Leden 2017

Reviews - Černooké Zuzany | "Představivost může samozřejmě otevřít jakékoli dveře - otočit klíčem a nechat děs, aby vešel dovnitř."

23. ledna 2017 v 15:32 | Snow Fairy |  Reviews

Černooké Zuzany | "Představivost může samozřejmě otevřít jakékoli dveře - otočit klíčem a nechat děs, aby vešel dovnitř."

Autorka: Julia Heaberlin
Žánr: Drama, Thriller, Fiction, Psychologický
Díl: -
Série: -
Originální název: Black-Eyed Susans
Počet stran: 384
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Omega


***


Tessa je dospělá, rozumná, talentovaná žena a matka dospívající dívky. Má starší zapomnětlivou a milou sousedku a její práce ji dává dost, aby uživila sebe i dceru. Podle standardních měřítek by se dalo říct, že má Tessa bezvadný život. Bez jediné chybičky. To je právě omyl. Když byla Tessa mladší, stala se jí nejedna životní tragédie. Nejprve jí zemřela matka a potom téměř zemřela i ona sama. Okolnosti jejího nalezení jsou ale o hodně brutálnější než by se mohlo zdát. Tessa byla nalezena napůl mrtvá v hrobě s jinou mrtvou dívkou a kostmi několika dalších. O osmnáct let později by si jeden řekl, že je její situace o něco lepší. Ale i po takové době se ukazuje, že se nejspíš stala chyba a ve vězení sedí člověk, který je možná nevinný...


Příběh dospívající dívky, ze kterého tuhne krev v žílách je přesně takovým příběhem, který vypraví už dospělá Tessa. Několik desítek hodin z té doby, kterou strávila pohozená v masovém hrobě, chybí. Sama Tessa by to tak nejraději nechala, ale jsou to právě její temné vzpomínky, které mohou dokázat, že muž, který sedí osmnáct let ve vězení, je ve skutečnosti ten, kdo nic neudělal.

Jaké to je žít s vinou za to, že jste odsoudili nevinného člověka je poslední dobou Tessina každodenní otázka. Boj o vlastní příčetnost a vlastní identitu. V neposlední řadě také každodenní ochrana blízkých, které Tessa nechce kvůli své minulosti ztratit ani připravit o normální život. Julia Haeberlin vytvořila příběh, který je směsicí všech nejhorších obav člověka, který v podstatě přežil vlastní smrt. Od počátku jsou Černooké Zuzany plné zákoutí a temných míst s prolínající se minulostí a současností. Čtenář se ocitá ve světě, ze kterého mrazí a ve kterém nemá nejmenší tušení, kdo je zodpovědný za celé roky traumatu.
Události udělaly z Tessina života hon za normálním životem, který jí už ani nemůže být vzdálenější. Emoce, strach, temnota, důkladně utkaná síť pečlivě promyšlených lží obestírá celý děj knihy a jednomu neunikne, jak se důmyslným použitím slovní zásoby a struktury vět stává z klasického čtení velmi temný, mrazivý a hlavně kvalitní čtenářský zážitek.

Černooké Zuzany je po dlouhé době psychologický thriller, který mi neskutečným způsobem vytřel zrak. Není to klasický titul, autorka se postarala o to, že do obyčejného bude mít opravdu daleko. Díky pečlivým rozhovorům, výzkumu a nejlepším lidem ve svém oboru se vám dostane příběhu, který je z každých okolností autentický, i přesto, že je výtvorem autorčiny představivosti, propracovaný a do nejposlednějších detailů dovedený k dokonalosti.
Originální propojení na pohled krásných květin s tak nesmírně ohavným činem, který se hlavní hrdince stal, je jenom dalším aspektem, který knihu doplňuje. Prolínání minulosti s přítomností způsobuje, že plochý obraz se mění v dokonalou 3D vizualizaci případu, do jehož konce netušíte, kdo by měl místo původně odsouzeného sedět za mřížemi. Garantuji vám, že závěr vám jednoznačně vyrazí dech.


Za recenzní výtisk Černookých Zuzan mnohokrát děkuji nakladatelství Omega!

