterého vám slzy budou po tvářích téct, aniž byste si toho vyloženě všimli. Atmosféra není ani trochu umělá. Novátorská režisérka Thea Sharrock odvedla opravdu hodně dobrou práci.

Jednoznačně si myslím, že i její budoucí filmy budou stát za veškerou pozornost. Nicméně do karet filmu Me Before You hraje i povedené herecké obsazení. I přesto, že nejznámější vám budou dohromady tak tři tváře, nebudete mít problém se nějakým způsobem ztotožnit i s ostatními charaktery. Celkově si myslím, že obsazení je harmonizující a společně do sebe krásně zapadá.
Jojo Moyes, která se zároveň ujala i role scénáristky, odvedla naprosto nádhernou práci na jednotlivých replikách. Jak už jsem zmínila, skladba scén, hudby a veškerých detailů působí přirozeně a upřímně. Hlavní postava Louisy v podání Emilie Clarke je neskutečně povznášející. Její outfity jsou přehlídka barev a vzorů a i když by to mohlo na první pohled vypadat až příliš extravagantně, po chvíli si uvědomíte, že to vlastně všechno dohromady zapadá. Navíc pokud jste četli knihu, nečekáte nic víc, nic míň než hodně barev, látek, vzorů a tvarů.
Co se týká Sama Claflina aka Willa Traynora, nemám nejmenší výtky. Hrát postavu s takovým postižením není žádná sranda. Sam to zvládl s přehledem, se svou postavou se naprosto sžil a osobně si myslím, že je těžké přesně určit, kde začíná Sam Claflin a končí Will Traynor.

Me Before You je jednoznačně nádherný film. Nesmírně smutný, s koncem, který probrečíte. Na druhou stranu je to ale i film oslavující život, naději a to, že život je o tom, abychom ho žili naplno a bez výmluv. Me Before You je nádherná demonstrace jak žití, tak i pochopení, proč je někdy život pro někoho spíše těžké břemeno.
Tento film hodnotím opravdu vysoko, protože si myslím, že je krásně rovnocenný s knihou a svým tématem osloví nejednoho diváka, stejně jako je očividné, že se režisérce celkově povedlo přivést příběh se všemi krásnými detaily na filmová plátna se vší noblesou.


95%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucinda Lucinda | Web | 24. července 2016 v 8:04 | Reagovat

Já se na knížku i film moc těším. Krásná recenze! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!