Srpen 2017

Reviews - Koruna | Láska je to, co dělá z poctivců zrádce.

29. srpna 2017 v 19:40 | Patricie |  Reviews

Koruna | Láska je to, co dělá z poctivců zrádce

Autorka: Kiera Cass
Žánr: YA, Fantasy, Dystopia, Romance
Díl: 5.
Série: Selekce (The Selection #5)
Originální název: The Crown
Počet stran: 272
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: CooBoo
Překladatel/ka: Nika Exnerová
***

Obsahuje spoilery na předchozí díly!


Princezna Eadlyn se nachází v poněkud těžké situaci. A to nejen kvůli Selekci, kterou se rozhodla uspořádat tak trochu proti své vůli. Pomalu ale jistě se počet potenciálních princů snižuje a Eadlyn si bude muset jednoho vybrat. Ale kterého, když se pro ni postupně stávají všichni až příliš důležití přátelé? Nicméně sama dobře ví, že cílem Selekce není udělat si nové přátele, nýbrž vybrat si manžela.
Jak se zdá, má toho všeho být na Eadlyn více. Její pozice nástupkyně na trůn se stává čím dál vrtkavější, čím víc se snaží lidem ukázat, že bude dobrou panovnicí. Nátlak ze strany kralování, stejně jako ze strany Selekce a samotného aktu výběru manžela, nedělá Eadlyn nejlépe, ale jako budoucí královna musí být schopná ukázat, kdo doopravdy je.
Obzvlášť když je tady někdo, kdo ji chce připravit o trůn, ať to stojí, co to stojí.


Od Americy a Maxona, od jejich osudové zakázané lásky, až po jejich potomky o několik let později až k výběru partnera po bok budoucí královny. Kiera Cass společně se Selekcí uběhla už opravdu hodně dlouhou cestu. Od prvního seznamování se s postavami i systémem, který této sérii vládne, je to už pět dílů jedné série.

Eadlyn a její obrácená, tak trochu revoluční, Selekce uzavírá příběhy z královsky dystopického světa, který ukazuje lásku, společnost a politiku jako celek, kde všechno souvisí se vším a všechno ovlivňuje všechno. S tím, jak celá série postupuje od příběhu Americy a Maxona až po příběh jejich nejstarší dcery se čtenář může postupně lépe a hlouběji seznamovat s jednotlivými postavami. S každým dalším dílem se vrací do světa Kiery Cass jako už součást příběhu mezi postavy, které zná a které vidí dospívat a postupně moudřet, nabírat zkušenosti a vidět je dělat dobrá i špatná rozhodnutí.
Tohle je aspekt, který na sérii Selekce celkově mám nejvíce ráda. Fakt, že si čtenář v podstatě rozšiřuje obzory společně s postavami a tím pádem s nimi i určitým způsobem vyrůstá.

Koruna, jakožto poslední díl do série, se myslím velmi povedl. Především proto, že ukazuje Eadlyn v úplně jiném světle, více nebojácném a zapáleném dělat věci po svém. Stále v rámci určitých královských konvencí, ale po svém. Eadlyn se z trochu rozmazlené holky stává mladou ženou, která ví, jak operovat se svou zemí, aby zajistila co nejlepší podmínky k žití a to i navzdory tomu, že ne všechna rozhodnutí budou automaticky akceptována všemi, kterých se týkají. Kiera Cass si s postavami nápadníků Selekce taky úžasně pohrává, což hodně prospívá celkové dynamice tohoto dílu. Není totiž z počátku vůbec jednoznačné, koho by si mohla princezna vybrat a to nechává čtenáře trochu uvažovat a vytvářet vlastní teorie. Myslím, že v tom romantickém ohledu nechala Cass čtenáři poměrně hodně prostoru představivosti. Její styl psaní je jako vždy velmi čtivý, rozmanitý a je jednoduché ho následovat do začátku do konce. Selekce možná není nejevolučnější série na světě, nicméně má velký a dobře zpracovaný potenciál, který tématem určitě zaujme. Koruna sama o sobě se mi líbila ve své atmosféře a v samotném závěru, který byl maličko uspěchaný, ale zároveň dobrým způsobem spontánní a romantický. Jako závěr série a uzavření dveří jednoho knižního světa, si myslím, že si rozhodně zaslouží palec nahoru.


