Září 2017

Reviews - Růže & dýka | Každy příběh je totiž jen tak dobrý, jak dobrý je jeho padouch

28. září 2017 v 9:26 | Patricie |  Reviews

Růže & dýka | Každy příběh je totiž jen tak dobrý, jak dobrý je jeho padouch

Autorka: Renée Ahdieh
Žánr: YA, Contemporary, Fantasy, Fiction, Romance
Díl: 2.
Série: Pomsta a rozbřesk (The Wrath and the Dawn)
Originální název: The Rose and the Dagger
Počet stran: 424
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: CooBoo
Překladatel/ka: Adéla Špínová***

Obsahuje spoilery na předchozí díl!


Když se Šeherezáda při útěku ohlížena za svým novým domovem, věděla s naprostou jistotou, že se tam vrátí. Věděla také, že ji čeká spousta překážek, než se tam dostane a znovu se setká se svojí láskou, obávaným kalifem Chorásánu, Chálidem. Nad jeho hlavou visí hned několik hrozeb a velké stigma v podobě svých manželek, které před Šeherezádou nikdy nedožily úsvitu. Kletba, která všechno započala a která už hodně dlouho dobu hrozí všechno zničit, začíná být ještě nesnesitelnější a nebezpečnější a Šeherezáda se musí pokusit, s pomocí svých schopností, kletbu zlomit.
Cesta za nápravou ale bude dlouhá a trnitá. Nic nedostane zadarmo a i lidé, kterým věří, se k ní nečekaně otočí zády. Na konci ji možná nečeká zklamání. A možná taky ne.


Všude, kam de Šeherezáda podívá, číhá možné nebezpečí. Možnost, že už se s Chálidem neuvidí nebo se do země, kterou vzala za svou, jako kalifa, už nikdy znovu nepodívá.

Ti, co Chálidovi zrovna nefandí, se neobtěžují podívat pod slupku jeho osobnosti, která toho s vrahem má jenom pramálo společného. Proto se Šeherezádino počínání jeví jako boj proti okolnímu světu, proti všem ostatním. Nicméně je její odvaha tím větší, čím větší jsou pokusy Chálida zničit.

Ve svém dvoudílném převyprávění příběhu Tisíce a jedné noci dokázala Renée Ahdieh stvořit naprosto komplexní svět se vším všudy a něčím navíc. Postavy se postupně vyvíjejí a ukazují všechny svých osobnosti, ty světlejší i ty temnější, neboť všechno a všichni májí svou odvrácenou tvář. Slupku po slupce se čtenář dostává až do jádra každé z postav. Z toho důvodu oceňuji reálnost postav v prostředí a atmosféře, které jsou víceméně nereálně a fiktivní. Na postavách v této knize je chvályhodné, že ani jedna není plytká nebo nedomyšlená. Ačkoli celou sérii tvoří dva díly, svou kvalitou se hravě vyrovnají jiným sériím, které mají dílů hned několik až několik desítek.

Od začátku do konce je Růže & dýka napínavé čtení, v němž si autorka důmyslně a nápaditě pohrává se zápletkou. Na této sérii je něco velmi přitažlivého. Její konec je přesně tak uctivý, jak se k tématu knihy hodí. I přesto, že pokračování se nejspíš neplánuje, nese v sobě zakončení Růže & dýky určitý příslib, který si ale čtenář muže dále domýšlet podle vlastní představivosti a libosti. Tento prostor, jenž autorka svým čtenářům nabídla, je dle mého názoru velkou výhodou. Autor dává čtenáři příležitost pomyslně si příběh dokončit podle svého. A rozhodně nemusí skončit jenom u "žili šťastně až do smrti," neboť dnešní trend ukazuje, že šťastně až do smrti už tak trochu odzvonilo. Autorka se možná drží v trendu převyprávění, který je v dnešní době opravdu kurzu, jsem nicméně ráda, že mimo tohle je Renée Ahdieh poměrně inovativní a originální, nápaditá a převážně skvělá autorka, jejíž styl psaní je odlišný od ostatních. Je čtivý a navozuje autentickou atmosféru, v tomto případě pouště a lásky, která není ani tak zakázaná jako spíše jí moc lidí nepřeje. Ať už lásce ve světě Chorásánu někdo přeje nebo ne, nakonec každý najde a naplní smyslživota, jak ho opravdu pořádně začít, jak v něm pokračovat nebo možná, jak ho ukončit.


