Reviews - Pasažérka | Mise napříč časem, světem i staletími

18. února 2017 v 20:01 | Snow Fairy |  Reviews

Pasažérka | Mise napříš časem, světem i staletími

Autorka: Alexandra Bracken
Žánr: YA, Fantasy, Cestování časem, Historický
Díl: 1.
Série: Pasažérka (Passenger)
Originální název: Passenger
Počet stran: 408
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: CooBoo


***


Ocitnout se najednou na úplně jiném místě je jistě hodně strašidelné. Ještě strašidelnější je, se ocitnout na úplně jiném místě a dokonce i v úplně jiný čas, úplně jinou epochu světa po tom, co jste utíkali před lidmi, kteří se vám snažili ublížit a co předtím ublížili někomu, koho milujete.
Etta patří do skupiny jedinců, kteří mají opravdu vyjímečné schopnosti. Nicméně Etta o těchto schopnostech ani cestování časem vůbec nic neví a taky neví, proč se najednou, z 21. století, najednou ocitá někde v 18. století a dokonce na moři na pirátské lodi.
Postupně ale odhaluje, že jestli se nedozví víc, bude v nebezpečí nejen život její, ale i těch, na kterých jí nejvíce záleží, včetně rodiny a někoho, o kom by snad nikdy neřekla, že by jí mohl být tak blízký...

Víme, že přechod mezi minulostí a současností je velmi tenký, nicméně Etta dokáže říct, jak vlastně tenký tento přechod opravdu ve skutečnosti je.

Hranice mezi minulostí a současností jsou ve světě Pasažérky Alexandry Bracken velice nápadité a jejich koncept je od začátku zcela originální.
Od krásné obálky až po samotný příběh se autorce jednoznačně daří. Její vyprávění je poutavé, originální a návraty do minulých let a do minulých století se kniha stává o to více zajímavou a přitažlivou. Alexandra Bracken nechá čtenáře objevovat nejen současný New York, ale také celý zbytek světa v jeho nejrůznějších etapách minulosti. I přesto, že jsem neměla velký problém se začíst, prvních několik desítek stránek postupovalo nicméně trochu pomaleji. Jeden z důvodů, proč tomu tak je, je možná fakt, že se samotná Etta snaží pořádně pochopit všechno, co dokáže se svými schopnostmi, což už je koncept sám o sobě celkem důmyslně propracovaný a rozvětvený.

Pasažérka je bez menších či větších individuálních problémů kniha jednoznačně plná potenciálu, ze které originalita vystupuje skoro na každé straně. Velmi oceňuji fakt, že se autorka rozhodla udělat z hlavní mužské postavy charakter s tmavým odstínem pleti. Nevtíravé pojetí rasové rovnosti dnes už celkem přijímané v kontrastu s minulostí, kdy se rasová nesnášenlivost projevovala poněkud otevřeněji je poměrně aktuální téma ze všech oblastí života a společnosti. Autorka spojila různé věci do sebe takovým způsobem, že dohromady dávají velmi působivý svět, kde obdaření lidé dokáží cestovat časem a kde, stejně jako v mezi lidmi mimo knihy, probíhají různé zbytečné spory o moc a nadvládu. Honba za mocným artefaktem je v Pasažérce základem příběhu, jehož spád a styl, kterým je napsaný, okouzlí čtenáře a zavede ho na místa nejen vzdálená, ale už taky třeba neexistující.
Pasažérka je jednoznačně kniha, která by neměla uniknout nikomu, kdo rád objevuje nové, neobjevené a velmi zajímavým způsobem originální světy.

Mnohokrát děkuji databázi knih za poskytnutí knihy k recenzi!

Moje Hodnocení
9/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucy Lillianne Lucy Lillianne | E-mail | Web | 19. února 2017 v 17:07 | Reagovat

jsem rada, ze existuje dalsi clovek, kteremu se to libilo :-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!