Mnohokrát děkuji databázi knih za poskytnutí knihy k recenzi!

Reviews - Falešný polibek | Síla se zrodí z nejslabších. Svobodu přinesou pronásledovaní.

28. srpna 2017 v 20:21 | Patricie |  Reviews

Falešný polibek | Síla se zrodí z nejslabších. Svobodu přinesou pronásledovaní.

Autorka: Mary E. Pearson
Žánr: YA, Fantasy, Romance
Díl: 1.
Série: Kroniky pozůstalých (The Remnant Chronicles)
Originální název: The Kiss of Deception
Počet stran: 365
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: CooBoo
Překladatel/ka: Jana Jašová

***


Být obyčejnou dívkou, je sen, který Lia už dlouhou dobu sní. Představuje si, jak je její život neobyčejný ve své obyčejnosti a jak jí tvrdou prací sílí ruce. Úplně před sebou vidí život, který by vedla, kdyby jenom byla normální. Ale ona není. Je královská dcera, takzvaná První dcera Morrighanu, království, jež kdysi dávno jenom vzkvétalo. Teď už je to jiné místo. Temné, kde Liu nečeká nic pěkného. Naopak, čeká ji dohodnuté manželství s princem, kterého nikdy neviděla a kterého ani nemiluje. A tak se Lia rozhodne vzít osud do vlastních rukou. Útěk a život na vlastní pěst, jenom s nejlepší přítelkyní Pauline, je řešení, kterým může všechno změnit. Vysněný život má téměř na dosah ruky.
První dcery jsou cenné převážně pro své kouzelné dary, které vypadá, že Lia ani nepodědila. Dokud se neukáže, že Lia je možná více než jenom První dcera...


Když člověk hledá lásku a svobodu ve světě, kde láska ani svoboda nemají zelenou, je pokus o útěk to nejlepší možné řešení. Lia má nicméně za sebou armády dvou království, které se snaží ji získat zpět. A jedno království, které usiluje o její život.

V knize Falešný polibek není nic takové, jak se na první pohled zdá. Veškeré zápletky mají hořkosladký a temný podtón. Atmosféra je stejně taková, ale při čtení působí poutavě, což čtenáře vtáhne a nepustí. Autorka při psaní mlží a hranice mezi jednotlivými úhly pohledu se stírají právě v okamžiku, kdy se ony hranice zároveň staví zpátky. Jednu chvíli vám autorka dává šanci, že všechno odhalíte. Hned poté vám ale všechny šance na odhalení vezme. Jestli Falešný polibek v něčem vyniká, je to určitě umění mlžit na každé stránce. Díky tomu, že se v knize neustále něco děje se čtenář prakticky nikdy nenudí, neboť má vždycky o čem přemýšlet.

Falešný polibek je kniha, která má neskutečný potenciál využitý naprosto originálním způsobem. Autorka netroškaří a děj napsala nevyzpytatelný, chytrý, bojovně agresivní a stejně jako je styl psaní čtivý, tak je živočišný a otevřený. Myslím, že postavy jsou také chytře vymyšlené a zpracované. Čtenář se s nimi, a to především s Liou, dokáže ztotožnit a najít uvnitř nich i kus sebe. Co se Liy týká, tak musím říct, že je to postava, kterou jsem si velmi oblíbila. Má nezávislého bojového ducha a to i přesto, že na své straně až tolik výhod nemá. Celkový koncept knihy je povedený a originální a jak už jsem se několikrát zmínila, temný, kde za každým rohem může číhat nebezpečí.
Mary E. Pearson je autorka, ke které se čtenář rád znovu vrátí. Jednoznačně otevřený konec prvního dílu vyloženě vybízí ke čtení dalšího stejně jako fakt, že konec končí v možná nejvíce napínavé scéně. Falešný polibek je od začátku do konce chytře sestavená směs temné fantasy a romance, která je na jednu stranu tak nevinná, až to působí skoro podezřele nevinně ve světě, kde je nevinnost paradoxně to poslední, na co byste mysleli.


Mnohokrát děkuji databázi knih za poskytnutí knihy k recenzi!

