Leden 2018

Pevnost 2/2018 | Spider-Man, Wonder Woman, Justice League, ale hlavně Black Panther!

30. ledna 2018 v 20:59 | Patricie |  Pevnost

Pevnost 2/2018 | Spider-Man, Wonder Woman, Justice League, ale hlavně Black Panther!


A je tady (skoro) únor! Neříkám to poprvé ani já ani nikdo jiný, ale strašně to letí. Vždyť před chvílí byly Vánoce!
Každopádně Vánoce nejsou, tedy pokud nejste filmový fanoušek, jako jsem třebai já. To byste možná Vánoce měli. Protože se do kin řítí tolik naprosto fantastických trháků, a to nejen, jak naznačuje titulka únorové Pevnosti, z komiksového prostředí Marvelu a DC, ale i co se týká dalších žánrů. Je na co se těšit, a pokud si děláte před Oscary průzkum jako já a snažíte se podívat na co nejvíce nominovaných filmů, tak máte svůj sezam filmových hitů určitě také plný.

Jako prvním filmem, o kterém Pevnost mluví a o kterém budu mluvit jako první i já, je Black Panther. O něm si troufám říct, že bude naprosto neskutečně futuristický! Stačí se podívat na první trailer a budou vám oči přecházet, protože svět, ve kterém Black Panther (Chadwick Boseman) operuje, je totální bomba! Jsem si jistá, že je na co se těšit. Pokud se na film Black Panther těšíte, ale stále nějakým způsobem tápete, o co se bude ve filmu vlastně jednat a jestli stojí vůbec za to jít do kina, drapněte únorovou Pevnost a čtěte!

Další film, který vybrala Pevnost a vybrala bych ho i jiná, pokud bych někdy mluvila o těch nejvíce zajímavých a úžasných filmech minulého/letošního roku, je The Shape of Water, neboli česky Tvář vody. Je to velmi zajímavý příběh, který se k nám do kin dostane teprve letos v únoru. Za sebe můžu říct, že tento film je absolutně nádherný. Už jsem ho viděla a je to počin, který si Guillermo Del Toro rozhodně za rámeček dá. Se svými třinácti nominacemi na Oscara se tento film řadí mezi, nejen, moje TOP filmy roku, minulého i tohoto. U mě se tedy Tvář vody řadí na třetí místo, po naprosto úchvatném filmu, Call Me By Your Name a válečném snímku Dunkirk.

V pořadí třetí záležitostí, u které strašně moc oceňuji, že Pevnost ve svém novém vydání mluví, je kniha. Velmi, velmi důležitá, srdcervoucí, temná, zároveň plná naděje. Kniha o dívce, která si v životě prošla věcmi, které jí zvaly všechno. Skoro i celý její život. O ten se snaží každý den bojovat sama se sebou a ne vždy se jí to daří. Mluvím o knize Dívka na kusy (v anglickém originále Girl in Pieces) od Kathleen Glasgow. Je to velice vyjímečná kniha, kterou by si měli přečíst čtenáři všech, opravdu všech, věkových kategorií a hlavně mladší generace. Je to kniha velmi důležitá ve svém poselství, ze kterého při čtení doslova mrazí. Za přečtení více než stojí a rozhodně si u ní uvědomíte, že není špatné, když je vám špatně, ale stejně tak není špatné požádat o pomoc.

Pevnost si jako obvykle přichystala bezpočet úžasných článků, které sednou opravdu každému čtenáři. Výběr je v podstatě nekonečný. Jedním z článků, které taky stojí za povšimnutí je seznam TOP TEN knih za minulý rok. Musím říct, že já osobně jsem Pevností zmiňovaných knih moc nečetla, vlastně jenom jednu, ale u ní můžu rozhodně říct, že je naprosto bombastická, perfektní a prostě bezchybná! Jednu další ze seznamu Pevnosti mám doma a plánuji číst co nejdříve. Vy si taky určitě své knihy najdete a pokud najdete takové, které jste nečetli, tak po přečtení článku určitě změníte názor.


Mnohokrát děkuji Pevnosti za poskytnutí elektronického výtisku časopisu k přečtení a recenzi!

Reviews - Magonie | Když se podíváš na nebe, co vidíš?

21. ledna 2018 v 23:07 | Patricie |  Reviews

Magonie | Když se podíváš na nebe, co vidíš?

