Reviews - Copatá máma | Není maturita jako maturita

20. října 2016 v 21:24 | Snow Fairy |  Reviews

Copatá máma

Autorka: Barbora Bečvářová
Žánr: Román, Realistický, Moderní
Díl: -
Série: -
Originální název: Copatá máma
Počet stran: 264
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Yoli


***


Opravdu není maturita jako maturita. Většina z nás zná maturitu jako zakončení (útrpného) pobytu na střední škole a jako první krok do dalšího života, který častokrát pokračuje vysokou školou, dalším studiem, pověstným studentským životem a teprve za dalších pár let práce a rodina.
Hlavní hrdinka Lucie má ale trochu jinou maturita. Zatímco všichni její spolužáci řeší, co si obléknou na maturitní večírek a jak se proboha vlastně naučí všechny maturitní otázky, Lucka řeší své neplánované těhotenství, příchod miminka a její plnou zodpovědnost za nový život.


Když se řekne maturita, vybavíte si čtvrťák na střední a svaťák, kdy se skoro na poslední chvíli snažíte naučit všechno učivo za několik let. Vybavíte si stres, bolesti hlavy a přísahy, že místo cesty do školy na vaše oficiální zkoušky, se raději zamčete v pokoji, ze kterého nevylezete nejdříve po maturitách.
Protagonistka knihy Copatá máma, Lucka, taky zažívá stresy a nejistotu, ale v tak trochu jiné podobě. Zatímco ostatní si lámou hlavu, jak se všechno proboha za tak krátkou dobu naučí, Lucka řeší, kde bude nakonec rodit.

Musím říct, že čtení Copaté mámy ve mě vyvolávalo nesmírně nostalgické pocity a vzpomínky na mou vlastní "zkoušku dospělosti." Při popisu maturity jsem si okamžitě vzpomněla na vlastní svaťák, dva týdny, které jsem proseděla u stolu s hlavou hluboko zahrabanou v učebnicích, knihách, sešitech a obhajobách. Nesmírně stresující období, jehož konec mi přinesl nesmírnou radost.
Copatá máma mi ale ukázala, že ne každá maturita je stejná. Lucka si musela projít něčím mnohem složitějším než jenom učením se na zkoušku. Musela si projít celým těhotenstvím a zkušeností, která mění absolutně celý život a ne jen jeho určitou část.

Celá tato kniha je postavená na životních zkušenostech, které jsou při čtení nesmírně autentické a opravdové, takže vám čtení přijde v podstatě jako byste si vším procházeli společně s Luckou. Je to krásný náhled do duše a i do života. A já musím říct, že jsem si každou stránku vyloženě užívala. Barbora Bečvářová má milý a bezprostřední styl psaní, který působí jako důvěrný rozhovor s kamarádkou.
I přesto, že čtu spíše tituly zahraničních autorů, stala se pro mě Copatá máma knihou, která ukazuje, že tady v Česku opravdu máme úžasné, nadané a talentované spisovatele a spisovatelky, na které můžeme být více než pyšní.
Copatá máma je čtení, které potěší a jednoznačně vykouzlí úsměv na tváři. A to opravdu za všech okolností.


Mnohokrát děkuji nakladatelství Yoli za poskytnutí knihy k recenzi!

Moje Hodnocení
9/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Katrin Katrin | Web | 21. října 2016 v 15:58 | Reagovat

To vypadá na zajímavou knihu, vzpomínky na maturitu, proč ne?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!