Real-Life Heroes #5 Anthropoid

25. srpna 2017 v 21:53 | Patricie |  Projekty

Real-Life Heroes #5 AnthropoidAhoj,

dnešním, pátečním, filmem, je další adaptace z období druhé světové války. Jedná se o film Anthropoid a vybrala jsem ho pro hrdinství českých lidí bojujících za svou vlast.
Operace s krycím názvem Anthropoid skrývala čin, který byl od počátku velmi nebezpečný, možná dokonce neuskutečnitelný. Za názvem se krýval pokus o atentát na Reinharda Heydricha, ve své době třetího nejmocnějšího muže Třetí říše. Jeho moc byla tak velká a vražedná, že se mu začalo říkat pražský řezník. Nikdo neměl dost odvahy se tomuto muži postavit a zničit jeho vliv, který stál životy stovek lidí. Několik Čechů, českých parašutistů a anglických spojenců se rozhodlo už to tak dále nenechávat, a tak se spojili pod znamením Anthropoidu a pokusili se obávaného pražského řezníka zničit. Byl to nejen Jak Kubiš a Josef Gabčík, kteří za tento pokus položili na oltář své životy, ale i další lidé, kteří se pokusili jednou provždy zničit člověka, který zotročil tolik rodin a zabil tolik nevinných lidí. Jejich hrdinské činy, odvaha a oddanost české vlajce i českému národu nebyly nikdy zapomenuty.
O tom také film Anthropoid, v hlavní roli s Jamiem Dornanem a Cillianem Murphym, svědčí. Česko-americko-britské herecké obsazení dokázalo naprosto úžasně uctít památku našich českých občanů společně s dalšími českými osobnostmi hereckého světa. Až mrazivě autentické scény divákovi přinesou husí kůži stejně jako pocit patriotismu českému lidu. Jedná se o osudy lidí, které bychom si měli připomínat a vzpomínat na ně alespoň s takovou úctou s jakou se oni tehdy vrhli na záchranu svého národa.Real-Life Heroes #4 The Imitation Game

24. srpna 2017 v 20:12 | Patricie |  Projekty

Real-Life Heroes #4 The Imitation Game


Ahoj,

dnes jsem vybrala film, kterým se opět vracíme do období druhé světové války. Už jsem mluvila o filmu, který zobrazoval hrůzu přítomných vojáků, když bylo jasné, že vítězství je více než daleko. I film, který ukazoval čirou odvahu lidí i v tváří tvář jisté smrti. Dnes bych ráda mluvila o filmu, který ukazuje válku z trochu bezpečnějšího prostředí v tom smyslu, že postavy se v podstatě nemuseli nikdy setkat s nepřítelem v nějaké bitvě. Nicméně pokus, o který se pokoušeli, byl stejně tak nebezpečný jako by ně doopravdy mířili nepřátelé samopalem. The Imitation Game, nebo v češtině Kód Enigmy, je příběh jednoho z nejznámějších filozofů, vědců a behavioristů, kterého válka zažila. A také je to člověk, díky němuž byla válka zdárně ukončena. Alan Turing byl člověk, jehož lidé uznávali pro jeho hrdinské skutky z války, ale stejnou měrou nenáviděli pro sexuální orientaci, jež byla ve 40. letech minulého století stále ještě považována za zločin a nejvyšší stupeň nemravnosti a nechutnosti. Homosexuál nebo ne, není možné popřít, že kdyby nebylo Turinga a jeho kódovacího stroje, který dal do budoucna podklad pro to, co dnes známe jako počítače, mohla by válka ještě hodně dlouho pokračovat nebo by nemusela vůbec skončit tak, jak skončila.
The Imitation Game je příběh nejen o ukončení války a záchrany stovek, možná i milionů dalších životů. Je také o boji jednoho člověka proti společnosti a předsudkům kvůli lidské přirozenosti v jiné podobě než byla tehdy považována za normální. Boj za udržení vlastní příčetnosti si na Turingovi vybral svou daň a to také v podobě jeho předčasné smrti, o které se v podstatě dodnes spekuluje, zda se doopravdy jednalo o sebevraždu nebo se o jeho život postaral někdo jiný. Ono nakousnuté jablko, po vzoru Sněhurky a sedmi trpaslíků, což byla Turingova oblíbená pohádka, by ukazovalo na sebevraždu. Nicméně i pro své činy byl Turing spoustou lidí v podstatě nenáviděn. Ať už to ale bylo s Turingem nakonec jakkoli, jako hrdinu si ho bude pamatovat nejeden člověk.
Jestli považujete The Imitation Game za jeden z nejlepších příběhů, které si zasloužili minimálně tak fantastické filmové zpracování, možná se budete rádi chvíli pročítat knihou od Andrewa Hodgese, jež sepsal život Alana Turinga a vynesl na světlo jeho skutky, genialitu i tragickou smrt, jež v roce 2014 inspiroval oscarový film v hlavní roli s Benedictem Cumberbatchem pod režijní taktovkou Mortena Tylduma.Real-Life Heroes #3 Sully

