Reviews - Mluv | Se slovy je to těžké

2. prosince 2016 v 17:24 | Snow Fairy |  Reviews

Mluv

Autorka: Laurie Halse Anderson
Žánr: YA, Contemporary, Realistický, Psychologický
Díl: -
Série: -
Originální název: Speak
Počet stran: 200
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Yoli***


Melinda nemluví. Vzpomínky jí nedají zapomenout na léto, které právě prožila. Ve vlastní hlavě ukrývá tajemství, o kterém se bojí mluvit, o kterém ví jenom ona a člověk, který všechno její utrpení zavinil.
Při nástupu do školy po letních prázdninách se s ní nikdo nebaví. Všichni ji považují za práskače, který kazí zábavu a každý jeden člověk jí dává najevo, co si i o ní myslí. Nikdo se neostýchá se na Melindu dívat skrz prsty i přesto, že pravdě nemají ani blizoučko.
Bude Melinda někdy schopná mluvit o bolesti, která se jí usadila v srdci? Bude schopná říct, že to, co se stalo, nebyla její chyba?


Laurie Halse Anderson a její Mluv dokáže mluvit i beze slov. Melinda je dívkou, která toho moc nenamluví, ale sdělí toho více než kdyby mluvila jednu celou hodinu bez zastavení.
Protože bolest je mnohdy hlasitější než by se mohlo zdát a mnohem víc prozradí, když se ji člověk snaží vidět, než když ji vědomě přehlíží.

Mluv je kniha naprosto zaslouženě oceňovaná po celém světě nejrůznějšími významnými oceněními. Lidé po světě díky Mluv doopravdy mluví o svých bolestivých a traumatických vzpomínkách, i když mluvit o nich způsobuje další nepřekonatelnou bolest. Lauire Halse Anderson společně s Melidnou vypraví příběh, který je reálný a může stát každému. Bohužel se zkušenost, která se stala Melindě stala i bezpočtu dalších obětí, jejichž číslo je zarážejícím způsobem vysoké a každým dnem narůstá.
Myslím, že Anderson dala v knize Mluv každé lidské bytosti křídla, svobodu i odvahu promluvit. Prostřednictvím Melindy Sordino si člověk uvědomí mnohem více než, když si myšlenky sumíruje donekonečna ve vlastní hlavě.

"Přežila jsem.. Jsem tady. Zmatená, naštvaná, ale jsem tu."


Mluv je kniha, která má jasné a srozumitelné poslání prvotně určené převážně teenagerům. Nicméně si myslím, že ono poslání je stejně závažné, silné a hluboké nejen pro mládež v pubertě a po ní, ale také pro čtenáře mladších i starších věkových skupin. Melinda zažívá věc, která se dnes bohužel nevyhýbá žádné věkové kategorii. Také díky tomuto je Mluv tak autentická, silná, obestírá čtenáře každého věku a nabízí jim vedle pomoci také naději a odvahu. Odvahu nebát se promluvit o tom, co se stalo. Nikdo není schopen držet všechno v sobě. Laurie Halse Anderson napsala tuto knihu krátkou nicméně její mistrovství trvá dlouho po dočtení. Základy knihy jsou možná depresivní, smutné a traumatizující, ale průběžně společně s Melindou odhalujeme, jak unikátně se i přes minimální počet vyřčených slov střetává smutná i humorná stránka života . Přes všechno se spolu zasmějete, zabrečíte si a nakonec se široce usmějete na celý svět. Život otevírá a zavírá dveře, ale jenom v závislosti na tom, jestli se je rozhodnete otevřít nebo ponechat zavřené. Mluv je naprosto fantastická kniha s tématikou natolik závažnou, že je o ní nutné mluvit. Je to dílo, které dalece přesahuje věk i společenské konvence. Jestli za to některá kniha opravdu stojí, tak je to rozhodně tahle.


Mnohokrát děkuji nakladatelství Yoli za poskytnutí knihy k recenzi!

Moje Hodnocení
10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dana Dana | Web | 3. prosince 2016 v 9:14 | Reagovat

Dobrá recenze, moc děkuji!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!