Recenze - Dám ti slunce | Zlomené srdce je otevřené srdce

4. července 2016 v 19:19 | Snow Fairy |  Recenze

Dám ti slunce

Autorka: Jandy Nelson
Žánr: YA, Contemporary, Lgbt, Romance, Realistický, Rodina, Coming of Age
Série: -
Díl: -
Originální název: I'll Give You the Sun
Počet stran: 360
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: CooBoo***


Když jste jiní, jinak pro vás vypadá svět a jinak vypadáte v očích světa i vy samotní. Dvojčata Jude a Noah si byli vždycky velmi blízcí, celá rodina si byla velmi blízká. Noah zastává roli toho divného kluka, podivína. Jude je ta oblíbená holka, kterou má každý rád a každý ji obdivuje. Potom se ale stane tragická nehoda a Noah ani Jude už nikdy nebudou těmi stejnými lidmi.
Z Jude se stane podivínka, holka beze stínu, se snem svého bratra. Noah se dostane do nejvyšších míst, mezi nejpopulárnější lidi a život mu utíká mezi prsty společně s alkoholem, stejně jako před nějakou dobou jeho nějvětší sen.
Jsou věci, které nedávají smysl, dokud o nich doopravdy nepromluvíme. Noah a Jude si navzájem skrývají věci, které by jim mohly ublížit.
Ale blíží se chvíle, kdy si oba uvědomí, kým vlastně jsou. A budou to muset dokázat hlavně sami sobě.


Příběh Noaha a Jude je plný nevyřčených tajemstvích, života, který se snaží vstát a znovu se postavit na vlastní nohy. Stejně tak je to příběh o pochopení vlastní identity a tom, že odcizit se vlastní rodině je mnohdy bolestnější než ji ztratit.

S Jandy Nelson jsem se již potkala u knihy Nebe je všude, kde jsem si zamilovala jak samotnou autorku a její styl psaní, tak i celý příběh. Nelson balancuje ve svých knihách život takový jaký je. Ne vždycky zářivý a krásný, ale pokaždé podstatný a nadějný. Dám ti slunce je další kniha, která mě okouzlila a to hned z několika důvodů. 1) realistickým pojetím, které se výrazně projevuje na chování Jude na Noaha. Cítíte z nich tu změnu, všechny emoce, jako by byly vaše vlastní. 2) Noah je gay a já neskutečně oceňuji jak velmi nežným a nenuceným způsobem dodala toto téma do příběhu. 3) poslední, ale neméně důležitý fakt je, že kapitoly z pohledu Noaha jsou nádherně metaforické, umělecké, poetické. Jednoduse okouzlující, stejně jako kapitoly z pohledu Jude jsou krásně symbolické.


"V jediném zlomku vteřiny jsem viděl všechno, čím bych mohl být, všechno, čím chci být. A čím nejsem."


V průběhu knihy obě postavy poznáváte. Hodně se mi líbí, že ani Jude ani Noah s příběhem nestojí, nejsou zakrnělí. Rostou, dospívají, posunují se neustále dál a dál a vy s nimi skoro až autenticky objevuje významnost života se všemi jeho bolestmi, strastmi i radostmi.
Dám ti slunce se výborně čte, autorka píše plynule a vypráví přirozeně a nepřibarveně. Celá kniha si mě okamžitě získala, se vší svou moudrostí, odlišností, originalitou i tím, jak se autorka nápaditě probírá různými tématy z oblasti rodinného života, zrady a pravdy, přátelství, lásky a sourozenecké náklonnosti.
Jednoznačně Dám ti slunce doporučuji přečíst všem, kdo se rádi probírají realistickým YA žánrem. Tato kniha má svou velkou hodnotu a je plná životních mouder, která si budete chtít pamatovat.Moje Hodnocení
10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!