23. srpna 2017 v 20:11 | Patricie |  Projekty

Real-Life Heroes #3 SullyAhoj,

dnešním hrdinou je člověk, který v roce 2009 zachránil 155 na palubě letadla, které se nezadržitelně řítilo do záhuby. Pilot letadla Chesley B. Sullenberger, řečený Sully, chvíli po vzletu letadla zažil střet s ptáky. To poté vedlo k selhání motorů a jako zkušený pilot si zachoval chladnou hlavu a přišel s řešením, které by potenciálně mohlo zachránit všechny lidi na palubě. Jedinou možností se jevilo přistát na řece Hudson. Což je zákrok, který by mohl lidi zachránit, na druhou stranu by je všechny mohl stát život stejně tak jako náraz do budovy. Zkušený pilot Sully ale udělal, co mohl a svým jednáním zachránil každého jednoho člověka na palubě letadla.
Jeho jednání se ale v očích vyšetřovatelů zdálo jako zbytečně riskantní, a proto mu jeho hrdinský čin nedávají zadarmo. Snaží se všemi způsoby dokázat, že se spletl a zbytečně všechny ohrozil. Jak se ale ukazuje, a jak Sully předvídal, každá jiná možnost by stála životy ještě více lidí.
Sully: Zázrak na řece Hudson, tento příběh jsem vybrala proto, že se jedná o hrdinský čin tohoto století a důkaz lidské odvahy tváří v tvář blížící se neodvratné katastrofě. Sullenberger nasadil vlastní život, aby se pokusil zachránit další a to v situaci, kdy by i ti nejzkušenější začali nebezpečně panikařit. Spousta věcí se nemusela povést a všechno by mohlo dopadnout velmi špatně. Sullyho odvaha a risk, který se ukázal jako zisk, vypraví příběh, jenž je podobný tolika, které bojujeme sami v momentech, kdy nás nikdo nevidí. Je to příběh lidské síly a kuráže a pro nejednoho člověka je obrovskou inspirací. Popravdě, zaslouženě.
Předchozí dva filmy, které jsem vám představila, byly oba nějakým způsobem založeny na knižní předloze. Sully: zázrak na řece Hudson je založen také na knize. Na autobiografii samotného Sullyho s názvem "My Search for What Really Matters".Real-Life Heroes #2 Hacksaw Ridge