Mnohokrát děkuji databázi knih za poskytnutí knihy k recenzi!

Pevnost 10/2017 | Hlavní hvězda? Warhammer!

19. září 2017 v 21:15 | Patricie |  Pevnost

Pevnost 10/2017 | Hlavní hvězda? Warhammer!


V Pevnosti se bude válčit. Drsně a krvavě. Warhammer je jednou z nejpopulárnějších fantasy sérií. Musím říct, že osobně se zrovna o tuto sérii ani její příběh příliš nezajímám, nicméně říjnová Pevnost se tímto fantasy světem zabývá velmi podrobně a do detailů. A to je rozhodně důvod, díky kterému by se nejeden člověk mohl pro tuto věc nadchnout.

Kromě Warhammeru, jako hlavní hvězdy Pevnosti, jsou zde recenze na filmy, které nedávno vtrhly do českých kin. Hned o dvou adaptacích dvou různých knih od Stephena Kinga se mluvilo s velkým očekáváním a napětím. Obě vtrhly do kin s velkou parádou, ale jenom jedna adaptace vyhrála a dostála očekáváním. Ta druhá bohužel podle Pevnosti pohořela. Určitě víte, o jakých adaptacích mluvím, ale více už se dočtete v samotné Pevnosti.

Jednou z filmových novinek, které se právě do kin chystají je Kingsman: Zlatý kruh. Opět se jedná o film, který na sebe s nadšením a očekáváním strhává pozornost ve všech trailerech i jiných upoutávkách. Rozhodně je na co těšit. A pokud se nového Kingsmana nemůžete dočkat, Pevnost a její článek vám čekání zkrátí.

Ani kdybych chtěla, tak nemůžu přejít seriál a jeho sedmou sérii, kterou kromě celého světa sledovala i Pevnost. Ano, jistěže mluvím o sedmé sérii Her o trůny, seriálu, který si už od roku 2011 užívá nadšení celého světa. Sedmá série přišla s velkým očekáváním a teď se fanoušci tohoto seriálu mohou těšit na poslední sérii. Na ni si ale bude muset nejeden nadšený sledovatel chvíli počkat. Pevnost rozhodně nezahálí a přináší velký článek, shrnutí a ohlédnutí se za sedmou sérií tohoto seriálového trháku.

Co se knižního světa týká, je opravdu hodně na co se těšit. Není to tak dávno, co se v knihkupectvích konečně objevilo české vydání bestselleru Šest vran. Nadšení z této knihy následovalo vydání knihy Plamen v temnotě, druhý díl do série od autorky Jiskry v plamenech. V neposlední řadě je taky nutné se těšit na knihu s názvem Dlouhá cesta na malou, rozlobenou planetu. Nakladatelství si toho pro své čtenáře připravila na podzim opravdu požehnaně. A jsem, ostatně jako obvykle, moc potěšena, že Pevnost vás neváhá o těch nejžhavějších fantasy, sci-fi, dystopických novinkách podrobně informovat.

Musím říct, že říjnové vydání Pevnosti se mi nejvíce líbí v tom, že s sebou přináší velké množství nových knižních tipů. Upoutává také ještě na knižní festival Humbook, který se už nezadržitelně blíží a na kterém byste rozhodně neměli chybět. A co by vám také nemělo chybět, je nové, říjnové vydání Pevnosti s náloží všech novinek!


Mnohokrát děkuji Pevnosti za poskytnutí eletronické verze časopisu k recenzi a k prolistování!

