PRIDE Month Reading | T is for Transgender

24. července 2016 v 17:42 | Snow Fairy |  Projekty


Ahoj,

jako poslední ze skupiny lgbt je na řadě transgender. Ode mě znáte transgender poměrně dost, neboť moje srdcovka, Dánská dívka, už tady na blogu byla zmiňována nesčetněkrát. Stejně tak jsem vám už říkala o knize George, o malém chlapci, který cítí, že není tak úplně chlapec, kterým se narodil.
Neskutečně se těším, až vám níže představím další úžasné knihy z tohto žánru. Myslím, že příběhy s transgeder jsou zajímavé a svým způsobem realistické a reálné, i když sám o sobě příběh, o kterém čtete třeba není založen na skutečných událostech.
Vybrala jsem pro vás zase pět titulů, které si myslím, že vás budou opravdu zajímat a které si možná potom vyhledáte dál a zkusíte přečíst.1. Becoming Nicole - Amy Ellis Nutt
Becoming Nicole je kniha, kterou jsem obejvila už poměrně dávno a už tehdy jsem se od ní nemohla odtrhnout. Neustále jsem opakovaně četla anotaci a přemýšlela.
Příběh Nicole je neobyčejný a hlavně nesmírně odvážný a inspirující. Jedná se o skutečný příběh jedné americké rodiny a jejich dvou adoptovaných dvojčat, dvou chlapců, Jonase a Wyatta.
Jonas se nezdá být o tolik odlišnější než jiní chlapci. Wyatt je ale úplný opak. Místo hraní si s autíčky, si rád hraje na princezny. Rodina postupně zjišťuje, že to, kdo Wyatt je, není ve skutečnosti chlapec.
Nejvíce je na knize skvělé, že je podle skutečných událostí, podle pravdy a že udává obraz celé rodiny, ne jen toho jedince, ale každého jednoho člena rodiny, společnosti a povahy malého amerického města. Není to příběh jenom Wyatta/Nicole, ale všech okolo ní a všech, koho se to nějak týká.
Amy Ellis Nutt příběh této rodiny uchopila a vytvořila z něj přímo dílo. Myslím, že tohle je rozhodně #1 kniha, kterou byste si neměli nechat ujít!2. If I Was Your Girl - Meredith Russo
If I Was Your Girl je kniha o dívce, která kdysi bývala chlapec. Její minulost říká Andrew, ale přítomnost a budoucnost říká Amanda.
Nicméně tohle je tajemství, které by ne každý dokázal přijmout jako fakt a jako součást toho, kým Amanda je.
Ale potká Granta a to je kluk, kterému by chtěla říct všechno, přiznat, kdo doopravdy je. Ale bylo to vůbec moudré rozhodnutí?
Tato kniha si také myslím, že je jedna z těch, které by lidem neměla uniknout.
I přesto, že to není příběh podle skutečných událostí, myslím, že i tak to bude velmi upřímné a otevřené čtení s tím, že fanoušci YA si v určitém směru na své přijdou. Romance to bude kompikovaná, složitá a zároveň si myslím, že od začátku do konce plná emocí.


3. Double Exposure - Bridget Birdsall
Alyx se narodila jiná. A vždycky se jiná cítila, a to také proto, že se narodila s nejednoznačným pohlavým. Nicméně byla celý život vychovávána jako chlapec. I když to, jak se cítí, je úplný opak její výchovy.
Je těžké hledat opovědi na to, kdo jste a přitom nevědět, jestli vůbec nějaké jsou. Ale potom, co Alyx ztratila otce se všechno vyhrotilo až příliš a všechna bolest se mnohonásobně zhoršila. Proto se rozhodně odstěhovat a začít nový život a tentokrát jako člověk, kterým je. Jako dívka.
Nejenže je námět opět neskutečně poutavý, poměrně vážný a důležitý. Co víc, autorka a Double Exposure jsou nominovány na několik významných cen.
4. Lily and Dunkin - Donna Gephart
Ona je trans, on má bipolární poruchu. Ona je sice dívka, ale svým způsobem vlastně ani není. On se nedávno přistěhoval a bipolární pochura mu dává pořádně zabrat. Oni oba mají svá tajemství a oba jsou tak trochu zlomení.
Ale když se potkají, opravdu všechno se od základů změní.
Kniha Lily and Dunkin mi neskutečně učarovala citátem, který je v anotaci: "Sometimes our hearts see things our eyes can't."
Mě sice stačilo takhle málo, ale četla jsem dál a objevila, co jenom z anotace můžete a myslím, že tohle je skvělé čtení pro čtenáře každého věku. Primárně je to spíše YA middle grade literatura, ale myslím, že i starší čtenáři takovým příběhem nepohrdnou a rozhodně ho ocení.
5. The Art of Being Normal - Lisa Williamson
The Art of Being Normal je příběh dvou chlapců. Každý se svým tajemstvím a úmyslem. První chlapec, David, je sice chlapec, ale cítí se jako dívka a chtěl by být dívka.
Leo je naopak kluk, který se cítí v určitých ohledech normálně, chce jenom být neviditelný. Ale když se vám někdo líbí je těžké zůstávat vzadu.
Potom se Leo Davida zastane v jedné rvačce a postupně se jim oběma otevírá svět tajemství a jednoho z nejneočekávanějších přátelství.
Tohle je rozhodně kniha, která potěší hlavně YA fanoušky. Ale rozhodla jsem se ji zařadit, protože to není příběh jenom o tom, že někdo chce být jiného pohlaví, než vlastně je a nejde jen o lásku, ale hodně také o přátelství a to, co je opravdu důležité.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!