Filmová recenze - Miss Peregrine's Home for Peculiar Children/Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

10. října 2016 v 17:21 | Snow Fairy |  Film Reviews

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Režie: Tim Burton
Žánr: Fantasy, YA, Contemporary, Dobrodružný
Délka filmu: 128 minut
Datum české premiéry: 29. 9. 2016
Název knižní předlohy: Sirotčinec šlečny Peregrinové pro podivné děti (Miss Peregrine's Home for Peculiar Children)
Autor knižní předlohy: Ranom Riggs
Scénář: Jane Goldman

Hrají:
Asa Butterfield, Eva Green, Ella Purnell, Samuel L. Jackson, Allison Janney, Judi Dench, Terence Stamp, Milo Parker a další.


Trailer:Mladý Jacob Portman musí ve velmi krátkém čase čelit hned několika problémům. Jeho dědeček, který mu rozuměl více než kdokoli jiný, byl napaden a zabit zákeřnou nestvůrou, kterou, zdá se, viděl jenom Jacob. Z toho vyplývá další problém. A to, že jej za to téměř každý považuje za blázna. Jeho víra v děti žijící na anglickém ostrově v krásném sirotčinci jeho reputaci taky právě nepomáhá.
Postupně začíná i Jacob sám věřit, že je blázen. Ale najedou, z čista jasna, se objeví důkazy, které nasvědčují tomu, že Jacob přece jenom úplný blázen nebude.
Nicméně cesta na kterou se vydá je přinejmenším podivná a bláznivá...


Ještě asi týden před plánovanou návštěvou kina jsem knižní předlohu neměla přečtenou. Nicméně jsem svým způsobem šla do sebe a přibližně den před kinem jsem měla víc jak tři čtvrtiny knihy za sebou. A neskutečně jsem si tuto série oblíbila. Předloha je absolutně fantastická, sice mi z příběhu jako takového mráz po zádech moc neběhal, avšak z těch autentických fotografií už jsem respekt docela měla.
Do kina jsem proto šla jen s polovičním očekáváním, protože jsem se rozhodla kromě knihy nic o filmu nečíst, nedívat se na trailery ani na nic jiného a jednoduše se nechat překvapit. Jediné, co v mé mysli hrálo roli, byla knižní předlohy a fakt, že vím, o co jde a že do filmové adaptace jdu naslepo vlastně jenom napůl.

Musím říct, že Tim Burton opravdu ví, co dělá. To ostatně víme všichni a taky všichni víme, že jeho režisérské schopnosti jsou nedocenitelné. Už jenom z plakátů a obrázkových upoutávek šla ta pravá burtonovská atmosféra. Stačí se podívat na oficiální plakát a hned je vám jasné, že Burtonova ruka na tomto filmovém počinu je hodně znát.
Než se pustím dál, řeknu vám, že Asa Butterfield (Jacob Portman) je asi ten přirozeně nejburtonovštější herec jakého jsem kdy viděla. Hluboký tón jeho černých vlasů, bledé tváře a ledově modré oči jsou naprosto autentické a on je jednoznačně nejlepší volba pro takovou roli.

Kromě toho, že Burton je jako režisér naprosto fantastický, fakt, že schopnosti Emmy a Olivy byly prohozené mě poněkud hodně překvapily. Myslela jsem si, že onen knižní základ bude zachovám právě v takovým detailech.
Nicméně i přesto, že tento aspekt si se mnou chvíli pohrával, jelikož z knižní předlohy, kterou jsem měla v naprosto čerstvé paměti, to šlo všechno trochu jinak, jsem si postupně nemohla celý film vychutnat více.
Myslím, že Burton i další scénáristé a filmaři si dali záležet, aby vytvořili autentickou kulisu jednoho z nejpodivněji originálních příběhů, jaké dnes známe. Ransom Riggs svou knižní předlohou vydal jasný signál, že tohle budou čtenáři milovat, protože je to kniha originální a nápaditá. Pro filmová studia tohle musela být pravděpodobně nejjednodušší volba.


Celkově si o filmu myslím, že je hodně povedený. Kostýmy, scény, doprovodná hudba i všechno ostatní je jedním slovem perfektní. Herecké výkony jsou také naprosto dotažené do toho nejpodivnějšího detailu. Musím říct, že pohled na slečnu Peregrinovou byl opravdu skvostný, Eva Green do své role dala vše a rozhodně je to poznat.
Prohozené schopnosti Emmy a Olivy mě sice opravdu na chvíli vytrhly z koncentrace, ale jinak je filmový Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti naprosto úžasně podivná podívaná.


Hodnocení
90%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Irena Irena | Web | 11. října 2016 v 11:44 | Reagovat

Prostě pan Burton. Knihu jsem nečetla, ale film se mi moc líbil....

2 S. S. | Web | 22. října 2016 v 16:00 | Reagovat

Film se mi sám o sobě líbil, ale když vezmu, že měl být podle knižní  předlohy, tak nevím. Též jsem porovnávala knihu a film :http://riseknihotani.blog.cz/1610/sirotcinec-slecny-peregrinove-pro-podivne-deti-kniha-vs-film

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!