Reviews - Illuminae | Příliš daleko a přesto na dosah ruky

20. ledna 2017 v 13:25 | Snow Fairy |  Reviews

Illuminae | Příliš daleko a přesto na dosah ruky

Autoři: Amie Kaufman, Jay Kristoff
Žánr: Dystopie, Fantasy, Universe, Sci-fi, Fiction
Díl: 1.
Série: Akta Illuminae
Originální název: Illuminae
Počet stran: 608
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: CooBoo

***


Ezra a Kady. Na první pohled dokonalý pár. Ale jednou se ze zdánlivě dokonalého páru stane pár rozžhavených tělísek a jejich vztah vezme rychlostí světla za své. Do té chvíle si mysleli, že nic tak hrozného nezažili. Ale jenom o pár chvil později se na ně nehroutí jenom jejich vztah, který se stal možná jen obětí náhodného hněvu, ale i celá planeta, celý svět, který je postupně ničen na jednotlivé malé kousíčky.
Obraz apokalypsy nikdy nevypadal tak blízko, aby zničil celý svět a jeho nebohé obyvatelstvo s ním.
Když nebude nikdo jiný, kdo by se celému tomu problému apokalyptických rozměrů podíval na zoubek, musejí to udělat Kady a Ezra. Ale vědět víc je může stejně tak dobře stát život.


Není apokalypsa jako apokalypsa. Ve světě, ve kterém žijí hlavní hrdinové je všechno úplně jinak než jak to známe. Veškerý boj o život se odehrává ve vesmíru na palubě několika válečných lodí, které jsou se svou technikou možná o hodně chytřejší než všichni lidé. Jak dlouho může být pouhou domněnkou, že se stroje nepostaví proti svým stvořitelům?

To je nejedna otázka, kterou Illuminae svým čtenářům předkládá na multiinteligentním stříbrném podnose umělé inteligence. Amie Kaufman a Jay Kristoff stvořili svět, ve kterém vás bude fascinovat doslova všechno. I ta nejmenší maličkost je zde popsána a vynesena v úplně jiném světle než jak ji můžeme normálně znát. To nejúchvatnější na Illuminae je, že onen obraz budoucnosti, který je na jednu stranu neskutečným způsobem utopický a vzdálený je stejnou měrou tak možný jako již dávno objevené cestování na Měsíc. I přesto, že autoři vytvořili nesmírně úchvatný dystopický sci-fi svět, kdo říká, že přesně takový, nebo alespoň podobný, by se za nemohl stát skutečností? Přece jenom se dnes už fantazii meze nekladou a věda už ve svém vývoji také dávno nevidí tolik překážek jako dříve.

Illuminae je od začátku do konce jeden velký knižní a grafický skvost. Jestli čtenáře nezaujme na 100% svým příběhem, grafické zpracování mu každopádně dech vyrazí. Všechen text je psaný v různých hlášeních, přísně tajných armádních dokumentech, elektronických konverzacích, obrázcích vesmíru a ve spoustě dalších zajímavých a dosud neviděných konceptech. Nejen tímto je Illuminae naprosto vyjímečný a jedinečný titul, který by neměl žádnému čtenáři žánru dystopie-sci-fi-fantasy chybět. Od první strany se cítíte jako, že poznáváte něco, co byste ve skutečnosti pravděpodobně ani vědět neměli. Illuminae působí velmi vyspěle a hlavně autenticky, čímž jsem si třeba já osobně připadala jako poněkud nezkušený hacker, který jenom velkou náhodou objevil něco, co mělo jeho očím zůstat skryto. Obdivuji oba autory, že ve světě, kde výše zmíněné žánry už v podstatě popsali všechno několika různými způsoby, dokázali přijít s něčím, co čtenářský svět ještě opravdu neviděl a nezažil.
Bez velkých debat je Illuminae jedna z čtenářsky nejzajímavějších knih, jaké jsem kdy vůbec četla. A opravdu to není jenom tím, že gigantický počet stran přesahující 600 přečtete v neskutečně krátkém časovém úseku.


Mnohokrát děkuji databázi knih za poskytnutí knihy k recenzi!