Autorka: Maria Dahvana Headley
Žánr: YA, fantasy, romance, fiction
Díl: 1.
Série: Magonie
Originální název: Magonia
Počet stran: 320
Rok vydání: 2017
Překlad: Alžběta Kalinová
Nakladatelství: CooBoo
***


Aza se svou nemocí bojuje už co si pamatuje. Kým bývala předtím než se objevila její nevyléčitelná nemoc, si už nevzpomíná. Ani doktoři si s ní neví rady a je v jejím životě a životě její rodiny natolik všudypřítomná, že to Azu dovedlo až do stavu, kdy se už téměř na nic nefixuje. Všichni její nemoc vnímají, jen se jí už ani nesnaží projevovat lítost. Aza jim to vidí na očích. Jediného kamaráda, kterého má, začíná pomalu vnímat jako někoho mnohem bližšího. Jenže než má čas se Jasonovi ze svých citů vyznat, ji její nemoc dostihne. A zjistí, že celý její život byl vlastně klam. Ukazuje se, že její místo je mezi obyvateli Magonie, města, které pluje v oblacích a kde nejsou normální lidé, nýbrž ptačí lidé a jejich zpěv je základním kamenem celé jejich fantastické a neobyčejné existence. Její existence.
Jenomže Aza se necítí být takhle vyjímečnou, její život na zemi jí chybí, její rodina a Jason. Postupně se také ukazuje, že v Magonii není všechno tak dokonalé, jak se zdá a její nově nalezené schopnosti mají údajně sloužit něčemu většímu...


Nade všechno ostatní je Magonie jeden z nejvíce originálních fiktivních světů, které knižní trh nabízí. Je to něco jiného než, co už známe, od andělů, přes upíry a vlkodlaky až po lidi s různými zvláštními schopnostmi.

Svět Magonie je kombinace zvláštního světa, zvláštních lidí nelidí se zvláštními schopnosti. Nic na Magonii není obyčejné nebo normální. Celá kniha se svým nápadem diametrálně liší od všeho ostatního. Což je úplně to největší pozitivum na celém tomto titulu. Je pravda, že jsou zde i další pozitiva, ty ale ve stínu originality celého nápadu trochu blednou. Maria Dahvana Headly si natolik pohrála s realizací Magonie, že to vypadá jako by jí na nic jiného už pomalu nezbylo dost nápaditosti.

Do nejposlednějšího detailu vybudovat Magonii muselo autorce dát opravdu hodně práce, nicméně výsledek stojí rozhodně za to. Magonie vás vtáhne a nepustí, svou atmosférou a vzhledem láká a je opravdu nesmírně originální. Řekla bych, že je to rozhodně věc na prvním místě, kterou si bude čtenář užívat na každé straně. Nicméně co se například týká postav, tam už jdeme trochu dolů. Není to úplně nejhorší, to v žádném případě. Dohromady jako celek se to všechno celkem příjemně vyvažuje. Avšak například hlavní představitelka, Aza, je poměrně předvídatelná postava, trochu plochá. Nicméně ve své původní nedokonalosti je poměrně jednoduché se s ní ztotožnit.
Romance, kterou kniha, jako pravá současná young adult literatura, slibuje, je také poměrně chladná. Taková těžkopádná a nezřetelná, skoro byste ji ani za pořádnou, plnohodnotnou romanci nepočítali. Možná je to taktika a autorka si pořádnou romantiku nechává na další díl nebo se jako vedlejší účinek skvělého nápadu projevila i ta mdlá stránka.
Jak jsem ale už zmiňovala, nápad je to naprosto brilantní. Občas se takhle objeví kniha, jejíž základ je skoro až provokativně originální a zvláštní. Každopádně za přečtení určitě stojí a všechno, v čem se kniha zdá slabší, autorka skvěle balancuje samotnou Magonií, díky, které se na nebe už nikdy nebudete dívat jako předtím.


Mnohokrát děkuji databázi knih za poskytnutí knihy k recenzi!