22. srpna 2017 v 20:05 | Patricie |  Projekty

Real-Life Heroes #2 Hacksaw RidgeAhoj,

dnes bych vám chtěla povědět pár slov o dalším filmu, který vychází ze skutečných událostí. Oproti včerejšímu Dunkirku, ukazuje Hacksaw Ridge hrůzy bitev s naprosto hrozivou autentičností. Film také zaznamenává válku, činy vojáků, kteří přišli bojovat za ochranu svojí země. Nicméně jeden člověk určitým způsobem vyčnívá a to tím, že se dobrovolně přihlásil do služby své zemi, ale pouze s tím, že nikdy nevezme do rukou zbraň za účelem brát lidem život. Desmond Doss odmítl ve jménu své víry zbraň a zabíjení, aby se mohl jako zdravotník na frontě věnovat svým bratrům ve zbrani, kteří utrpěli zranění. Sice se odmítl bránit zbraní, ale svůj život nasazoval stejně jako všichni ostatní.
Takové přemýšlení bylo v té době samozřejmě velmi revoluční a ne tak úplně pochopené. I proto jeho začátky ve válce nebyly úplně jednoduché. Ostatní ho odsuzovali a radili mu, ať vzdá boj za něco, co je absolutně nemyslitelné. Díky přízni osudu bylo ale Desmondovi dovoleno jít do války a to i beze zbraně. Ukázalo se, že jeho snaha životy nebrat, nýbrž je dávat, je více než heroická. V té největší palbě, s nasazením vlastního života se jako poslední voják rozhodl před nepřáteli neustoupit a vytrvat, dokud nenajde posledního stále živého vojáka. Z fronty tak zachránil přes 70 vojáků přímo před zraky nepřítele.
Příběh lidské víry a odvahy, která zachránila bezpočet životů v době, kdy jich trojnásobek každou minutou umíral. Hacksaw Ridge je nesmírně silný film. Zážitek, ze kterého běhá mráz po zádech a to hlavně proto, že režisér Mel Gibson ukázal válku velmi realisticky a jednoznačně velmi barvitě. Většina scén se odehrává přímo na bojišti a věřte, že oproti Dunkirku, který vzbuzoval hrůzu tím, že sestavením filmu, herců i scénáře jste se doslova ocitli v kůži vojáků na pláži, Hacksaw Ridge vás vhodí do bitvy a nechá vás vidět i ty nejhorší záběry. Věřím, že takový typ scén ve filmech není šálek čaje každého, nicméně jako ilustrace skutečné bitvy, kdy je každý jeden moment až krutě autentický, je takový přístup v podstatě nezbytný.
Příběh válečného hrdiny Desmonda Dosse, který se stále modlil za záchranu alespoň jednoho dalšího člověka, se stal legendárním a tento film opravdu uctil památku všech vojáků a člověka, který místo zbraně podal vždy jen pomocnou ruku.
Kromě filmu je příběh Desmonda Dosse i v knižní podobně od autora Bootona Herndona.Pevnost 09/2017 | Už se TO blíží!

22. srpna 2017 v 18:55 | Patricie |  Pevnost

Pevnost 09/2017 | Už se TO blíží!


Jak je vidět, hlavní hvězdou zářijové Pevnosti je Stephen King. Opět. Minule dominovala Pevnosti filmová adaptace Kingovy Temné věže, teď je to klaun a filmová adaptace knihy TO. Je to jeden z nejočekávanějších filmů roku a co se rozhodně stane je, že vyděsí i ty diváky, kteří normálně fóbií z klaunů netrpí.

Kromě TO a Temné věže byla zfilmovaná další spousta filmů založených na knihách Stephena Kinga a Pevnost o těch nejlepších z nich samozřejmě ví a tematicky se o nich pobaví.

Stephen King je jednoznačně legendární knižní autor. Nicméně Neil Gaiman se řadí těsně za Kinga a jeho dílo s názvem American Gods (Američtí bohové) upoutalo pozornost naopak seriálových tvůrců, kteří si pro diváky připravili trhák na epizody, o nichž Pevnost napínavě láká ve svém článku.

Povídání o filmech, knihách a seriálech, které jsou připraveny vtrhnout do televize nebo v případě knih na pulty knihkupectví, jsou věci, které u Pevnosti známe a milujeme. V zářijové Pevnosti se ale těšte i na rozhovor s jednou velmi známou českou hudební skupinou. Pevnost se ptala. A opravdu ne jenom na hudbu.

Jednou věcí ze světa seriálů, na kterou se já osobně opravdu hodně, hodně těším, je vydání druhé série seriály The Shannara Chronicles. Austin Butler a jeho parta putující za záchrannou světa se dostanou do situací, ze kterých budeme valit oči. Pevnost si druhou řadu tohoto seriálu prochází poměrně podrobně, takže je na co se těšit. Možná jenom, jestli jste neviděli první sérii, měly byste to napravit.

Jednou z knih, které u nás letos vycházejí a která patří mezi velmi očekávané, je Sníh nebo popel od Sara Raasch. Další high fantasy se na trhu rozhodně neztratí. Jestli s touto knihou ještě nejste tak úplně obeznámeni, tak se můžete těšit, že Pevnost vám s tím pomůže.

Další povídání o knihách, povídky, návod, jak dělat pořádný cosplay a mnoho dalšího na vás čeká v nejnovější zářijové Pevnosti, která je nabitá, jako vždy, spoustou článků, z nichž není možné si nevybrat, o čem si právě chcete přečíst nebo zjistit více.


Mnohokrát děkuji Pevnosti za poskytnutí elektronické verze časopisu!