Knižní Zúčtování - Srpen

17. září 2017 v 18:04 | Patricie |  My Books


Ahoj,

se srpnovým zúčtováním jsem se hodně opozdila. Píšu ho ze své univerzitní koleje, kde jsem se dnes opět zabydlela. Za okny leje jak z konve a mám jeden velmi důležitý postřeh z prázdnin, které potom navazují na nový školní rok; čím víc času na přemýšlení máte, tím hůř.
Omlouvám se, že jsem se teď na blogu dlouho neukázala, ale měla jsem nějakou dobu pocit, že potřebuju opravdu odpočívat. Nad ničím velice nepřemýšlet. Jenom číst jednu knihu za druhou. A to nejen protože jakmile začně škola, tolik času na čtení už mít opravdu nebudu.
Ale abych tady jenom nevykecávala, tak vám raději představím knihy, které se mi sešly během měsíce srpna.


Knihy, které jsem si koupila
O Dunkirku jsem tady na blogu už mluvila. Hned po návštěvě kina se tento film stal mým dalším absolutně nejzbožňovanějším filmem, a proto jsem chtěla svou knihovnu obohatit o toto skvělé dílo. Kniha, která je na fotce výše je předloha filmu Dunkirk, kterou napsal Joshua Levine, kvalifikovaný historik. Ta, co je na fotce níže je oficiální scénář k filmu od Christophera Nolana. A kromě samotného scénáře je v knize i velký rozhovor s Christopherem Nolanem a taky ukázkové ilustrace, které rekonstrují události filmu. Jsem na obě tyto knihy pyšná, jsem velmi ráda, že mám doma kus historie, knihy o události, o které se možná tolik nemluví, ale jak už jsem říkala i v samostatném článku od Dunkirku, kdyby se cokoli stalo tehdy jinak, dnes bychom možná neměli svět, jako ho známe.Série Všem klukům, které jsem milovala jsem měla už nějakou dobu doma v angličtině a nepřečtenou. Tento poslední díl vyšel teprve nedávno u nás, a tak jsem si řekla, že bych tuhle sérii už konečně mohla přečíst. Takže jsem si dokoupila poslední díl, takže se mi naskytla příležitost přečíst celou sérii. A já jsem ji přelouskala během necelých tří dní. Neskutečně jsem si ji užívala a zamilovala jsem se na každé stránce do celého příběhu i postav. Už dlouho jsem nenašla takovou příjemnou, romatickou sérii, která mě takhle chytla a nepustila. Rozhodně doporučuji!


Knihy, které jsem dostala ke zrecenzování
Za Falešný polibek mnohokrát děkuji databázi knih. Chci jenom říct, že tuto knihu a následující Korunu jsem dostala poměrně pozdě, ale z toho důvodu, že se někde při domluvě zasekla komunikace. Jenomže život je nepředvídatelný a paní z nakladatelství pravděpodobně odcházela a asi se moje žádost někde ztratila. Ale nevadí, všechno je v pořádku a já jsem tuhle knihu přečetla a opět bych ji doporučila všemi deseti.
Recenzi na Falešný polibek si můžete přečít ZDE.Za knihu Koruna opět mnohokrát děkuji databázi knih. Recenzi si můžete přečíst ZDE.Za Růži a dýku opět děkuji databázi knih a na recenzi se můžete těšit v nejbližších dnech.I za Cestovatelku ještě jednou moc děkuji databázi knih. Knihu ještě čtu, ale snad byste se na recenzi taky mohli těšit co nejdříve.


Všechny knihy pohromadě
Jaké knihy jste v knihkupectvích nebo na internetu ukořistili vy?
Přístí knižní zúčtování snad nebude mít takové zpoždění jako toto srpnové, ale i přesto doufám, že se vám článek líbí a že se třeba budete těšit na další.


Mějte se krásně a všem vysokoškolákům, kteří také začínají nový školní rok, přeji hodně štěstí a opravdu pevné nervy.


Patricie
Get your own free Blogoversary button!