Reviews - Gemina | Vesmírná odyssea 2.0

15. ledna 2018 v 21:44 | Patricie |  Reviews

Gemina | Vesmírná odyssea 2.0

Autoři: Amie Kaufman, Jay Kristoff
Žánr: YA, Dystopie, Sci-fi, Fantasy, Contemporary, Thriller
Díl: 2.
Série: Akta Illuminae (The Illuminae Files)
Originální název: Gemina
Počet stran: 672
Rok vydání: 2017
Autor/ka překlad: Richard Podaný
Nakladatelství: CooBoo***


Život ve vesmíru se zdá být tím nejdobrodružnějším, nejinovativnějším a nejfuturističtějším stylem k jakému se lidstvo kdy dopracovalo. Možná to zní až příliš úžasně. A ono to opravdu není tak úžasné a co víc, už vůbec to není bezpečné.
Hanna a Nik si žijí na skokové stanici Heimdall svůj obvyklý život. Nik jako rebel, z rodiny s dlouhým výčtem kriminálních záznamů, poměrně nikdo ve společenské hierarchii. Hanna jako dcera velitele stanice, prominentní dívka na vysoké pozici. Kromě významného dne Terry se Heimdall chystá i na přijetí a záchranu jiné vesmírné lodi s její posádkou, nebo s tím, co z celé posádky zbylo.
Nicméně právě ve víru oslav se na Heimdall dostane zásilka, jejíž obsah bude stát všechno nejen Hannu a Nika, ale i každého dalšího nevinného člověka na stanici. Nemilosrdný střet zájmů začne vraždění tak krvavé, že skoro není šance aby někdo přežil. Dokud Hanna a Nik, za pomocí jeho geniální sestřenice Elly, nepřevezmou kontrolu a nepokusí udělat něco pro záchranu. Něco nemožného, co je bude možná stát více než celý jejich život...


Už podruhé se ocitáme ve světě Illuminae, světě, která Amie Kaufman a Jay Kristoff vytvořili od začátku do konce, od těch nejmenších detailů po tu nejtitěrnější maličkost. Díky tomu se čtenář dostane někam, kde ještě nebyl a kde čeká za každým rohem nějaké překvapení. Doslova.

Hned na začátku můžu říct, že s Geminou se dostáváme na vrchol, na skoro nejvyšší level, co se komplexnosti, kvality, akce a všech dalších záležitostí týká. A to ještě není konec. Svědčí to o briliantnosti obou autorů, jejichž talent se v rámci kolaborace nijak nesnižuje, i přesto, že ne vždy je dílo dvou autorů skvělým čtenářským zážitkem. S největším potěšením říkám, že Illuminae ani Gemina tímto směrem nejdou. Jestli je směr, kterým se vydávají, tak je to jenom a jenom vzhůru.

V prvním díle jsem si hned od počátku velmi zamilovala hlavní postavy, Kady a Ezru. Také proto jsem si zpočátku myslela, že seznamka s novými postavami v Gemině pro mě bude trochu složitější. Opak je ale pravdou. I zde se projevuje, jak úžasným stylem psaní Amie Kaufman a Jan Kristoff disponují. Jednoduše mě dějová linie Hanny a Nika vtáhla, ostatně podobně jako v prvním díle příběh Kady a Ezry. Z postav vyzařuje stejná síla a hodně jsem si užívala celou spletitou síť na stanici Heimdall, neboť jak se postupně ukazuje, všechno souvisí se vším a stačí jedna maličká chyba a všechno se zhroutí. To na jednu stranu není nic tak překvapujícího, celé univerzum Illuminae je postaveno na sítích, kde je vše propojené. Nicméně postupem čtení si čtenář může opravdu originálním způsobem ovědomit i ty nejměnší spojitosti a jak některé části mohou vypadat věrohodně, přestože se ukáží být klamné. Čtenář má všechno v podstatě před očima, ale je to přesně tak, jak se to říká, že to, co máme nejvíce na očích, jednoduše přehlížíme.
Gemina je od začátku do konce plná neskutečné akce a napětí, také bojů a nesmírně barvitého popisování a to opravdu všeho bez rozdílů. Autoři si neberou servítky jak se svými postavami, tak ani se čtenáři. Naprosto otevřený popis věcí je chytrou a zároveň troufalou taktikou. Nicméně v případě této série se všechno troufalé a provokativní nadmíru vyplácí. Výsledná směs originality a troufalosti vyústí v naprosto nepřekonatelnou kombinaci, které čtenář neodolá a která šokuje. Třetí díl. Obsidio, s sebou rozhodně přinese ještě mnohem více.


Mnohokrát děkuji databázi knih za poskytnutí knihy k recenzi!

Reviews - Drž mě pevně | Život jako muzikál!

7. ledna 2018 v 20:20 | Patricie |  Reviews

Drž mě pevně | Život jako muzikál!