Real-Life Heroes #1 Dunkirk

21. srpna 2017 v 17:05 | Patricie |  Projekty

Real-Life Heroes #1 DunkirkAhoj,

v dnešním článku bych ráda představila nejnovější film Christophera Nolana, o kterém jsem maličko mluvila už minule, když jsem uváděla tuto "rubriku." Musím říct, že sledovat Dunkirk v kině pro mě bylo trochu nostalgické, neboť si pamatuji, když jsem se před tím rokem nebo už skoro dvěma dozvěděla, že něco takového bude. Netrpělivě jsem od té doby vyhlížela trailery, první promo fotografie, všechno. A najednou jsem viděla trailer, všechny fotky i film. Nevím, jestli jsem jediná, doufám, že ne, ale myslím, že je to jednoznačně nejlepší film roku 2017.
Nolan vytvořil obraz tragické události na plážích ve francouzském Dunkirku za druhé světové války. Kde čekalo přes 400 000 tisíc vojáků na to, až je někdo přijde vysvobodit a odveze domů. To samozřejmě ale nebylo jen tak. V takovém počtu byly všichni vojáci jako terč pro nepřátelská vojska, která měla pláže Dunkirku jako na dlani. Obklopeni ze všech stran, kde nikde nebylo úniku. Mohli jenom čekat, až pro ně někdo přijede na lodích. Tato událost nebyla vítězná, ale i v takové prohře se našel velký kus vítězství, neboť kdyby se cokoli stalo jenom maličko jinak, dnes bychom nemuseli mít relativně po světě mír, když nepočítám ty teroristické útoky, co se všude dějí.
Nolan Dunkirk natočil naprosto fantasticky, ze tří úhlů pohledu; z pevniny očima skupiny vojáků, z moře na civilní loďce, která jela zachránit své vojáky a ze vzduchu z pohledu pilotů. Tomuto filmu jednoduše není, co by se muselo vytýkat. Plánovaný velmi strohý scénář přesunul veškerou pozornost do obličejů herců, kteří i téměř beze slov zvládli promlouvat naprosto, ale opravdu naprosto zřetelně. Z každého výrazu tváře je znát, jak se zrovna kdo cítí.
Navíc podkladem tomuto filmu je kniha od autora jménem Joshua Levine, který se celou událostí u Dunkirku dlouze a podrobně zabýval. Ve filmu také Levine působí jako historický poradce, což také zaručuje, že nejzákladnější části filmového zpracování jsou podle historický událostí.
Doufám, že se vám Dunkirk třeba zalíbil tady z toho mého povídaní. Jednoznačně je to adaptace, která si zaslouží být viděna. Je to zážitek, který naprosto jistě otevře oči. Já osobně jsem při sledování měla od začátku do konce téměř neustále zadržený dech a po těle husí kůži. Autentické válečné letouny i důmyslné použití Imax kamer zaručují, že Dunkirk prostě svého diváka v klidu nenechá.
Prosím, dejte vědět, jestli jste Dunkirk viděli, jak se vám líbil, jestli máte podobný názor jako já nebo třeba úplně opačný. Nebo jestli jste Dunkirk neviděli, ale třeba se chystáte. Napište mi to všechno. Pro mě je tohle jednoznačně film, který si letos zaslouží první pozici.Real-Life Heroes