Vánoční Knižní Zúčtování - Prosinec

1. ledna 2017 v 11:15 | Snow Fairy |  My Books


Ahoj,

první článek roku 2017 je očividně knižní zúčtování. A tentokrát musím říct, že co se knih týká, byly Vánoce 2016 poměrně bohaté. Měly jsme krásné Vánoce a nesmírně jsme si všichni užili přítomnost rodiny a takovou tu vánoční radost a atmosféru. Přiznám se, že už teď se těším na letošní Vánoce.
Abych to tady ale dlouho neokecávala, tak vám hned ukážu všechny moje prosincové přírustky.


Knihy, které jsem si koupila
K mému vlastnímu údivu jsem za prosinec investovala jenom do jedné knihy a to až úplně ke konci roku do této krásky od Cassandry Clare. Jestli můžu nějakou knihu označit jako neplánovaný kup, tak rozhodně tuto. Ale jakmile jsem ji v knihkupectví otevřela, oklouzlila mě natolik, že jsem si ji s sebou odnesla a to i přesto, že se sériemi od Clare jsem pořád ještě poměrně pozadu. Věřím ale, že mě tento titul pořádně namotivuje.


Knihy, které jsem dostala jako dárek
Nejhlavnější podkategorií každého prosincového knižního zúčtování jsou knihy, které jsem dostala jako dárek. Jak jsem říkala, u mě byly Vánoce 2016 rozhodně knižní.
Kocoura Boba a Svět podle Boba (James Bowen) a Girl Online: Going Solo (Zoe Sugg) jsem dostala od mamči a taťky. Furthermore (Tahereh Mafi) a My ostatní tu prostě žijem (Patrick Ness) jsem dostala od mojí nejmilovanější babičky na světě. Holding Up the Universe (Jennifer Niven) jsem dostala od strýce, co žije s babičkou a Dreamologii (Lucy Keating) jsem dostala od tety. Nádhernou knížečku s názvem Štěstí (nakladatelství Fortuna Libri) jsem dostala od nejlepší Lenči a úchvatného beletrizovaného Temného rytíře (Greg Cox) od kamarádky Any, která ho příhodně nazvala sběratelským kouskem. Nakonec nádhernou vánoční knížku A Gift from Bob (James Bowen) jsem dostala od mojí kamarádky a nejmilejší spolužačky ze školy. Všem za tyto nádherné knížky moc děkuji, jsem neskutečným způsobem vděčná za každou jednu z nich. S těmito kráskami bude rok 2017 rozhodně rozmanitý a pestrý. Ještě jednou moc děkuji za tak krásné kousky celé mojí rodině a úžasným přátelům, není krásnějšího daru než vás!


Knihy, které jsem dostala ke zrecenzování


Za tyto čtyři nádherné, ale opravdu překrásné knihy, Shannarův meč (Terry Brooks), Milostné dopisy slavných mužů (Kolektiv autorů), Knedlíček (Julie Murphy), J jako Jestřáb (Helen Macdonald), moc děkuji nakladatelství Omega. jsem za ně neskutečně vděčná, protože jsou to vyjímečné knihy, které věřím, že si velmi užiju. Recenzi na Milostné dopisy si můžete přečíst na blogu přes TENTO proklik. Recenze na ostatní knihy chystám, ale z důvodu zkouškového období to musím trochu posunout, ale moc se těším, až vám je postupně všechny představím podrobněji v recenzích.
Ještě jednou moc děkuji nakladatelství Omega za tak fantastické knihy.A jako poslední knihou je Moudré z nebe. Autorem je Richard Skolek, který byl zároveň tak laskavý a kontaktoval mě, jestli bych o jeho milou knížku neměla zájem k recenzi. Moc a moc tímto děkuji, jsem nesmírně ráda, že ji mám doma ! Brzy se můžete těšit samozřejmě i na recenzi.


Všechny knížky pohromadě
Za všechny zmíněné knihy nemůžu být vděčnější, jsem moc ráda, že je mám a moc se těším, až si je v klidu všechny přečtu.
Jaké knihy ale nadělil Ježíšek pod stromeček VÁM?


Mějte se krásně a u dalšího článku ahoj.


Snow Fairy
Get your own free Blogoversary button!