Recenze - Brokeback Mountain | Two cowboys combined with love

17. srpna 2016 v 19:01 | Snow Fairy |  Recenze

Brokeback Mountain

Autorka: Annie Proulx
Žánr: Short story, Povídka, LGBT, Romance, Fiction, Homosexualita
Díl: -
Série: -
Originálná název: Brokeback Mountain
Počet stran (EN): 55
Rok vydání (EN): 2005
Nakladatelství: Scribner

***


Jack Twist a Ennis del Mar jsou dva naprosto odlišní kovbojové. Jednoho léta je ale vidina dobré práce v horách svede dohromady. Ani jeden ale zpočátku netuší, že kromě normálního klasického vztahu mezi lidmi, kteří spolu tvrdě pracují, se mezi nimi vyvine ještě i jiné pouto, které jen tak někdo nerozdělí.
Ale i přesto, že jedné velmi chladné noci na Brokeback Mountain mezi nimi vzplanou neočekávané vášně, jsou zde další pravdy, které je na dlouho dobu oddělí. Jack i Ennis mají každý svou manželku a děti a téměř dvacet let se neviděli.
Jsou jejich city dost silné, aby přečkaly takovou dobu? A jsou hlavně dost pevné na to, aby odolaly náporu nepřejícné a nechápavé společnosti?


Brokeback Mountain je sice jedna z absolutně nejkratších knížek, jaké jsem kdy četla, ale jednoznačně je jedna z nejintenzívnějších.

Annie Proulx dostala za Brokeback Mountain a další povídky z Wyomingu O. Henryho cenu. A i přesto, že jsem zbytek povídek nečetla, tato o dvou kovbojích, kteří v sobě nečekaně najdou spřízněné duše, mě naprosto pohltila.
Musím říct, že jsem před čtením knihy viděla film v hlavní roli s Jackem Gyllenhaalem a Heathem Ledgerem, takže jsem věděla do čeho jdu a co mám čekat. A ten film je naprosto fenomenální. Ale jak to už bývá, kniha je ještě o něco lepší. Je plná emocí a čiré živočišnosti, kterou přirozeně vytváří to, že obě hlavní postavy jsou mužní a dospělí kovbojové, kteří to v roce 1963 nemají úplně nejjednodušší. I přesto, že se mi film opravdu líbil, v knize je setkání s Jackem a Ennisem mnohem osobnější a upřímnější.
Celkově jsou obě postavy reálnější, když o nich čtete. Užívala jsem si převážně to, jaký hlas autorka oběma mužům dala. Jsou to postavy, které dokáží stát za svým rozhodnutím a všechna rozhodnutí dohromady tvoří příběh intenzivní lásky, který je popírán společností.


"I wish I knew how to quit you."Líbí se, jakým způsobem Proulx prezentuje téma homosexuality. Je to téma, které i v dnešní době spousta lidí z nejrůznějších důvodů zavrhuje. V této kraťoučké povídce je jasně vidět, jak k homosexuálům přistupovala společnost dříve a bohužel ten postoj je hodně podobný částečně i dnešní společnosti. Jack i Ennis tomu odporu čelili z různých zdrojů a kromě toho zde byly další věci, kvůli kterým oba drželi svůj vztah pod pokličkou. Jenom pod rouškou tajemství, tmy a hor byli oba volní a mohli si být tak blízko, jak jen chtěli.
Já osobně jsem si čtení této povídky užila. Jediná věc, která mě tak trochu přistihla nepřipravenou byla angličtina. Autorka je velmi zkušená spisovatelka a angličtina zde je už pokročilejší, tudíž mi některá slova vynechávala. Ale kromě několika málo zadrhnutí to není knížka, která by se v originále nedala přečíst. Myslím, že v originále má navíc autentičtější kouzlo, takže ji velice doporučuji právě v anglickém jazyce. Nezabere moc času a je plná opravdových emocí, které jsou patrné z každé stránky a i každého slova.Moje Hodnocení
9/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vlasta Vlasta | Web | 18. srpna 2016 v 8:50 | Reagovat

Film byl úžasnej, kniha ještě lepší. Kdo nečetl, vřele doporučuju, nebude litovat!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!