18. srpna 2017 v 17:39 | Patricie |  Projekty

Real-Life Heroes


Ahoj,
začátkem tohoto týdne mi doslova pukalo srdce nad novým filmem Christophera Nolana, nad příběhem o přežití lidí, kteří, ne vždy, ale někdy bývají poněkud zapomenuti. Někteří z vás už nejspíš ví, o jakém filmu mluvím, ale o něm budu podrobněji mluvit až příští týden v rámci takové jednorázové rubriky, kterou bych vám chtěla představit.
Články pod názvem Real-Life Heroes budou o lidech, o skutečných hrdinech, kteří v minulosti zachránili svět před zkázou, která nás mohla jednoduše postihnout. Kdyby nebylo jich, dnes bychom se možná utápěli v dalších válkách, jak těch se zbraněmi rozděleni na několik táborů, tak válkách, které bychom vedli sami v sobě. Pravdou je, že se vždy budou dít nějaké nepokoje, ale celkově máme velké štěstí.
Tato rubrika vám představí lidi, které už možná znáte, vojáky, vědce, ale především obyčejné lidi, kteří za nás všechny, za svět, takový, jak ho známe, položili mnohdy i život.
V dnešním článku Vám představím jmenovitě několik filmů, především vám budu ony lidské osudy ukazovat na filmech, i přesto, že některé jsou s knihami opravdu úzce spojeny, protože film jako ilustrace hrdinských osudů lidí je v současnosti ukázková a se všemi legendárními režiséry víme, že nešlápneme vedle.
- Schindler's List - příběh Oskara Schindlera, který za druhé světové války zachránil stovky židovských lidí, přičemž za ony lidské životy v podstatě nasazoval vlastní život, považuji za jednu z povinných filmů, z těch, které by měl člověk vidět minimálně jednou. Silný zážitek, u kterého si uvědomíte, jak bohatí vlastně jsme, i když materiálně toho třeba až tolik nemáme.
- The Theory of Everything - Teorie Všeho je příběh hrdinství z trochu jiného úhlu. Stephen Hawking byl mladý jednadvacetiletý chlapec studující na univerzitě v Cambridge, když mu byla diagnostikována ALS. Předem prohraný boj se ale postupně mění v ukázku života a boje navzdory všem protivenstvím a předpokladům, že Hawkingův život nepotrvá déle než dva roky. Příběh odvahy, lidské důstojnosti, inteligence a nekonečného hrdinství tváří v tvář nevyléčitelné nemoci, dodá nejednomu člověku naději i sílu.
- The Danish Girl - Dánská dívka je opět ukázka hrdinství z trochu jiného úhlu pohledu, nicméně v dnešní době velmi vítaného. Dnes už by se dal v podstatě považovat za legendární a ikonický. Einar Wegener, uznávaný dánský malíř, se jako první muž v historii rozhodl stát operativně ženou. Nutno si uvědomit, že v minulém století se jenom na homosexualitu pohlíželo jako na zločin proti lidskosti a to, že se muž cítil jako žena a toužil být ženou, nebo naopak, bylo v podstatě nemyslitelné. Nicméně i v té době žili revoluční lidé, kteří věřili v principy a právo člověka. A tak se Lili Elbe stala tváří transgenderového hnutí pro všechny generaci jako obraz neskonalé odvahy a hrdinství ve smyslu odhalení a uznání vlastní identity i sexuální orientace.
- Fury - Železná srdce je příběh, jako jediný, který jsem dnes vybrala, není podle skutečných událostí, nicméně jako ukázka k tématu stojí za to, o posledním tanku za nepřátelskou linií. V momentě, kdy se všichni ostatní rozhodli raději ustoupit se pětičlenná skupina tankistů rozhodla navzdory prakticky nulové šanci na přežití, zůstat a bránit svou zemi. Tváří v tváří nepříteli bez tváře a s omezeným počtem zbraní se vydávají sloužit zemi, která jim dala všechno. Bránit svůj lid za cenu vlastního života a to do posledního dechu.
Je samozřejmě ještě nespočet dalších filmů podle skutečných událostí, které by rozhodně stálo za to vidět a nebo je tady zmínit, když už jsem u toho. Nicméně jsem si vybrala několik dalších, kterým bych ještě ráda věnovala vlastní článek a pár slov. Na každý den jsem si přichystala jednu filmovou adaptaci, často založenou na knižní předloze. Doufám, že se třeba budete na články těšit, že se třeba na nějaké filmy podíváte a že sami uznáte slova jednoho hrdiny, o kterém budu také mluvit v dalším článku, Desmonda Dosse, který řekl, že "ti největší hrdinové leží tamhle." myšleno na hřbitově u památníku padlích.
Doufám, že to pro vás na jednu stranu není úplně depresivní téma. Myslím ale, že o takových věcech by se mělo mluvit, uvědomovat si, že to, co se dělo, by se znovu dít nemělo, i když člověk nikdy nemůže předem vědět, co se bude dít. Každý jeden příběh vám sice může přinést trichu deprese, ale ve své podstatě jsou to hlavně příběhy plné hrdinství, což je věc, která by nám měla otevřít oči a pomoci si spoustu věcí uvědomit.Zatím se mějte krásně,
Patricie

Reviews - Girl Online: Jde svou cestou | Život nás dokáže překvapit právě až to nejméně čekáme

11. srpna 2017 v 20:28 | Patricie |  Reviews

Girl Online: Jde svou cestou | Život nás dokáže překvapit právě až to nejméně čekáme

Autorka: Zoe Sugg
Žánr: YA, Romance, Contemporary
Díl: 3.
Série: Girl Online (Girl Online)
Originální název: Girl Online: Going Solo
Počet stran: 360
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Jota


***

Obsahuje spoilery na předchozí díly!


