Real-Life Heroes

18. srpna 2017 v 17:39 | Patricie |  Projekty

Real-Life Heroes


Ahoj,
začátkem tohoto týdne mi doslova pukalo srdce nad novým filmem Christophera Nolana, nad příběhem o přežití lidí, kteří, ne vždy, ale někdy bývají poněkud zapomenuti. Někteří z vás už nejspíš ví, o jakém filmu mluvím, ale o něm budu podrobněji mluvit až příští týden v rámci takové jednorázové rubriky, kterou bych vám chtěla představit.
Články pod názvem Real-Life Heroes budou o lidech, o skutečných hrdinech, kteří v minulosti zachránili svět před zkázou, která nás mohla jednoduše postihnout. Kdyby nebylo jich, dnes bychom se možná utápěli v dalších válkách, jak těch se zbraněmi rozděleni na několik táborů, tak válkách, které bychom vedli sami v sobě. Pravdou je, že se vždy budou dít nějaké nepokoje, ale celkově máme velké štěstí.
Tato rubrika vám představí lidi, které už možná znáte, vojáky, vědce, ale především obyčejné lidi, kteří za nás všechny, za svět, takový, jak ho známe, položili mnohdy i život.
V dnešním článku Vám představím jmenovitě několik filmů, především vám budu ony lidské osudy ukazovat na filmech, i přesto, že některé jsou s knihami opravdu úzce spojeny, protože film jako ilustrace hrdinských osudů lidí je v současnosti ukázková a se všemi legendárními režiséry víme, že nešlápneme vedle.
- Schindler's List - příběh Oskara Schindlera, který za druhé světové války zachránil stovky židovských lidí, přičemž za ony lidské životy v podstatě nasazoval vlastní život, považuji za jednu z povinných filmů, z těch, které by měl člověk vidět minimálně jednou. Silný zážitek, u kterého si uvědomíte, jak bohatí vlastně jsme, i když materiálně toho třeba až tolik nemáme.
- The Theory of Everything - Teorie Všeho je příběh hrdinství z trochu jiného úhlu. Stephen Hawking byl mladý jednadvacetiletý chlapec studující na univerzitě v Cambridge, když mu byla diagnostikována ALS. Předem prohraný boj se ale postupně mění v ukázku života a boje navzdory všem protivenstvím a předpokladům, že Hawkingův život nepotrvá déle než dva roky. Příběh odvahy, lidské důstojnosti, inteligence a nekonečného hrdinství tváří v tvář nevyléčitelné nemoci, dodá nejednomu člověku naději i sílu.
- The Danish Girl - Dánská dívka je opět ukázka hrdinství z trochu jiného úhlu pohledu, nicméně v dnešní době velmi vítaného. Dnes už by se dal v podstatě považovat za legendární a ikonický. Einar Wegener, uznávaný dánský malíř, se jako první muž v historii rozhodl stát operativně ženou. Nutno si uvědomit, že v minulém století se jenom na homosexualitu pohlíželo jako na zločin proti lidskosti a to, že se muž cítil jako žena a toužil být ženou, nebo naopak, bylo v podstatě nemyslitelné. Nicméně i v té době žili revoluční lidé, kteří věřili v principy a právo člověka. A tak se Lili Elbe stala tváří transgenderového hnutí pro všechny generaci jako obraz neskonalé odvahy a hrdinství ve smyslu odhalení a uznání vlastní identity i sexuální orientace.
- Fury - Železná srdce je příběh, jako jediný, který jsem dnes vybrala, není podle skutečných událostí, nicméně jako ukázka k tématu stojí za to, o posledním tanku za nepřátelskou linií. V momentě, kdy se všichni ostatní rozhodli raději ustoupit se pětičlenná skupina tankistů rozhodla navzdory prakticky nulové šanci na přežití, zůstat a bránit svou zemi. Tváří v tváří nepříteli bez tváře a s omezeným počtem zbraní se vydávají sloužit zemi, která jim dala všechno. Bránit svůj lid za cenu vlastního života a to do posledního dechu.
Je samozřejmě ještě nespočet dalších filmů podle skutečných událostí, které by rozhodně stálo za to vidět a nebo je tady zmínit, když už jsem u toho. Nicméně jsem si vybrala několik dalších, kterým bych ještě ráda věnovala vlastní článek a pár slov. Na každý den jsem si přichystala jednu filmovou adaptaci, často založenou na knižní předloze. Doufám, že se třeba budete na články těšit, že se třeba na nějaké filmy podíváte a že sami uznáte slova jednoho hrdiny, o kterém budu také mluvit v dalším článku, Desmonda Dosse, který řekl, že "ti největší hrdinové leží tamhle." myšleno na hřbitově u památníku padlích.
Doufám, že to pro vás na jednu stranu není úplně depresivní téma. Myslím ale, že o takových věcech by se mělo mluvit, uvědomovat si, že to, co se dělo, by se znovu dít nemělo, i když člověk nikdy nemůže předem vědět, co se bude dít. Každý jeden příběh vám sice může přinést trichu deprese, ale ve své podstatě jsou to hlavně příběhy plné hrdinství, což je věc, která by nám měla otevřít oči a pomoci si spoustu věcí uvědomit.Zatím se mějte krásně,
Patricie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!