Real-Life Heroes #1 Dunkirk

21. srpna 2017 v 17:05 | Patricie |  Projekty

Real-Life Heroes #1 DunkirkAhoj,

v dnešním článku bych ráda představila nejnovější film Christophera Nolana, o kterém jsem maličko mluvila už minule, když jsem uváděla tuto "rubriku." Musím říct, že sledovat Dunkirk v kině pro mě bylo trochu nostalgické, neboť si pamatuji, když jsem se před tím rokem nebo už skoro dvěma dozvěděla, že něco takového bude. Netrpělivě jsem od té doby vyhlížela trailery, první promo fotografie, všechno. A najednou jsem viděla trailer, všechny fotky i film. Nevím, jestli jsem jediná, doufám, že ne, ale myslím, že je to jednoznačně nejlepší film roku 2017.
Nolan vytvořil obraz tragické události na plážích ve francouzském Dunkirku za druhé světové války. Kde čekalo přes 400 000 tisíc vojáků na to, až je někdo přijde vysvobodit a odveze domů. To samozřejmě ale nebylo jen tak. V takovém počtu byly všichni vojáci jako terč pro nepřátelská vojska, která měla pláže Dunkirku jako na dlani. Obklopeni ze všech stran, kde nikde nebylo úniku. Mohli jenom čekat, až pro ně někdo přijede na lodích. Tato událost nebyla vítězná, ale i v takové prohře se našel velký kus vítězství, neboť kdyby se cokoli stalo jenom maličko jinak, dnes bychom nemuseli mít relativně po světě mír, když nepočítám ty teroristické útoky, co se všude dějí.
Nolan Dunkirk natočil naprosto fantasticky, ze tří úhlů pohledu; z pevniny očima skupiny vojáků, z moře na civilní loďce, která jela zachránit své vojáky a ze vzduchu z pohledu pilotů. Tomuto filmu jednoduše není, co by se muselo vytýkat. Plánovaný velmi strohý scénář přesunul veškerou pozornost do obličejů herců, kteří i téměř beze slov zvládli promlouvat naprosto, ale opravdu naprosto zřetelně. Z každého výrazu tváře je znát, jak se zrovna kdo cítí.
Navíc podkladem tomuto filmu je kniha od autora jménem Joshua Levine, který se celou událostí u Dunkirku dlouze a podrobně zabýval. Ve filmu také Levine působí jako historický poradce, což také zaručuje, že nejzákladnější části filmového zpracování jsou podle historický událostí.
Doufám, že se vám Dunkirk třeba zalíbil tady z toho mého povídaní. Jednoznačně je to adaptace, která si zaslouží být viděna. Je to zážitek, který naprosto jistě otevře oči. Já osobně jsem při sledování měla od začátku do konce téměř neustále zadržený dech a po těle husí kůži. Autentické válečné letouny i důmyslné použití Imax kamer zaručují, že Dunkirk prostě svého diváka v klidu nenechá.
Prosím, dejte vědět, jestli jste Dunkirk viděli, jak se vám líbil, jestli máte podobný názor jako já nebo třeba úplně opačný. Nebo jestli jste Dunkirk neviděli, ale třeba se chystáte. Napište mi to všechno. Pro mě je tohle jednoznačně film, který si letos zaslouží první pozici.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!