Autor: David Levithan
Žánr: YA, LGBT, Fiction, Contemporary, Humor, Musical, Screenplay
Díl: (1.5)
Série: Will Grayson, Will Grayson
Originální název: Hold Me Closer
Počet stran: 200
Rok vydání: 2017
Překlad: Veronika Volhejnová
Nakladatelství: Yoli***


Hvězda knihy Will Grayson, Will Grayson Drobek Cooper si získal srdce milionů čtenářů po celém světě. Svou výřečnou, pozitivní a naprosto bezprostřední povahou otevřel dveře nové kapitoly svého života. Nebo možná staré kapitoly svého života. Nebo několika takových kapitol. Drobek Cooper je totiž postava s velkým P a jeho život by možná mohl inspirovat ještě více lidí, pokud jich neinspiroval už tak dost.
A tak se rozhodl sepsat knihu o svém života. Nejedná se ale o žádnou fádní biografii s fotografiemi Drobka, když byl ještě u mamky v břiše, ani se nejedná o žádnou klasickou autobiografii s výčtem všech jeho úspěchů. Jedná se o scénář k pořádně nadupanému muzikálu, jehož je Drobek hlavní i vedlejší postavou, komparzem i režisérem. Ne, že by na všechno byl sám, ale je to muzikál a je celý o něm, od narození, přes objevování svého vlastního homosexuálního já až po posledního bývalého z celého výčtu Drobkových bývalých. Není to jen tak nějaký muzikál a Drobek vám hned začátku ukáže, proč.


Ne, Drž mě pevně není obyčejná kniha. Ano, jedná se o scénář. Zpracování na jednu stranu kontroverzní, na druhou stranu až neslýchaně pohodlné. I přesto, že jsme se v technologiích ještě nedostali tak daleko, aby nám knihy hrály hudbu v nich obsaženou zatímco si je čteme, Drž mě pevně má v sobě něco, co vás nutí té hudbě stejně naslouchat.
Asi to zní zvláštně, ale jak je knížka plná i textů písní, které jsou mimochodem opravdu originální a neskutečně humorné, člověku při čtení přijde, jako by je mohl doopravdy slyšet. S největší pravděpodobností to bude tím, že kniha nechává hodně prostoru pro osobní interpretaci. Každý čtenář může vnímat texty jinak a úplně podle svého gusta, což je poměrně ojedinělá knižní vlastnost. Taky z toho důvodu, že jen minimálně knih na knižní trhu obsahují texty písní, pokud se nejedná, jako v případě Drž mě pevně, o scénáře nebo zpěvníky. Vedle "zpívaných" pasáží jsou zde i pasáže mluvené, které knihu moc hezky doplňují a díky nimž máte pocit, že se zčásti opravdu jedná o normální knihu.
Ze všech předchozích Levithanových knih je jasně znát, že je to autor moha kvalit. Styl psaní je úžasně čtivý, lyrický, neskutečně oduševnělý. Ten styl je poznat i v Drž mě pevně i přes jasně interpretovaný obsah.
Musím říct, že já osobně jsem si tuto knihu velmi užívala. Zubila jsem se u ní jako blázen a i přesto, že jsem před Drž mě pevně nečetla Willa Graysona, myslím, že mi to nic až tak zásadního nevyspoilerovalo. Spíš bych řekla, že čtení Drobkova muzikálu před Willem Graysonem je dobré v tom, že Drobka lépe poznáte, lépe ho pochopíte a přijmete ho. Přiznávám, že je tohle kniha částečně trochu přitažená za vlasy, takže to nejspíš nebude čtení pro všechny. I tak si ale myslím, že čtením Drž mě pevně neztrácíte čas, je to malinká, příjemná oddechovka, u níž si odpočinete. Zároveň je to taková hodně barevná a celkem realistická oslava homosexuality a přijímání gayů či lesbiček, případně i dalších sexuálních orientací. A to opravdu není v dnešní době vůbec špatný nápad, člověk si alespoň jasněji uvědomí a hlavně připomene, že jsme všichni lidé, že jsme si rovni a to bez ohledu na orientaci.


Mnohokrát děkuji nakladatelství Yoli za poskytnutí knihy k recenzi!

Reviews - Jeden z nás lže | Čtyři podezřelí a jedna nehoda. Nebo to nebyla nehoda?

4. ledna 2018 v 20:49 | Patricie |  Reviews

Jeden z nás lže | Čtyři podezřelí a jedna nehoda. Nebo to nebyla nehoda?