Kdo z nás si minimálně jednou nepředstavil svůj život po boku slavné rockové nebo popové hvězdy, zpěváka či herce. Všichni jsme si to podle svého přikrášlili a udělali z myšlenky skoro něco jako alternativní realitu.
Penny Porterová by ale mohla vyprávět. Ona ví, jaké to je chodit s celebritou. Jaké to je mít za zády neustále kamery a cvakající fotoaparáty zachycující nejnovější žhavé novinky ze světa celosvětově známé a oblíbené osobnosti. Nic z toho z toho ale není tak lákavé, jak si vysníme. Po všech nepříjemných událostech, které se během vztahu Penny a Noaha staly, vedly k tomu, že Noah se uzavřel do sebe a na nějakou dobu opustil svět hudby, pozlátka, ale i Penny. Na jednu stranu je to věc, která Penny tíží na srdci. Na druhou stranu má více času na sebe a na uskutečňování svých vlastních snů. Jenomže ne vždy jsou věci růžové a Penny se na své cestě ke svým snům potká s několika velmi nepříjemnými zkušenostmi...


Penny se tedy pro jednou rozhodla jít opravdu svou cestou, kterou jí osud vydláždil zkušenostmi, jež člověka naučí, ale i těmi, které vyloženě potěší. Protože život není jenom to tom dobrém. Musíme si projít tím nepříjemným než se zaslouženě dostaneme k tomu dobrému.

Hlavní hrdinka třetího dílu série od Zoe Sugg, Penny, si v podstatě od počátku počíná trochu pod taktovou rčení co tě nezabije, to tě posílí říznutou metodou pokus omyl. Nicméně je to i způsob, kterým si každý z nás občas prochází. Nenarodili jsme se s vrozeným umem, zkušeností ani vědomostí. Všechno se musíme postupně učit. A to se mi celkově na sérii Girl Online líbí. Ve své podstatě je velmi lidská a svérázná, originální a jedinečná. Na druhou stranu je to utopie, sen, který každý určitým způsobem sníme, ale kterého se jenom málo zná dočká, že se stane skutečností. To samozřejmě ale neznamená, že bychom měly přestat snít. O tom také Penny vypráví. Ne všechno je na první pohled možné, ale stačí chvilinka a všechno je najedou jinak a šance, která se před chvílí zdála nemožná se nám pomalu, ale jistě formuje před očima.

Myslím, že v tom je jednoznačně kouzlo Girl Online. Je to svět, který si můžete prožít naprosto bez obav, že se bude užírat vážností situací nebo budete nuceni pomáhat autorovi hledat lék na obezitu. I přesto, že není od věci čas od času přemýšlet i nad vážnějšími věcmi, je stejně tak dobré se pořádně odreagovat. To se rozhodně Girl Online daří. Úroveň si drží Zoe stejnou v podstatě celou sérii. Je to velmi nenáročné, úsměvné, téměř nereálné, ale zároveň se člověk neubrání přemýšlet na tím, co kdyby se ocitl v kůži samotné Penny.
Zoe Sugg vytvořila svět, do kterého se budou nejen mladé čtenářky rády vracet. Najdou zde odpočinek i povyražení, sny střetávajíce se s krutou realitou. Všechno okolo Girl Online je stejnou měrou oblíbená jako je kontroverzní. Myslím ale, že knižní sérii předchází popularita samotné Zoe, což může v určitých případech uškodit. Troufám si ale říct, že i přes všechnu Zoeinu slávu si Girl Online žije vlastním životem a dýchá z ní úplně jiná atmosféra, než kterou najdete na YouTube. A to je rozhodně věc, která by měla určovat úhel, kterým člověk pohlíží na knihu. Každá kniha je originál. Někdy se povede, někdy ne. Nicméně celá Zoeina sérii dostane čtenáře tam, kde si vyloženě odpočine a zapomene na tu velmi tenkou liniii mezi sny a realitou.

Mnohokrát děkuji nakladatelství Jota za poskytnutí knihy k recenzi!
Get your own free Blogoversary button!