PRIDE Month Reading | G is for Gay

20. července 2016 v 8:00 | Snow Fairy |  Projekty


Ahoj,

v dnešním článku s tipy na knížky jsem zabrousila do vyloženě mužských záležitostí. Další skupinkou jsou gayové, o kterých je tolik knih, že jsem sama zírala, jak moc jich je a kolik stovek titulů vyloženě neznám. Na druhou stranu jsou tituly, které znám a chci číst tak moc, že z toho až šílím. Ne všechny vám dnes ukážu, ale ty, co vám ukážu, opravdu stojí za to.
Vybrala jsem i tentokrát pět titulů, které rozhodně, za každou cenu, stojí za pozornost a za přečtení. Jednu z knih mám ověřenou přečtením a doporučuji ji všemi deseti. Více vám samozřejmě napíšu níže.
A jelikož víte, o co se jedná, nemá cemu, abych to tady dále okecávala. Tak vám rovnou představím knihy.


1. Seth & Greyson - Jessica Sorensen
Tato kniha patří do série, která začíná díly Tajemství Elly a Michaela, kterou můžete znát z nakladatelství Domino. V tomto případě se jedná už o sedmý díl. Já jsem Setha a Greysona četla, ale rozhodně jsem nečetla celou sérii. Nicméně to vůbec nevadí. Příběh Setha a Greysona je naprosto samostatný a soběstačný a i když ho čtete, aniž byste si prošli celou sérií, nic se neděje, spoilery vám nedá a nejdůležitější jsou právě Seth a Greyson, takže nějaké předchozí události jsou poměrně nepodstatné. Něco maličko zmíněno je, to ano, aby byla uchována návaznost série, ale vesměs se o předchozích dílech nic nedozvíte.
Seth & Greyson je naprosto nádherně napsaná kniha, kterou jsem jednoduše nemohla odložit a to ještě v době, kdy jsem angličtinu až tak dobře neovládala. A to už opravdu o něčem svědčí. Povedá a úžasná kniha. Velice doporučuji!

2. Brokeback Mountain - Annie Proulx
Tato kniha není ani pořádně kniha. Je to krátký, kraťoučký příběh, cca o 55 stranách, o dvou kovbojích, mezi kterými nečekaně a spontánně vzplane láska, která trvá roky, i přesto, že oba vědí, že mezi nimi veřejně nemůže vůbec nic být. Co se stane v horách, v horách zůstane a Ennis i Jack si musí postupně v životě vybírat. Jedna věc je ale stálá. A to láska a náklonnost, kterou k sobě cítí.
Neskutečně silný a autentický příběh. Až se nebojím říct, že úchvatný. Hodně atraktivní je i délka knížky. A i přesto, že je to jenom krátká povídka, spousta lidí ji považuje za vyloženě umělecké dílo.
A pokud vás zaujme kniha, měli byste věnovat pozornost i filmu v hlavních rolích s Jakem Gyllenhaalem a Heathem Ledgerem. Celý film získal několik Oscarů a Oscarových nominací. A řeknu vám, že zaslouženě. Tento příběh ve vás zůstane opravdu dlouho. Úžasná věc, tato knížečka !!!
3. Simon vs. The Homo Sapiens Agenda - Becky Albertalli
Tohle je knížka o tom, jak je to hodně často i dnes ve skutenčém světě. Kluci o své sexualitě často raději nic neříkají. Není to nic špatného být jiný, být na kluky, ale lidi kolem to často nechápu. A Simon je případ kluka, který si tuhle skutečnost raději nechává sám pro sebe. Dokud se nestane chyba a jeho tajemství je na pokraji prozrazení.
Myslím, že tohle je kniha přímo se hodící do dnešní společnosti. Jsou lidé, kteří mají respekt, i když třeba příliš homosexualitu neuznávají. Jsou i lidé, kteří nemají problém a jsou lidé, kteří homosexualitu považují za něco toxického, nechutného a nepřirozeného. Tuto knihu bych doporučila, i přesto, že jsem ji zatím nečetla, protože si myslím, že se v ní čtenář neztratí a i při čtení bude mít otevřené oči stejně jako, když nečte a ocitá se ve svém každodenním životě.
Simon vs. the Homo Sapines Agenda si myslím, že se krásně do toho žebříčku hodí a že to bude hodně realistické a upřímné čtení.
4. Will Grayson, Will Grayson - John Green, David Levithan
Tohle je jednoznačná volba. Je to kniha, kterou jsem ještě nečetla, ale na kterou se velmi, velmi těším. Jak jsem již v minulém článku říkala, Levithan je záruka. John Green (možná, jak pro koho) taky. Takže tahle kombinace je svým způsobem zabijácká. I přesto, že Willové dostávají různé hodnocení, dobré, i horší. Já si každopádně myslím, že jestli hledáte knihu s lgbt tématikou, touhle bude dobrá volba tak jako tak. Něco si z toho odnesete a to je to nejpodstatnější.5. Boy Meets Boy - David Levithan
Další Levithan. Jednoduše bych to shrnula několika slovy. Jestli hledáte nějakou kvalitní knihu z žánru lgbt, David Levithan je váš člověk. Jednoznačně. V minulém článku jsem ho zmiňovala a mluvila jsem o něm i samostatně v jednom z dřívějších článků tohoto projektu, v souvislosti s knihou Líbali jsme se. Levithan je v lgbt mistr a jeden z autorů, kteří se s touto tématikou nebojí experimentovat. V drtivé většině případů jsou jeho knihy přesně to, co chcete číst.
Boy Meets Boy je příběh o setkání. O lidech a Paulovi, který jakmile potká Noaha, všechno se rázem změní.
Celkově si myslím, že Levithanovi knížky jsou dobrý start, pokud jste s touto tématikou ještě ve fází poznávání. Nebude trvat dlouho a i další Levithanova čtení si prostě zamilujete.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!