Recenze - The Sun is Also a Star | "A milion futures lie before us."

9. dubna 2017 v 11:26 | Snow Fairy |  Recenze

The Sun is Also a Star | "A milion futures lie before us."

Autorka: Nicola Yoon
Žánr: YA, romance, realistický, contemporary, standalone
Díl: -
Série: -
Originální název: The Sun is Also a Star
Počet stran (EN): 348
Rok vydání (EN): 2016
Nakladatelství: Corgi Childrens


***

Jestli jsou dva lidé na světě od sebe nějak odlišní, pak je mezi Natashou a Danielem téměř propastný rozdíl. Ona vidí svět očima vědy, cokoli není možné věděcky vysvětlit, nedává smysl a ani smysl nemá. On zase cítí život skrz slova básní a o čemkoli jde říct, že je to věděcky nevysvětlitelné ho nejvíce přitahuje.
Tudíž je jasné, že těmto dvěma bylo souzeno se potkat a zažít něco, co každému z nich otevře oči úplně jiným způsobem. Ona mu ukáže, jak je svět někdy černobílý a on jí zase ukáže, že láska není jenom chemický koncept, který jde zaznamenat strukturálním vzorcem.
Možná jenom, kdyby se potkali za trochu jiných okolností...

"Desperation translates into every language."Po Everything, Everything přináší Nicola Yoon další příběh. Tentokrát je opravdu pořádně nadčasový a schopný překonat všechny vzdálenosti, všechny otázky rasové příslušnosti i pochyby o tom, že láska je pouze směs chemických prvků a sloučenin.
Natasha a Daniel jsou hlavní postavy, které svůj příběh vypravují s takovou lehkostí, i přesto, že jejich příběh je od lehkosti vzdálený tisíce a tisíce kilometrů. Setkání převrátilo vzhůru nohama životy jich obou a ani Daniel ani Natasha by nikdy neřekli, že se za jeden den může tolik věcí změnit. A ještě více věcí pokazit.
Nicola Yoon je autorka, která svým příběhům vždy vdechne duši. Takovou, která svého čtenáře drží po celou dobu čtení za ruku a pak ho pustí a nechá ho, aby se s koncem příběhu nějak vypořádal sám. Protože na jednu stranu je to příběh nádherný, plný naděje. Na stranu druhou je to ale to příběh, který čtenáři ukáže, že i když naděje je, tak se mnohdy projevuje úplně jinak, než by člověk chtěl nebo čekal. U Nicoly Yoon jde naděje vždy jiným směrem než tužby srdce nebo myšlenku mozku.

"Maybe part of falling in love with someone else is also falling in love with yourself."


The Sun is Also a Star je nesmírně nádherné vyprávění o životě, naději, poezii, poznávání sebe sama i věcí, které člověk normálně považuje za naprosto jednoduché a přesto se nakonec ukazují jako komplikovanější a rozličnější než krásná rovnice či teorie, která pokud je dobrá, je jednoduchá srozumitelná a pokrývá široké spektrum malých částic.
Tato kniha je vyjímečná a to tím nejvyjímečnějším způsobem. Setkává se zde otázka rasové příslušnosti, na níž se nádherně ukazuje, že láska ani život nezná rozdíly mezi barvou pleti či způsoby, jakými smýšlíme. Yoon vzala témata v dnešní době velmi diskutovaná a populární a ukázala, že jednou jsme všichni lidé a naše podstata je stejná, ať už je naše pleť světlá nebo tmavá. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že příběh Natashy a Daniela ve čtenáři zůstane opravdu hodně dlouho po dočtení, protože jsem The Sun is Also a Star přečetla už někdy před více než měsícem a stále cítím, jak mě konec knihy zasáhl. Na jednu stranu dobře, ale na druhou stranu jsem cítila, jak mi láme srdce. Nicola Yoon je nesmírně talentovaná, upřímná autorka, která vždy své knihy přináší čtenářům na stříbrném podnose a s naprosto upřímným otevřeným srdcem. Ve výsledku se pak abstraktní emoce stávají autentickými pocity nejen hlavních postav, ale i všech čtenářů.

"I think all the good parts of us are connected on some level."Moje Hodnocení
10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Silvie Silvie | Web | 24. dubna 2017 v 17:19

O knize jsem už slyšela a rozhodně si ji plánuji přečíst. A po přečtení tvé recenze se na knihu opravdu těším. :D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!