Real-Life Heroes #4 The Imitation Game

24. srpna 2017 v 20:12 | Patricie |  Projekty

Real-Life Heroes #4 The Imitation Game


Ahoj,

dnes jsem vybrala film, kterým se opět vracíme do období druhé světové války. Už jsem mluvila o filmu, který zobrazoval hrůzu přítomných vojáků, když bylo jasné, že vítězství je více než daleko. I film, který ukazoval čirou odvahu lidí i v tváří tvář jisté smrti. Dnes bych ráda mluvila o filmu, který ukazuje válku z trochu bezpečnějšího prostředí v tom smyslu, že postavy se v podstatě nemuseli nikdy setkat s nepřítelem v nějaké bitvě. Nicméně pokus, o který se pokoušeli, byl stejně tak nebezpečný jako by ně doopravdy mířili nepřátelé samopalem. The Imitation Game, nebo v češtině Kód Enigmy, je příběh jednoho z nejznámějších filozofů, vědců a behavioristů, kterého válka zažila. A také je to člověk, díky němuž byla válka zdárně ukončena. Alan Turing byl člověk, jehož lidé uznávali pro jeho hrdinské skutky z války, ale stejnou měrou nenáviděli pro sexuální orientaci, jež byla ve 40. letech minulého století stále ještě považována za zločin a nejvyšší stupeň nemravnosti a nechutnosti. Homosexuál nebo ne, není možné popřít, že kdyby nebylo Turinga a jeho kódovacího stroje, který dal do budoucna podklad pro to, co dnes známe jako počítače, mohla by válka ještě hodně dlouho pokračovat nebo by nemusela vůbec skončit tak, jak skončila.
The Imitation Game je příběh nejen o ukončení války a záchrany stovek, možná i milionů dalších životů. Je také o boji jednoho člověka proti společnosti a předsudkům kvůli lidské přirozenosti v jiné podobě než byla tehdy považována za normální. Boj za udržení vlastní příčetnosti si na Turingovi vybral svou daň a to také v podobě jeho předčasné smrti, o které se v podstatě dodnes spekuluje, zda se doopravdy jednalo o sebevraždu nebo se o jeho život postaral někdo jiný. Ono nakousnuté jablko, po vzoru Sněhurky a sedmi trpaslíků, což byla Turingova oblíbená pohádka, by ukazovalo na sebevraždu. Nicméně i pro své činy byl Turing spoustou lidí v podstatě nenáviděn. Ať už to ale bylo s Turingem nakonec jakkoli, jako hrdinu si ho bude pamatovat nejeden člověk.
Jestli považujete The Imitation Game za jeden z nejlepších příběhů, které si zasloužili minimálně tak fantastické filmové zpracování, možná se budete rádi chvíli pročítat knihou od Andrewa Hodgese, jež sepsal život Alana Turinga a vynesl na světlo jeho skutky, genialitu i tragickou smrt, jež v roce 2014 inspiroval oscarový film v hlavní roli s Benedictem Cumberbatchem pod režijní taktovkou Mortena Tylduma.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Get your own free Blogoversary button!