Autorka: Karen M. McManus
Žánr: YA, Mystery, Contemporary, Thriller
Díl: -
Série: -
Originální název: One of Us Is Lying
Počet stran: 368
Rok vydání: 2017
Překlad: Hana Vrábelová
Nakladatelství: Yoli
***


Pro Bronwyn, Addy, Natea a Coopera ten den začal jako každý normální den. Bronwyn je premiantka, holka, co školu zvládá levou zadní. Ale je jejího akademického úspěchu opravdu tak snadné dosáhnout? Addy je princezna, nikdy se moc nestarala, ale zároveň nebyla lhostejná. Tak proč by se pokoušela někomu ublížit? Cooper je sportovec, kterého lidi milují. Holky kolem něj krouží neustále. Jenže kam až dokáže sahat přetvářka? Nate je rebel, výtržník, kluk se záznamem. Přesto má jeho život mnohem vážnější základ. A pak je tady Simon, který na každého ví tu největší špínu a nebojí se ji vyslovit a nikdy o ní nelhat. Ví věci, které by mohly lidi kolem něj zničit. Tak proč by si na něj někdo nedošlápl?
Ten den se po škole sešla tato pětice v jedné třídě. Ale domů se vrátili jen čtyři z nich. Každý má motiv a každý má důvod. Každý ale říká, že nic neudělal. Jestliže všichni lžou, tak kdo potom mluví pravdu?Navzdory tomu, že jde o autorčin debutový román, se Jeden z nás lže prezentuje jako mnohem zkušenější literatura.

Zároveň na to, že se jedná o knihu řadící se k silně young adult žánru, je děj knihy poměrně nepředvídatelný, co se naopak zařazení mezi thrillery týká. I přesto, že během čtení možná cítíte, že nemáte nejmenší tušení, kdo zločin vlastně spáchal, po přečtení si zpětně uvědomujete, že by to jinak asi ani nedávalo smysl. Autorka měla všechno moc hezky promyšlené a rozvržené, takže všechna překvapení nevyzradila hned na několika prvních stranách. Velmi rafinovaně si nechala pár es v rukávu na později a myslím, že zrovna tato esa celou knihu nejvíce obohatily o takový ten velmi chytrý moment překvapení.
Styl psaní v čtenáři konstruktivně probouzí dojem, že všichni jsou nějakým způsobem vinní, protože každý jeden z naší hlavní čtveřice měl poměrně silný motiv proč Simona umlčet. Stejně tak to probouzí otázku morálních zásad, zda byla ta hrozná tragédie opravdu nutná, zda to bylo opravdu to jediné, co se dalo dělat?

Mimo předcházející otázky Jeden z nás lže také sahá až k tématům každodenního života mladých lidí na středních školách či později univerzitách; poctivost, nepoctivost, pocit bezpečí nebo ohrožení, neviditelnost či naopak pověst, která někoho vyloženě předchází. Autorka ze začátku buduje strukturu čtyř hlavních postav tak, aby ji vzápětí začala bořit fakty, která vyplývají na povrch, když se nikdo nedívá. Každá postava je v podstatě během knihy odhalena na kost a dozvídáme se o nich potupně věci, které by na sobě nikdy nedali znát. Nicméně Simonova smrt odhaluje, že mezi zdánlivě diametrálně rozdílnými povahami se skrývá něco stejného. Velmi oceňuji, že do tohoto autorka šla, ukázat, ne jak odlišní lidé jsou, ale jak jsou stejní. Ukázala zároveň i to, jak moderní společnost reaguje na údajné kriminálníky, téměř je uctívá zatímco je stejnou měrou soudí. Částečně to ukazuje, jak je společnost v určitých věcech zkažená. Čtenář také odhalí, že jeden člověk neznamená celou komunitu a i ten jedinec dokáže ukázat, že co má temnou stranu, má na víc než sto procent i tu světlou.
Ve mne osobně tato kniha jako celek probouzela různé pocity a nutila mě dívat se na určitá témata z úplně jiného pohledu. Čtvero různých úhlů pohledu na ústřední záležitost pomáhá vytvořit kruh perspektiv, které svou rozdílností tvoří celkem povedený, dobře zpracovaný celek. Všechno zpočátku vypadá jako hodně ošklivý začarovaný kruh, ale autorka sama moc dobře věděla, jak z něj vybruslit. Jeden z nás lže je titul o hodně více young adult než thriller, ale rozhodně stojí za přečtení.


Mnohokrát děkuji nakladatelství Yoli za poskytnutí knihy k recenzi!
Get your own free Blogoversary button!